| Yguaze a întrebat:

Habar nu am ce sa fac, va cer ajutorul... Sunt cu o fata de 9 luni pe 8 mai implinim 10. totul a decurs perfect pana acum cateva zile. faza e ca ea are 16 ani si eu pe 25 mai implinesc 18. eu sunt primul ei iubit. amandoi credem ca relati noastra se poate sfarsi din cauza ca ea nu se simte pregatita sa facem dragoste si nu stie daca sigur ma iubeste cu adevarat, adica nu stie daca pentru mine are cele mai puternice sentimente pentru ca nu a mai fost cu nimeni in afara de mine si nu are un reper cum s'ar zice. eu cred ca ma iubeste cu adevarat, chiar din primele saptamani de cand ne'am combinat eu am facut o gafa si ea chiar a plans si a suferit. eu o ibesc enorm de mult si nu vreau ca relatia noastra sa se sfarseasca. Nu stiu ce sa fac. as putea sa o astept pentru ca ea e singura persoana cu care as vrea sa fac dragoste si o doresc si ea spune la fel doar ca nu e pregatita. ce sfata imi puteti da? sigh va rog frumos cat mai multe sfaturi sunt bine venitsad. Multumesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

In primul rand, daca ea nu se simte pregatita, tu nu o poti forta sa faceti sex.Vei astepta rabdator,mai ales ca o iubesti. Spune-i foarte clar ca pe ea o vrei si vei astepta oricat e nevoie,pentru ca o iubesti si scopul tau nu e neaparat sexul, doar vrei sa fiti impreuna, pentru totdeauna daca s-ar putea.In legatura cu faptul ca nu are un punct de reper ca sa stie daca te iubeste sau nu, uite ce sa faceti.Intreab-o simplu daca poate sa-si imagineze ca v-ati despartit.Ca totul s-a sfarsit, ca nu mai sunteti impreuna.Nu ar suferi, nu ar durea-o, nu-i vine rau numai la gandul asta? Pentru ca doar cand pierzi ceva iti dai seama cat de mult ai tinut la el.Nu cred ca e nevoie sa o supui la o despartire de proba,doar sa o faci sa inteleaga cam cum ar fi viata ei fara tine,fara sa o mai iubesti, fara sa te mai vada, fara sa o mai iei in brate vreodata...Asa va realiza si ea ca te iubeste.Mult noroc!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ea este mult prea mica ca sa faca dragoste. Gandeste-te numai la ce risc de cancer de col s-ar expune. Zici ca o iubesti enorm si totusi poti lua in considerare idee de a te culca cu ea la varsta asta si a-i periclita sanatatea. Gandeste-te ca toata viata va trai cu stresul cancerului de col daca isi incepe viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate. E normal sa nu fie pregatita, mai are un an si jumatate pana la varsta minima la care organele ei genitale sunt pregatite pentru asa ceva. Cred sincer ca daca ai iubi-o nu ai aduce vorba de asa ceva cu o fata de 16 ani! Nu inteleg cum poti sustine ca o iubesti si totusi sa fii dornic sa ii faci asa ceva. Inteleg ca e persoana cu care vrei sa faci dragoste, dar nu iti pasa absolut deloc ce se va intampla cu ea ulterior, cum se va desfasura viata ei, ca in fiecare zi a vietii va trai cu teama cancerului, ca probabil va trebui sa se opereze la o varsta tanara ca sa traiasca. De ce nu iti pasa de asta?

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Ba tu esti bou? straight face daca ea nu vrea sa faca sex cu tine nu o poti obligastraight face voi baietii numai F***t aveti in cap, in rest de nimic nu sunteti buni. zici ca o iubesti dar nici macar nu te gandesti ca ea poate sa se imbolnaveasca si sa aiba de suferit daca o face de la varsta asta, poate mai tarziu va avea probleme grave din cauza ca pe tine te mananca acum. mai ziceti ca de ce sunt fetele curve, pai voi le faceti asastraight face

| Narcis2007 a răspuns:

Scuze pentru voturile alea...am crezut cai unu caresi bate joc

| Daniella a răspuns:

Atunci acorda-i timp. Faptul ca tu esti primul ei iubit si ca nu stie ce simte pentru tine, o cam deruteaza si pe ea.Sunt sigura ca ea te iubeste doar ca nu isi da seama inca. Vorbeste cu ea si spune-i ca ii acorzi cat timp are nevoie si ca ea este singura persoana cu care ai vrea sa faci dragoste.Va veni ea la tine cand este pregatita, nu o forta ca va dura mai mult.Nu este o solutie sa va despartiti.Cum ai putut sa astepti 10 luni, mai poti astepta inca 2

| ZEU93 a răspuns:

Asteapta,da-i putin timp si o sa vezi ca tot o sa fie bine big grin

| GabytzaDoolce a răspuns:

Buna! Daca ea spune ca nu e pregatita inseamna ca trebuie sa mai astepti putin.Incearca sa vorbesti cu ea sa afli care sunt motivele pentru care ea nu vrea sa faca acest pas. Daca temerile ei sunt intemeiate asi tu spui ca esti in stare sa astepti mai mult timp, atunci nu insista ca pana la urma ea va dori asta. Sper ca te-am ajutat.Bye!wave

| Yguaze explică:

Sunt foarte sigur ca vreau sa imi incep viata sexuala cu ea.:-

| somebody30 a răspuns:

Buna!
In primul rand cred ca cel mai bun lucru pe care ai putea sa il faci ar fi sa nu o presezi. Probabil si ea e la fel de nedumerita ca si tine, are aceleasi nelinisti si aceeasi tensiune psihica. Pe langa asta, ea e si destul de micuta pentru a face acest pas si poate fi speriata de ceea ce implica. Daca inca nu e pregatita pentru a face dragoste, asta nu inseamna ca nu te iubeste cu adevarat. Stii doar cum se zice: "daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu, asta nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul".
As indrazni sa spun chiar ca ea isi face mult mai multe probleme pe tema asta decat iti faci tu. Fiind fata stiu cam ce i-ar putea trece prin minte, si crede ma e destul de greu sa traiesti cu ideea ca nu ii poti oferi tot ce isi doreste celui de langa tine.
Din cate ai spus relatia voastra pare sa fie una frumoasa iar din pct meu de vedere de tine depinde daca va decurge frumos si de acum incolo. Sper sa nu te deranjeze ce iti spun, dar o relatie de 10 luni inca mai trebuie "construita" pentru ca ea sa faca pasul asta, mai ales ca esti primul ei prieten. Daca o iubesti asa cum spui ca o iubesti ar trebui sa incerci sa eviti oarecum acest subiect. Stiu, e aiurea, e varsta la care ti se pare normal sa se intample insa daca doresti sa se intample cu ea trebuie sa inveti sa ai rabdare. Cu cat o presezi mai mult cu chestia asta, cu atat ea se va simti mai indepartata de tine, mai nesigura pe ceea ce simte si va simti ca tu conditionezi relatia de acest lucru. Daca intr-adevar poti si vrei sa o astepti asa cum zici, sfatul unei fete e sa o iubesti neconditionat, sa fii langa ea cand are nevoie de tine, fara sa o faci sa se simta constransa. Atunci cred ca lucrurile vor intra in normal, relatia va merge bine mai departe si totodata va creste, iar cand va fi momentul sa se intample se va intampla. Acum depinde de tine, de ceea ce iti doresti mai mult.

| Justdoit_7404 a răspuns:

Faceti. Daca ii place, ii bine. Daca nu-i place.zii ca asa se face. Tu ai zis ca esti primul ei iubit. Mmm. Sa faci dragoste la 18 ani.Mno in fine eu am inceput pe la 14. No de faceti si daca va place bine. O sa-i placa sigur.
Funda puppy dog eyes?

| Pufoshenia_3750 a răspuns:

Gandeste-te tu intai daca esti dispus sa astepti ...pentru ca nu o poti obliga. Daca te crezi in stare(desi e poate destul de greu) sa faci acest lucru pentru ea si mai ales pentru voi, asteapta happy.Am fost in aceeasi situatie, doar ca eu eram cea nehotarata.dar el a asteptat (dovedind astfel ca ma iubeste) si a primit.nu foarte departe de 9 luni.Ai grija ca "prima data" sa fie frumos astfel incat sa ii placa si sa mai vrea! smug succes! :*