| Dăăqueen008 a întrebat:

Funda! Daca din octombrie iau anticonceptionale (PENTRU REGLAREA Menstruatiei), iau in fiecare luna de atunci (DAR NU LE-AM LuAT mereu la aceeasi ora si uneori uitam si le luam a doua zi) iar luna aceasta am intretinut relatii sexuale dar fara protectie si fiind virgina, (cu mai putin de doua saptamani inainte de CM); pot ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma cu o zi doua, nu ai specificat faptul ca folosesti anticonceptionale pentru reglarea ciclului menstrual. Daca intarzierea in administrarea pastilei de AC nu depaseste 12 ore nu apare si nici NU exista CEL MAI MIC PERICOL de a se forma o sarcina, chiar si in cazul in care partenerul EJACULEAZA SPERMA veritabila in vagin. Metoda contraceptiva devine compromisa doar in cazul in care intarzierea in administrarea dintre 2 pastile AC depaseste 24 de ore. LICHIDUL PREEJECULATOR NICIODATA NU CONTINE SPERMATOZOIZI asa cum este produs de glandele bulbouretrale, decat doar daca se amesteca cu resturi de sperma ramase in uretra penisului de la o ejaculare petrecuta cu putin timp in urma si doar daca intre timp barbatul nu urineaza.In perioada cat se administreaza un AC posibilitatea de a se forma o sarcina, teoretic este 0 (zero). O menstruatie pornita la timp si desfasurata in conditii normale si similare cu menstruatiile anterioare, reprezinta GARANTIA in proportie de peste 99% ca NU POATE EXISTA O SARCINA.

6 răspunsuri:
| 7Azaky a răspuns:

Da,ai sanse! Mici, dar sunt!
Puteai sa aflii asta si daca citeai prospectu anticonceptionalelor.
Daca ratezi 1 pilula (uiti sa o iei sau o iei la o diferenta prea mare de timp)...sau o vomiti trebuie sa folosesti o metoda contraceptiva aditionala (prezervativ), pentru ca nu poti sa te mai bazezi 100% pe anticonceptionale!
Deci...nah! A ejaculat in tine? Daca da, ar trebui sa faci un test de sarcina neaparat dupa 2 saptamani si sa te rogi sa nu ai GHINION!

| Dăăqueen008 explică (pentru 7Azaky):

Nu,nici macar nu a avut loc penetrarea, dar capul penisului a atins vaginul de mai multe ori, putin apasat. Deci?

| matrix2045 a răspuns (pentru Dăăqueen008):

Stai linistita...nu e nimic..parerea mea

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti

| mihai69 a răspuns:

Având în vedere noile informații, ar exista un oarecare risc, dar având în vedere și data la care a avut loc întâmplarea, e foarte puțin probabil să pățești ceva.
Oricum, ai grijă: himenul NU e mijloc contraceptiv! iar faptul că ai relații sexuale denotă că NU mai ești virgină, chiar dacă vei fi având himenul intact.