| anonim_4396 a întrebat:

Gelozia, dovada de iubire, egoism sau de fapt, boala?

Răspuns Câştigător
| Barajag a răspuns:

Sentimentul acesta porneste din teama de a pierde ceea ce avem, indiferent ca este vorba de iubire sau de putere si acesta este un sentiment instinctiv.Gelozia poate fi chiar benefica intr-un cuplu, este un mod de a declara partenerului ca ne intereseaza in ce directie se indreapta sentimentele lui, dar totodata si ca nu suntem dispusi sa ramanem langa el in orice circumstante, gelozia devenind patologica:persoana geloasa isi face un mod de viata din a cauta indicii ale infidelitatii, iar concluziile pe care le trage sunt catastrofale. Ajungem la concluzia ca, gelozia poate fi greu de vindecat.:

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Gelozia cred ca e o boala. Si nu arata doar o boala a iubirii. Dovedeste o boala a personalitatii. Persoanele geloase au si multe alte probleme de socializare.

| monyk a răspuns:

Buna, depinde...de obicei daca esti gelos inseamna ca iubesti persoana respectiva, insa e ok daca e in limitele normale; dar gelozia daca e exagerata, daca e obsesiva atunci e o boala si e aiurea tare... poate e vorba si de putin egoism si lipsa de incredere uneori; dar e ceva instinctiv atunci cand iubesti.

| PisicaAristocrata a răspuns:

Dusa la extrem, e boala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prostie.

| dienushhhh a răspuns:

Kimora,cine te crezi sa spui ca e o boala? daca il vezi pe iubitul tau dupa ore in parc cu tarfe si le tine in brate si iti repeta ca nu se va mai intampla dar o face in continuare este foarte greu sa nu fii geloasa...deci va rog sa nu mai spuneti ca este o boala sau prostie pentru ca inseamna ca nu stit sa iubiti...fiti seriosi oameni buni.da poate e exagerata uneori, dar asta nu din vina ta, ci din vina celui pe care il iubesti cu adevarat dar el isi bate joc de tinewinking