| georgiana1316 a întrebat:

Ce este un epitet?

Răspuns Câştigător
| marina11 a răspuns:

Este o insusire neobisnuita a unui obiect actiune.big grin

17 răspunsuri:
| diamar a răspuns:

Epitetul este o figura de stil ce arata o determinare(de orice fel:substantivala,adjectivala,adverbiala etc).Ex:floare frumoasa,baiat inteligent, casa de lemn etc.
Marina, ceea ce spui tu este un epitet personificator sau o person isicare.

| shawol a răspuns:

O figura de stil. Substantiv + adjectiv. funda? puppy dog eyes :*

| Innovation a răspuns:

Epitetul este figura de stil care consta in atribuirea unor insusiri deosebite anumitor obiecte sau fiinte. Epitetul se foloseste atat in opere literare in proza cat si in opere literare in versuri de exemplu:"De treci CODRI DE ARAMA,
De departe vezi albind
S-auzi MANDRA GLASUIRE a PADURII DE ARGINT."
Expresiile scrise cu litere mari de tipar sunt epitete.

| AndreeaRox a răspuns:

Epitetul (gr. epitheton = cuvant adaugat)
Este figura de stil care consta in determinarea unui
substantiv sau verb printr-un adjectiv, adverb, scotand in evidenta trasaturile lucrurilor, fiintelor sau actiunilor care
l-au impresionat pe scriitor.
Dupa numarul de termeni pot fi:
-simple: "pasare cernita" (Greuceanu – basm popular);
"rautate draceasca" (Greuceanu – basm popular);
"turbare furtunoasa" (Scrisoarea III de Mihai
Eminescu);
-duble: "fiinta furtunoasa" (Greuceanu – basm popular);
"somnoros si lin se bate" (Calin (file din poveste) de
Mihai Eminescu);
-triple: "intinderea pustie, fara urme, fara drum" (Iarna de
Vasile Alecsandri).
Dupa ceea ce exprima, epitetele pot fi:
-cromatice: "codri de arama";"(glasuirea) padurii de argint"
(Calin (file din poveste) de Mihai Eminescu);
-cu rol personificator: "Precum asteapta zimbrul de lupi
incongiurat/ Sa-i zvarle cu-a lui coarne pe
campul spaimantat" (Dan, capitan de plai de
Vasile Alecsandri).

| DragosAlex1 a răspuns:

"Partea de vorbire sau de frază care determină, în lucrurile sau acțiunile exprimate printr-un substantiv sau verb, însușirile lor estetice, adică acelea care pun în lumină felul cum le vede sau le simte scriitorul și care au un răsunet în fantezia și sensubilitatea cititorului

| DragosAlex1 a răspuns:

"Partea de vorbire sau de frază care determină, în lucrurile sau acțiunile exprimate printr-un substantiv sau verb, însușirile lor estetice, adică acelea care pun în lumină felul cum le vede sau le simte scriitorul și care au un răsunet în fantezia și sensubilitatea cititorului

| oanas19 a răspuns:

-este un cuvânt descriptiv sau frază cu funcție expresivă, care determină un substantiv sau un verb. El exprimă o însușire deosebită a unui obiect, prezentându-l într-o lumină nouă, aparte.

| Craciunițța a răspuns:

Epitet – este cuvantul adaugat unui substantiv, verbpentru al clasifica estetic. Exprima o insusire a obiectului pe care il pune intr-o lumina noua impresionand cititorul.
Fundaaa?:*

| AlexVizitiu a răspuns:

O figura de stil.E ca adjectivul:padure insorita, casa frumoasa, etc.

| HeadShotttttt a răspuns:

Epitet-Figura de stil care adauga o insurire anormala unui obiect, fiinta, etc.De exemplu: Vand Manios.

| Alecsx25 a răspuns:

Epitetul are functie de adjectiv langa substantiv de obicei. Funda!

| Vampiregirlsgirls a răspuns:

Epitetul este o figura de stil /un procedeu artistic care consta in atribuirea unor insusiri neobisnuite a unor obiecte, lucruri, fenomene ale naturii. funda?

| Sori98 a răspuns:

Salut,Georgiana. Epitetul este o figura de stil care insoteste de obicei un substantiv sau un verb si care ofera un nou sens cuvantului. Spre exemplu structura "cer limpede" arata de fapt culoarea albastra a cerului, folosind aceasta figura de stil, epitetul. Sper ca ai inteles. big grin

| Myrunik a răspuns:

Epitetul este o figura de stil ce determina un substantiv si arata o insusire mai neobisnuita ca de exemplu:flori multicolorehappy

| AvramDarius a răspuns:

Epitet =subst.+adj.
ex:casa mare

| Lupascu_Dragos_2001 a răspuns:

Epitetul?