| BiiaaBulinutsa a întrebat:

Fundaaa! Ce este contragerea? Cum contrag propozitiile astea? plss helppp

Care este asteptata de toti cu bucurie.

Care canta colinde la usa. e bine colindator?

Care primeste darurile. Scuze pentru categorie dar e cea mai vizualizata.

De ce credeti ca in fraza urmatoare atributiva se desparte prin virgula de regenta: Mara, care a aparut in 1906, este singurul roman scris de Ioan Slavici?

si atributiva e Mara

Răspuns Câştigător
| legionarul a răspuns:

Atributiva e care a aparut in 1906 si se desparte deoarece este o explicatie.

1 răspuns:
| stefanik04 a răspuns:

Contragere inseamna ca faci dintr-o propozitie o parte de vorbire(cea care se poate si e determinata)
la ultima intrebare nu stiu, scuze
esti in a 8a, asa e?
funda

Care este asteptata de toti cu bucurie.
Care este subiect, subiectiva se poate inlocui cu :Marina este asteptata de tori cu bucurie
colindatorul canta colinde la usa e bine
omul primeste darurile