| Likarici a întrebat:

Hei.
Am 15 ani si mi-am inceput viata sexuala acum vreo luna. Iar de 2 zile ma ustura vaginul cand fac dus. Cand intra in contact cu apa.
Astazi am observat ca imi vine sa urinez, dar nu pot. Simteam o usturime. apoi, peste vreo 20 minute, mi-am dat drumul pe mine, fara sa simt... dupa asta m-am dus la baie si am incercat sa urinez. Am urinat putin, apoi nu am mai putut.
Am citit ca pot fi infectii urinare. Si se pot transmite boli sexuale. Imi cunosc iubitul si stiu ca nu are nici o boala.
Credeti ca poate fi ceva grav? Adica este obligatoriu sa fie o infectie grava? Si ce se poate intampla cu organismul meu daca mi-am inceput viata sexuala la o varsta asa frageda? Care sunt schimarile rele? Dar cele bune?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

E foarte probabil o infecție urinară. Mergi urgent la medic! Probabil nu e (încă) nimic grav, dar dacă lași timpul să treacă și nu te tratezi, se schimbă treaba și poate deveni ceva serios.
Apropo de debutul timpuriu în viața sexuală: nimic bun, doar probleme. Cel mai grav poate fi un cancer de col uterin peste câțiva ani. Cel mai puțin - ceea ce ai pățit acum, sau alte infecții diverse cam din același gen. Plus teama de o sarcină, de părinți ș.a.m.d.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil este vorba de o cistita sau o infectie a tractului urinar.Ar fi cazul sa ceri parerea medicului de familie sau a unui medic ginecolog care sa faca si cateva analize a secretiei tale vaginale. Multa sanatate!

| Kira5854 a răspuns:

Gandeste-te daca ai stat cu picioarele in apa rece..sau desculta pe ceva rece, sau daca ai stat pe jos si te-a tras curentul..petru ca e posibil sa fie doar o raceala, care totusi netratata poate creea multe probleme.