| BiiaaBulinutsa a întrebat:

Fundaaa! Ce este contragerea?happy Cum contrag propozitiile astea? plss helppp

Care este asteptata de toti cu bucurie.
Care canta colinde la usa. e bine colindator?
Care primeste darurile. Scuze pentru categorie dar e cea mai vizualizata. happy

De ce credeti ca in fraza urmatoare atributiva se desparte prin virgula de regenta: Mara, care a aparut in 1906, este singurul roman scris de Ioan Slavici?
si atributiva e Mara

Răspuns Câştigător
| AkexD a răspuns:

Eu la liceu nu mai fac analiza propozitiilor, dar propozitia care incepe initial "mara..." se continua cu "este singurul roman..."deci propozitia atributiva este"care a aparut in 1906"
Asa, referitor la contragere e bine cum ai spus si tu.big grin
bafta la scl pe ultima suta de m.