| KatherineSophia a întrebat:

Funda! Va rog sa ma ajutati! am avut contact sexual in a10 zi de menstruatie ( adica cu zilele in care am fost pe ciclu in total 10 zile ) primul nr a fost ok ( cu prezervativ) dupa prietenul meu s-a spalat si i-am facut sex oral. nu a reusit sa se termine. a fost la baie s-a spalat iar cu sapun si a urinat foarte putin dupa care am facut sex din nou protejat doar ca prezervativul s-a rupt fara ca el sa ejaculeze! dupa 24 de ore am luat escapelle dar azi ma masturbat si varful prezervativului a ramas in mine si azi a iesit cand m-am masturbat, m-am speriat in data de 4 am facut sex si in data de 5 am luat escapelle deci au trecut aproape 5 zile de cand am luat pastila ..sunt sanse sa fiu insarcinata?

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Eliminarea ovulului nefecundat insotita de hemoragie se numeste menstruatie.
Perioada de timp de la prima zi de menstruatie,pana in urmatoarea prima zi de menstruatie se numeste ciclu menstrual.
Asadar,in a zecea zi a ciclului menstrual ai avut si un contact sexual in care prezervativul s-a rupt,drept pentru care in urmatoarea zi,ai luat pastila de a doua zi.
Povestea prezervativului rupt,in care el nu a ejaculat,pierdut si regasit,ar putea da o sansa de sarcina,dar e egala cu zero.
Nu cred ca esti insarcinata, dar la frecventa accidentelor pe care le intampinati, iti recomand sincer sa iei anticonceptionale.
Ti-ai supus organismul la o mare dereglare hormonala cu pastila de a doua zi, in cateva zile va aparea menstruatia, dar nu mai riscati.

| Alcyon a răspuns:

Mare grija cu prezervativele astea, ca daca nu le folosesti corect risti sa dai de necaz. Au si ele anumite instructiuni de utilizare: ca sa nu se rupa, trebuie sa fii mereu bine lubrifiata iar baiatul trebuie sa-si retraga penisul cand simte ca i-a scazut erectia, pentru a evita alunecarile. Vezi, ca asa apar de obicei sarcinile nedorite. Poate ar fi bine sa mergi la un ginecolog sa-ti prescrie niste anticonceptionale. Nu-s prea bune pentru organism dar oricum, decat sa iei pilule de dupa cu pumnul, mai bine treci pe AC.

| brunetelu a răspuns (pentru Alcyon):

Bravo! pine punctat.nu destul trage fata ca vorba aia....ai de cautat prin vagin prezervative ne mai apucam si de intepaturi

| KatherineSophia explică (pentru Alcyon):

Deci zici ca nu are nimic ca a ramas ft putin din prezervativ acolo, deci nu sunt insarcinata?

| Alcyon a răspuns (pentru KatherineSophia):

Daca n-a ejaculat, parerea mea e ca nu.