| JeffHardy_1704 a întrebat:

Funda:X. Ce este un epitet?

9 răspunsuri:
| elasexygagica a răspuns:

O figura de stil

| maryy a răspuns:

EPITÉT, epitete, s. n. Determinant expresiv pus pe lângă un substantiv sau pe lângă un verb pentru a scoate în evidență mai nuanțat o trăsătură a obiectului sau a acțiunii și pentru a da mai multă expresivitate artistică creației respective. ** Calificativ elogios sau injurios dat cuiva. - Din fr. épithète, lat. epitheton

| JustMeBăi a răspuns:

O figura de stil, o insusire deosebita a unui obiect: ex: groapa adanca nu este dar "privire adanca" este un epitethappy

| Alex4LighT a răspuns:

Nui dati baiatului explicatii de dictionar el este cls a 5-a sau a 6-a, ii trebuie cum le-o da si profesoara.
Epitetul este figura de stil care determina un verb sau un substantiv si care exprima o insusire speciala.Profesoara mea asa mi la dathappy.

| Danciu_Andrei_1995 a răspuns (pentru Alex4LighT):

Meriti funda happy pacat ca nu eu am pus intrebarea laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce intrebari raspunde?

| Fuzzyuzzy a răspuns:

Ai gresit categoria!

| Niku_Nik_1998 a răspuns:

Un epitet se formeaza atunci cand ai un substantiv langa un adjectiv (ex:Nasuri carne si hazlii "Iarna de Nicolae Labiş") Nasuri=substantiv; carne, hazlii=adjective

| Giuly14 a răspuns:

O figura de stil, o insusire deosebita a unui obiect ex: bluza sangerie happy