| AlinaMaria7843 a întrebat:

HEEEELP! Am avut contact sexual cu prietenul in perioada ovulației și ca sa fiu sigura am luat pastila de a doua zi escapelle și acum după 7-8 zile am o secreție maronie, cantitatea nu e ca la ciclu. Ciclul trebuie sa mi vina peste o săptămână și nu știu ce se întâmplă. Am citit ca acea secreție maronie este și semnul unei sarcini..CINEVA care ma poate ajuta? Va rog?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita de ciclu, dupa pastila asta care este o bomba hormonala, totul este cu susul in jos pentru urmatoarele 2-3 luni, adica nu vei stii cand iti vine ciclul si nici cand se produce ovulatia.
Sa nu uitam totusi ca pastila de a doua zi, are si o marja de eroare, adica este 95% sigura, dar depinde intotdeauna de corpul tau, cum raspund ela acest drog hormonal, pe care tu ti l-ai bagat in corp.
Sunt cazuri, cand organismul ignora drogul si continua sa fie insarcinat.
Un test de sarcina corect se poate face la 7-10 zile DUPA intarzierea ciclului (cam 5 sapt, de la ultimul ciclu' menstrual). Orice test facut inainte nu este corect si nu va arata realitatea.
Am sfatuit intotdeauna sa se foloseasca prezervativul, nu musca, nu doare, nu omoara, dimpotriva, nu da efecte secundare la nici unul din partneri si nu da dureri de cap sau sarcini nedorite!
Folositi prezervativul, ca nu costa o avere si nici nu va distrugeti sanatatea!

| corbulalbrosu a răspuns:

In marea majoritate a cazurilor, (insa nu in mod obligatoriu intotdeauna)dupa trecerea a 4-7 zile de la data de administrare a pastilei de a 2-a zi apare o sangerare mai scurta (1-2 zile) si mult mai slaba in comparativ cu sangerarea menstruala normala, care datorita atat cantitatii cat si culorii si texturii mult diferite, teoretic nu poate fi confundata cu menstruatia adevarata. Aceasta sangerare mai deosebita reprezinta o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici introdusi abuziv in organism. In nici un caz si niciodata, o astfel de sangerare NU poate reprezenta un semn, simptom de sarcina. In functie de intensitarea dereglarii hormonale (inevitabile), care se produce in astfel de situatii, momentul de incepere a menstruatiei se poate modifica fata de data la care trebuia sa inceapa in mod normal. In concluzie s-ar putea ca menstruatia sa inceapa la timp, insa s-a constatat ca de obicei se produce cu o oarecare intarziere de circa 3-5 zile, dar care (uneori) ca numar de zile poate fi si mult mai mare insa imposibil de anticipat. Multa sanatate.

| Nimeni10 a răspuns:

Noi de unde sa stim ca esti gravida? prezervativele sunt scumpe, nu-i bai, pentru ce sa le folosim cand sunt pastile care iti explodeaza hormonii.

| drena1428 a răspuns:

Du-te la un medic ginecolog