| VrRos73 a întrebat:

Haideti să vă spun de ce cred eu ca nu am iubită și voi imi spuneți ce ar trebui să repar.
-Sunt timid,introvertit,evit grupurile,anxios social, dacă mă saluta o fată o data la 5 ani,o salut dacă îmi place și plec,dacă nu îmi place,nu o salut,dau mesaje prea directe,am standarde prea ridicate,am impresia că toate fetele au iubit și mi-e frica sa le abordeze deoarece poate îmi iau vreun pumn in față,nu merg în cluburi,stau la sat, am 3 fete în toată comuna,nu știu cum sa abordez o fată,toate fetele pleacă când sunt eu în jur, ii văd pe toți cum se distrează și eu ma retrag preferând să îmi treacă viața așa tristă cum e.
De ce nu fac și fetele primul pas?
Singura calitate e că sunt frumușel și atât.

17 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Las-o pe Violenta cu misoginismul, ca decate ori nu am intalnit atacul asta, of Doamne! Omul isi enumara defectele si ea tot ce poate sa spuna ca esti misogin doar pentru ca iti exprimi o dorinta realista pentru tine in final. Asa sunt unii mai neintelegatori, poate la fel ca cele care ziceai ca pleaca atunci cand ajungi tu in jur, in loc sa iti spuna macar una ceva care sa te ajute ( daca o fi vina ta, poate e doar impresia ta).

Incearca sa gasesti solutii pentru fiecare lucru enumerat ( tu noteaza, Violento, da? asa se da un sfat, nu in misto fata de sexul opus - si mai urlii peste tot de misoginism!); scuze, dar asta e, nu ma pot abtine, cand vorbesc despre umor/autoironie ( ce nu ti-ar strica), devin Violent.

Revin: daca ai identificat cauze, incearca sa gaesti si solutii; poate trebuie sa-ti tratezi timididtatea si socializezi mai mult; incearca sa observi ce ar mai putea fi neplacut la tine: cum te imbraci, limbajul nonverbal/ paraverbal (de la privit in ochi pana la caldura cu care vorbesti, cum te adresezi. vezi in jur); o fi ceva de igiena ( poate o mai mare grija de sine te va face mai atractiv macar pentru niste priviri cuceritoare); studile / statul social? Unele le poti imbunatati rapid daca e cazul, altele in timp si ti va lua mult ca abia apoi sa revii la socializare. Mareste grupul din care faci parte.

Incearca sa ai mai mare incredere in tine, dar grija sa nu o dai in narcisism ( zici ca esti frumusel... cum ti-ai dat tu eama de asta, ti-a zis vreuna din fete? Eu si acum ma consider urat, nu ma plac in poze desi multa lumea ma apreciaza - le consider aprecieri de complenzenta, dar asta nu inseamna ca nu ma accept asa cum sunt si nu fac orice pentru a crea o impresie pozitiva in jur).

Asa ca nu mai astepta sa vina fata la tine, multi suntem introvertiti; spoate chiar fata pe care o placi e introvertita, ca faci? Nu mai gandi atat de mult in interior, mai si actioneaza, uneori chiar si din impuls, incearca sa-ti dezvolti partea de spontaneitate, sa surprinzi. Daca nu ai auzit de neuroplasticitate, cauta! Faptul ca suntem cum suntem sau ca avem anumite abilitati, nu inseamna ca asa vom fi toata viata, ne putem ajusta! Fa-o in directia buna atat timp cat e mai usor. Modele si sfaturi poti gasi cu duiumu pe net.

| RAY a răspuns:

Am observat mereu ca urați, misogini, frustrați au standarde mari,vad si eu baieti draguti cu fete dragute sau mai putin dragute,urati au niste pretenti extreme,numai vorbsc de cate jigniri,frustari,misogim extrem tip incel peste tot,imi este si scarba sa citesc acele comentari, daca esti urat si tea respins una asta nu iti da dreptul sa fii misogin sa le insulti, apoi o baga pe aici ca sunt materialiste desi ei doar prin banii au parte de sex, eu inteleg ca am vrea cu toti fete frumoase si eu as vrea dar hai sa ne uitam in oglinda, nu am vazut fete frustrate care sa jigneasca barbati, in ro femeia este extrem de urata

| TdS a răspuns (pentru RAY):

Si pe tine ce te opreste sa nu ai o prietena de atatia ani de zile, sau ai alta orientare sexuala, ca la comentarii pe subiect esti einstein sa mor de te mint

| RAY a răspuns (pentru TdS):

Fix ce am scris eu

| TdS a răspuns (pentru RAY):

Tu n-ai standarde, problema ta si a multura dintre noi de aici e ca nu ne vor femeile, lasa textele din einstein ca tot cu ele esti de mai bine de 10 ani pe site-ul asta

| RAY a răspuns (pentru TdS):

Și eu ce am scris

| TdS a răspuns (pentru RAY):

Cat faci 31 sau 32, nici numai retin bine, sper ca ti-a venit mintea la cap sa realizezi ca s-a terminat totul pentru tine, macar atat

| RAY a răspuns:

Mulți tâmpiți se mai regăsesc pe TPU asta, fiecare concurând pentru titlu anului de terminat mintal

| Violleta2022 a răspuns:

Ai uitat sa spui ca esti misogin si vorbesti foarte urat despre fete si femei, de aceea nu te place nici una!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai fac si fetele primul pas, dar ar trebui sa fii auzit vorbind, ca sa le atragi.
Dezvolta-te pe plan personal, ca sa fii prezentabil in fata fetelor. Daca nu ai nici o pasiune, nici o alta preocupare in afara de scoala si frustrari adolescentine, normal ca nu atragi pe nimeni.
Invata un instrument muzical, apuca-te de un sport sau intra intr-un domeniu interesant, care sa iti dea un plus de valoare.
Faptul ca nu participi la cine stie ce socializare, nu e o problema.

| Goete a răspuns:

Cum nu fac fetele primul pas? Nu pot sa scap de ele cat de "lipicioase" sunt

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu esti frumos, asta e doar in capul tau! Ele nu te vad asa, de aia ai ajuns in situatia asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acolo în cartierul tău trebuie să cauți una de 20 - 22 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa iti zic ce am eu : tulburare de personalitate schizoida, schizotipala, paranoida, cu tendinte si foste episoade psihotice, depresie grava, anxietate mare, tulburarea de stres post traumatic, insomnie cronica. Si am avut relatii sexuale si cu femei si cu barbati.

| szero a răspuns:

Ai citit Danila Prepeleac?laughing))

| TdS a răspuns:

Unu la mana - nu intereseaza pe nimeni ce anume trebuie sa repari tu ca sa ai o prietena, pentru ca in fond e problema ta si nu a noastra, doi la mana - asta cu sunt frumusel auzit doar din urechile maicatii ca na ea te-a adus pe lume si crezi tu ca arati bine cand realitate e alta cum spune Book Dragon si trei la mana - cat vrei sa iti mai plangi de mila pe subiectul asta in TPU, nu ti s-a luat?

| TdS a răspuns:

Cat despre utilizatorul violeta, fac pariu pe ce vreti voi care cititi pe aici, ca are probleme de ordin sentimental in raporturile cu barbatii, ea are probleme grave in gandire, isi exprima frustrarile ei si le arunca pe tine ca esti misogin cu fetele sau femeile in general cand ele nu iti raspund pe social media la un banal mesaj! cum a ajuns ea la concluzia asta ca daca o fata nu iti raspunde la mesaje indirect tu esti misogin cu el doar dmz stie