| romina_7963 a întrebat:

Credeti k dragostea are un sfarsit? Adica, te indragostesti de o persoana si dupa o relatie de cativa ani, dragostea dispare si ramane...doar obisnuinta?

Răspuns Câştigător
| Crisu_8081 a răspuns:

Exista o vorba care-mi place mie..."Death ends a lifetime, not a relationship"(Moartea sfarseste o viata, nu o relatie)... Daca dragostea este adevarata, ea nu se va sfarsi. Uneori, se mai intampla ca din cauza unei prostii sa se piarda ceva frumos pentru ca oamenii nu stiu sa aprecieze cand au ceva deosebit langa ei.Insa,ar trebui sa ne simtim norocosi daca am trait asa ceva, desi s-a sfarsit la un moment dat sau poate a intervenit obisnuinta.Totul se intampla cu un motiv, asa imi place sa cred. Dragostea poate sa ramana, iar daca n-a ramas... n-a fost sa fiehappy

13 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Dragostea va ramane peste ani, atat timp cat va exista si omenirea.
Dragostea dintre doua persoane care stau impreuna multi ani, devine respect, relatia se bazeaza pe lucruri concrete pe care le fac zi de zi, daca de la inceput s-au sarutat la plecarea sau la sosirea acasa, acest lucru il vor face si peste 10 ani chiar daca reprezinta doar un simbol al dragostei de inceput...acesta este doar un mic exemplu, dar nu cred ca poate fi obisnuinta.

| SweetCandy a răspuns:

Nu ramane obisnuinta...peste ani dragostea se transforma in respect si daruire sufleteasca...happy

puphappy

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

NU credwinkingDaca este o dragoste adevarata nu se intampla asta happy

| Silvia a răspuns:

Parintii mei sunt de vreo 16 ani impreuna si inca se iubesc big grin
tongue

| albastrel a răspuns:

Eu nu cred ca dragoste poate tine toata viata...sunt persoane care de despart dupa 50 de ani de casatorie...altii dupa abia un an...Eu cred ca dragostea este ceea ce uneste 2 persoane, le poate unii si pentru totdeauna dar nu sa dureze dragostea toata viata.eu ma uit la relatia pe care o am de 2 ani... a inceput cu prietenie, apoi a aparut dragostea iar acum nu mai simt fluturasii dragosteai dar nu as vrea sa ma despart de el pentru nimic in lume...relatia noastra este perfecta!

| CrucifiedCountess a răspuns:

Orice inceput are si un sfarsit. e inevitabil!

| Amrita a răspuns:

Sincer. eu poate sunt mai inapoiata sau mai altfel dar eu cred ca dragostea este cel mai frumos sentiment care le leaga pe toate celelalte.
A iubi cu adevarat inseamna sacrificiu, daruire.inseamna a pune persoana pe care o iubesti pe primul loc.
Eu in timpul liber.ma mai uit pe youtube la diverse filmulete.cred ca nu multe persoane mai iubesc cu adevarat si este trist! Acum mai importante sunt altele.
Eu consider ca daca te-ai indragostit de o persoana si dupa un anumit timp nu mai simti acelasi lucru.atunci poate nu e persoana pe care o cauti.

Pupici multi :*:*:*

| georgy_1418 a răspuns:

S-ar putea.sad

| Andreeame21 a răspuns:

Sentimentele sunt inca un mare necunoscut pentru noi oamenii, se pot shimba cu timpul, pot fi mai profunde, intense dar si trecatoare.Sunt destul de rare relatiile in care dupa 10, 20 de ani poti vedea un cuplu, indragostiti ca la inceput. Odata cu trecerea timpului dragostea se transforma in rutina, obisnuinta si nevoia de a fi in siguranta. Dar imi place sa cred ca exista dragostea adevarata, ca noi oamenii inca suntem capabili sa pretuim, sa daruim totul in numele iubirii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea nu dispare dar nu mai arde cu valvatai ci mocnit si potolit toata viata.si daca te casatoresti cu acte intervin si altele. dragostea nu tine de o hartie e adevarat dar iti da o siguranta legala ce iti permite sa faci copii cu siguranta ca vor creste intr-o familie completa.multi vor sa nusi asume responsabilitati pe termen lung, si cand se moaie nu mai lupta din comoditate si fug la altii /altele.asa trebuie sa ajunga la un compromis. obisnuinta? atunci iti dai seama ca nu vrei sa fii cu altcineva.ca nu vrei alta mama pentru copii tai /sau alt tata, ca ai incredere in cel de langa tine ca este mereu acolo sa te sprijine si sa te ajute si sa te apere.atunci vezi intr-adevar si simti ca ai o familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea e trecatoare, ura nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-a placut foarte mult intrebarea ta intr-adevar ca cu timpu tu ai inpresia ca sa sfarsit ceva nu ii ce a fost in primul an ori in al doilea dar dragostea va ramane si ce e cel mai frumos, te obisnuiesti cu persoana de langa tine simti ca fara el sau ea nu respiri esti singur dar sti cand iti dai seama atunci cand esti pe punctul de a te desparti, ce vreau sa comentez anii care ii petreci impreuna te fece sa gandesti asa pentru ca dispare sti ce la fluturasi din stomac cand il vezi dar ce e mai frumos ca increderea respectu, nimic iti spun eu

| opriskati a răspuns:

Da