| wearetooyoung2 a întrebat:

Buna!
Am 15 ani in cateva luni fac 16 si mi-am inceput viata sexuala la 14 ani.Tin sa mentionez ca sunt constienta ca la varsta asta nu trebuia sa-mi stea capul la altceva insa am avut parte de traume din copilarie si prea mult acces la internet si regret ca am aflat de sex la o varsta foarte frageda.Ma rog nu am nevoie de comentarii de hate ci de un sfat si intelegere ca acum a prea tarziu sa mai schimb ceva.
In data de 24 aprilie am avut un contact sexual protejat dar unde prezervativul s-a rupt.De regula iubitul meu verifica inainte sa ejaculeze daca nu cumva e rupt dar de data asta nu a mai facut-o.Ciclu ar fi trebuit sa-mi vina pe 25 comform unei aplicatii dar ciclu meu e NEREGULATt.Am luat Escapelle dupa o ora de la contact SI STIU LA CE RISCURI M-AM SUPUS.Am fost si racita o saptamana iar de la raceala si pastila ciclu imi va intarzia...acum ar trebui sa fiu in faza luteala presupun? Pentru ca incidentul s-a intamplat inainte de ciclu doar ca sunt confuza cat tine perioada luteala.E un numar de zile sau pana la urmatorea menstruatie indiferent ca apare mai tarziu? As putea ramane insarcinata? Deci s-a intamplat inainte de ciclu, am fost racita, am luat escapelle in mai putin de o ora.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Nu era nevoie de prima parte, e viața ta, faci ce vrei cu ea, ești intrată la pubertate deja.
Cristi aberează. Tocmai, menstruația apare pentru că corpul este pregătit să aibă o sarcină.
Sunt multe fete care au dereglări de genul fără să fie însărcinate. Unora le poate întârzia și 1-2 săptămâni. Cauza se află după investigații medicale. Sunt muuulte posibile cauze. Totuși trebuie să înțelegi că la vârsta asta ești foarte fertilă și e foarte posibil să rămâi ușor cu o sarcină nedorită. Nu te juca fără recomandări medicale cu pastile și ia și tu prezervative de calitate mai bună. Tocmai că pastila e posibil să îți fi dat dereglarea.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza bombei hormonale escapelle, nimic nu mai poate veni normal, totul fiind dat peste cap pe urmatoarele 6-12 luni. Nu te mai astepta la faza luteala, la ovulatie sau alte estimari de ciclu, fiindca este imposibil ca cineva sau vreo aplicatie sa iti calculeze acest lucru, pana ce corpul tau si hormonii nu isi revin.

Din acest moment, numai prezrevativul poate fii folosit la sex, fiindca o alta pastila escapelle ti-ar distruge sistemul hormonal!
Prezervativele se pot rupe dintr-un singur motiv: cand sunt prea mari pentru penisul baiatului!
Un prezervativ bun, este acela care intra foarte greu pe penisul erect si care nu face cute sau pliuri, stand perfect intins pe el.
Un prezervativ larg/mare se va rasucii pe penis in timpul sexului, pana se va intinde la maxim si se va rupe.

| wearetooyoung2 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc! il voi atentiona in lagatura cu prezervativele sa nu se repete greseala

| Bogdanel27 a răspuns:

Dacă ai luat pastila in mai puțin de o oră șansele tale de a fi însărcinată sunt minime.

| wearetooyoung2 explică:

Mai ales am dureri care sunt ca inainte de ciclu si care si au facut simtite prezenta chiar si inainte de a o face

| wearetooyoung2 explică:

Sincer nu am anturaj prost, nu am fost supravegheata cat am fost mica si am aflat mult prea devreme de prostia asta.Voi incheia toata chestia asta aveti dreptate