| anonim_4396 a întrebat:

Fundiță! Credeti ca... puteti iubi o persoana in timp? Este posibil sa te indragostesti in timp de partenerul tau desi nu simti decat atasament si obisnuinta, dar tu totusi ti-ai dori sa simti mai mult sa fii fercit langa persoana respectiva 100% deoarece este o persoana buna, atenta ce ar merita iubire in intregime, dar nici sa o lasi sa plece nu poti sa te doare cumva sufletu credeti ca este posibil ca dupa o perioada de timp sa iubesti persoana aia din tot sufletu? Desi in prezent nu poti simti mai mult. Sa spunem ca ii un an de relatie. Si totusi inca lipseste ceva, timpul poate schimba ceva incercand? Iesind facand chestii noi si asa mai departe?
Vreau sa fiti sinceri. Sa spuneti tot ceea ce simtiti, credeti sau experienta proprie. Va multumesc mult

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Cuplurile care rezistă în timp, de obicei nu sunt construite pe "marea iubire". (nu spun la modul absolut pentru că există și excepții)
Însă în majoritatea cazurilor "marea dragoste" nu rezistă în timp. E doar un joc al adolescenței. E frumos, e pur, e curat, dar nu-ți poți clădi viața pe așa ceva. E o vâlvătaie care se stinge destul de repede... maxim câțiva ani, iar în urmă nu rămâne nimic. Nimic din ceea ce ar putea genera o motivație solidă ca relația să meargă mai departe în armonie.
Probabil că știu ce simți și la ce te referi.
Acea senzație că sufletul tău are mult mai multă dragoste de oferit decât poți tu canaliza spre partenerul tău. Și de aceea simți că nu îl poți iubi atât cât te iubește el.
Sunt persoane care trăiesc toată viața cu sentimentul ăsta, dar odată cu maturizarea, învață să-și canalizeze acea energie pozitivă într-un mod care le face viața mai bună și mai frumoasă.
Dacă tu simți și vezi că el e o persoană care merită toată iubirea ta, chiar dacă nu-i poți oferi total asta în momentul ăsta, nu renunța pentru că lucrurile se pot schimba.
Iubirea nu înseamnă în nici un caz doar flama cu fluturașii în stomac. Vei înțelege asta în timp.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In lipsa atractiei fizice nu vad cum sa apara iubirea romantica, poate ca e iubirea aia pura de care vorbeau filozofi, iubirea rationala care se face in timp

| corbulalbrosu a răspuns:

Problematica prezentata este similara cu situatia care exista in cadrul casatoriilor din interes, cele aranjate de parinti. Raspunsul in astfel de situatii este dificil de dat fiindca uneori poate fi DA, insa de cele mai multe ori NU.

| Freya1 a răspuns:

Sunt foarte putine cazurile dar da...Asa a fost actuala mea relatie.Nu l-am vrut de la inceput, am zis ca nu este ceia ce imi doresc eu dar pe parcurs ce l-am cunoscut mai bine am inceput sa il iubesc chiar daca nu ma atras la inceput...
Dar asta nu trebuie sa dureze foarte mult.Adica daca nu se intampla asta in decurs de ceva timp inseamna ca nu o sa se mai intample.

| HazelEyes77 a răspuns:

Chiar daca acum esti confuza si nu esti sigura de sentimentele tale pentru el in timp iti dai seama ca de fapt asta e adevarata iubire. Deschide ti inima mai mult fata de el. Baiatul asta te iubeste neconditionat, e atent si grijuliu rabdator cu tine nu te preseaza in nici un fel. E doar fericit ca te are langa el. Ar fi bine ca o perioada cateva zile, o saptamana sa nu va mai intalniti timp in care sa reflectezi asupra relatiei voaste si a sentimentelor ce le aveti. Daca esti tentata sa l suni sau doresti sa l vezi pentru ca efectiv ti s-a facut dor de el, daca te surprinzi zambind amintindu ti vreo intamplare sau un gest facut de el, daca te gandesti cu duiosie si afectiune la el atunci devine evident ca tii mai mult la el decat crezi. Il iubesti si nu concepi viata fara el. Ei bine asta e iubirea adevarata care se cladeste incetul cu incetul devine din ce in ce mai puternica care isi are obarsia in prietenia stransa dintre parteneri, comunicare, respect incredere si nu o un foc de paie care se aprinde repede si la de rapid se si stinge. Lasa scanteia aia ce palpaie in inima ta sa devina incet o flacara care arde din ce in ce mai puternic. Iubirea nu inseamna fluturasii aia din stomac si atractie fizica numai. Acum numai tu poti sa stii ce simti si sa iei cea mai buna decizie. Eu ma regasesc pe undeva in povestea ta. Nici eu nu am fost indragostita de partener la inceput nici nu stiam daca simt ceva romantic ma gandeam ca e doar prietenie de vreme ce ne cunosteam de atata vreme si fusesem amici buni. Timpul mi-a demonstat contrariul si mi am dat seama ca el ma completeaza intru totul si ma face fericita. Iubirea care se naste din prietenie e mult mai solida si de durata decat o indragosteala fulgeratoare la prima vedere care uneori se dovedeste o dezamagire cand ajungi sa l cunosti mai bine. Numai bine

| anonim_4396 explică (pentru HazelEyes77):

Multumesc din suflet Hazel. Iti multumesc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Dragostea poate aparea in timp. Eu zis ca asa e de fapt normal. Nu rahaturile astea de 15 ani cu "il iubesc" inainte de a fi intr-o "relatie" macar. Ti se face scarba ce vezi la tineret in ziua de azi. Si nu numai la ei, mai ales la astia sub 25 de ani.

| Romanul86 a răspuns:

Eu, nu cred că te va mai iubi cineva cum te iubește el prea curând dacă te desparți de el.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Da...eu personal cred ca te poti indragostii in timp pentru ca ceva asemanator am patit si eu.Il cunosc pe tip din a 5 a, eram doar prieteni si atat.Jur ca anul urmator m-am indragostit de tip extrem, dar extrem de tare.Acum sunt a 9 a...iar el a 11 a si daca vrei sa ma crezi si acum sunt indragostita de el rolling on the floor
Deci eu zic ca DA!

| DonGiani a răspuns:

Clar nu. Dacă nu e din prima nu va fi niciodată.

| FlavorOfLife a răspuns:

Eu am patit asta dupa 1 an jumate mi-a zis ca nu simte nimic pentru mine si se vedea in actiuni... Daca crezi ca poti sa iti recuperezi sentimentele, incearca pentru 1 luna-2 daca nu incheie relatia

| Maria121212 a răspuns:

Da. Uite de exemplu iti pot da un exemplu din viata mea personala. Eu am cu prietenul meu 2 ani si jumatate, la începutul relației nu il îi eram deloc, dar stiam ca el tine foarte mult la mine si am zis hai sa incerc ceva cu el, pentru că era băiat bun si stiam ca tine la mine. Cand aveam vreo 5-6 luni de relație mi-am dat seama ca a trecut atâta timp dar cu toate astea eu nu il îi ea pe băiatul Asta, si imi doream sa ma despart de el, doar ca imi era milă pentru că știam că tine la mine si ca.o sa sufere foarte mult. Intr-o zi a vazut la mine in telefon niste mesaje unde vorbeam cu cineva ca as vrea sa ne despărțim. Bineinteles ca s-a supărat ca nu i-am spus eu personal si asa si a plecat. În seara aceea mi-am dat seama ca de fapt nu imi doresc lucrul ăștia si ca imi parea foarte rau ca nu mai suntem impreuna. Si a doua zi l-am cautat si mai suntem impreuna si astazi.