| Elenaa13 a întrebat:

Heey TPU! Va salut cu drag. Va cer un ajutor "disperat", ca sa zic asa, pentru ca nu mai stiu incotro sa ma mai indrept, ce sa ma mai fac. Sunt impreuna cu un baiat de 2 luni de zile. In timpul asta am avut numai conflicte la care mai mereu el se consuma(plangea, plangea si iar plangea). Fiindca simteam ca devenim unul, simteam ca ma indragostesc, iar el ca e dublu indragostit fata de mine, ne impacam in speranta ca totul o sa fie frumos si voi fi fericita, asa cum mereu mi-am dorit sa se intample. Zilele treceau si incepeam sa ne certam din ce in ce mai des, a devenit posesiv si gelos. Dintr-o data, dupa nenumaratele certuri a inceput sa foloseasca replica: "Daca ma parasesti, jur ca ma sinucid!". Eu, desigur, speriata, am incercat sa ii explic ca nu vreau sa il aud cu asemenea chestii jalnice. A continuat mereeeu, si mereu sa imi reproseze asta, dandu-si seama ca acest lucru a devenit slabiciunea cu care putea sa ma manipuleze usor. Imi e frica, sincera sa fiu, imi e frica ca un om ca el poate avea o minte atat de bolnava incat sa recurga la un astfel de lucru...Ce sa ma mai fac? Cum sa ii spun sa inceteze? Cum sa il fac sa inteleaga ca abereaza si ca tot ceea ce face este doar sa ma indeparteze mai tare? Nu vreau sa traiesc asa. Vreau sa fiu fericita, vreau libertatea mea, nu vreau o relatie din mila. Va rog, ajutati-ma! sad Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Are ceva probleme la "cap" ca sa zic asa...nu e suficent de matur sa isi asume anumite lucruri si recurge la asemenea santaje.
Tu nu esti vinovata cu nimic, tu ai dreptul la libertate si fericire.Mai incearca sa vorbesti cu el si sa ii spui sa nu va mai cerati.Nu cred ca o sa se sinucida.Am o prietena, la fel numai certuri iar ei sunt impreuna de 4 ani, el mereu o ameninta daca se despaerteau si venea la ea plangand dupa ce ii mai tragea si o palma el.Iar ea din mila a ajuns sa se si casatoreasca cu el si sincer nu cred ca el s-a schimbat prea mult.Ai grija si rezolva totul pana nu e prea tarziu.
Nu situ ce solutii sa iti dau, decat sa incerci sa mai vorbesti cu el si sa va despartiti, esti tanara nu are rost sa iti strici fericirea.
Bafta!

| Danysan a răspuns:

Te salutam si noi Andrada happy. Problema ta e una delicata si se rezolva doar prin Comunicare.El are Impresia ca tu o sa il parasesti si din cauza asta procedeaza asa. Daca spui ca erati super Indrgostiti unu de altu de ce l-ai parasii-Din descriere pare un baiat destul de sentimental si cu o Inima mare.Nu orice baiat plange pentru o fata.Ai e frica sa nu te piarda si de asta se comporta asa.Trebuie sa ai explici ca prin acest comportamnet exagereaza, te preseaza si mai rau poate sa te indeparteze. Daca te iubeste atat de mult ar trbuii sa iti ofere mai multa libertate si sa aiba Incredere in Tine.Trebuie sa il faci sa inteleaga ca ceea ce face el acum se numeste Manipulare desii e facuta in mod Involuntar.Nu trebuie sa stai cu cineva din Mila -dar daca era asa mare Iubire intre voi trebuie sa te mai gandesti daca vrei sa te desparti de el. Poate ca si tu aduci in discutie subiectu asta de prea multe ori -Lucru ce l-a determinat sa recurga la amenintarea respectiva. Poate parea un nebun dar mie imi pare un Nebun Indragostit. Spui ca vrei sa fi fericita -alaturi de el? dar e prea exagerat presupun.Trebuie sa ai explici ca daca nu are Incredere in tine, in voi in Dragostea de a fost sau este inseamna ca e o persoana care nu intelege ce inseaman sa Iubesti. Poti sa Iubesti o perosana si sa fi alaturi de ea dar in acelasi timp o poti si ranii. Uneori dovada ca ai Iubit o persoana Enorm e atunci cand ai vrei Binele chiar si daca e o despartire -asta insemna ca pe ea o face Fericita! Chiar daca tu suferi sti ca a o tine cu forta nu e ok si nu te caracterizeaza.

| MisFit20 a răspuns:

Va lipseste comunicare, ce ai zice sa umblati putin la asta?

| miru20cmrecords a răspuns:

Eu cred ca a devenit asa din cauza ca te iubeste foarte mult.

| alincik900 a răspuns:

Niciodata o astfel de relatie nu duce la nimic bun trebuie sa incercati sa discutat sa rezolvati cumva fiindaca daca nu intelege ca nu e corect ceea ce face nu se ajunge la nimic bun.Nu e normal ca persoana cu care esti sa te controleze si sa nu aiba incredere facind crize de gelozie din orice fleac si mai ales sa te santajeze emotional ca se sinucide, daca chiar e capabil trebuie sa mearga la un psiholog dar cei mai multi folosesc santajul eftin sa tina linga ei si nu ai de ce sa te lasi e viata ta in care trebuie sa fii tu fericita, iubita si apreciata fara perdere de nervi inzadar.

| AlexandruGeorgeNita a răspuns:

Uhmm stai linistita. nu o va face! vede ca are cu ce te manipula si o face, mai cunosc si eu astfel de persoane! pe urma dupa ce s-au despartit au inceput sa vorbeasca urat de fostele / fosti... asa ca stai tu linistita. pur si simplu ignora-l. nu il mai baga in seama. nu ii mai raspunde la telefon. iti poti schimba numarul daca iti este mai bine. adresa de mess / skype / fb, etc. ce-l mai frumos este sa il tiiii la distanta! sa spunem asa. Nu il mai baga in seama de loc. sper ca te ajuta cu ceva raspunsul meu happy bafta!

| ioannakm a răspuns:

Vorbeste deschis cu el spune-i ca este viata ta si tu trebuie sa decizi daca mai ramai cu el sau nu ...nu cred ca o sa faca asta pur si simplu vrea sa ramai mereu cu el...dar ai grija ca dumnezeu le vede pe toate nu renunta la o iubire adevarata asa usor.te pup :*