| Mihaela7667 a întrebat:

Luna trecută am avut contact sexual pe 24, protejat dar nefiind sigura am luat dupa 6 ore Escapelle. Dupa aproximativ 5 zile am avut o sângerare maronie care a durat 3 zile. Eu am avut menstruație pe 18. Acum ar trebui sa mi vina pe 14. Imi va veni? Sunt cazuri? Acea sângerare m a pus pe gânduri. E posibil sa fi rămas însărcinată? Si încă ceva, dupa un contact sexual, e normal ca femeia sa elimine o secretie albă? Deși am folosit prezervativ am avut acea secretie si asta m a făcut sa iau Escapelle. Va mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat intr-un mod IRESPONSABIL din cauza lipsei celor mai elementare cunostinte si informatii privind inceperea vietii sexuale prin administrarea acelei "bombe hormonale" absolut INUTIL. Efectele adverse se vor manifesta probabil in timp si ar putea sa aiba urmari destul de neplacute din cauza dereglarii pe termen lung al activitatii hormonale normale. In urma unui sex intretinut in ziua a 6-a a ciclului menstrual chiar si in cazul in care in mod sigur sperma ajunge in vagin probabilitatea de a se forma o sarcina este de maxim 3-5%, iar in cazul unui sex protejat de maxim 1-2%.In cazul tau formarea unei sarcini era IMPOSIBILA. In timpul sexului glandele existente in peretii vaginului produc o substanta denumita secretie vaginala cu aspect mucilaginos care are rolul de a facilita o penetrare usoara si placuta a vaginului de catre penis, care de obicei este secretat pe intreaga durata a sexului. Sangerarea pornita dupa 5 zile (dar nu neaparat obligatorie in toate cazurile), de regula se manifesta pe o perioada de 2-3 zile, fiind de obicei destul de slaba cantitativ, reprezinta o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici intodusi ABUZIV si INUTIL in organism, care in acel moment in lipsa ovulului, efectiv nu au asupra ce sa-si manifeste actiunea lor. Intensitatea dereglarii hormonale provocate nu poate fi cunoscuta deoarece difera de la o femeie la alta, si in acest moment s-ar putea sa provoace intarzierea inceperii menstruatiei. In acest moment prostia fiind facuta poti doar sa te rogi si sa speri ca urmarile de natura hormonala sa fie cat mai putin intense si manifestarea sa fie pe o perioada mai scurta decat cele 5-6 luni in care se produc de obicei. Multa sanatate

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu sunt sanse sa fii gravida.