| AlaturideIngeri a întrebat:

Hei happy Am o intrebare la care nu am gasit raspunsstraight face
De ce iubim si vrem langa noi persoanele care ne resping si nu simt nimic pentru noi si indepartam persoanele care simt ceva pentru noi, care ne vor aproape de ele?
Vreau sa stiu parerea voastra despre aceasta "anomalie".

Răspuns Câştigător
| DNSK a răspuns:

Ti-ai dat raspunsul. iubesti si vrei acea persoana langa tine! nu alta! cand iubesti faci multe din nebunie. nici tie nu-ti vine sa crezi cate

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Intreaga viata omul doreste si cauta dragostea,vrea sa iubeasca si,mai ales,sa fie iubit.
Cei care ne iubesc sunt deja o problema rezolvata, raman ceilalti care nu ne iubesc si vrem sa-i facem si pe ei sa ne iubeasca.
O contradicitie plina de orgoliu si durere, de fapt, luptam pentru ceea ce deja ne este oferit, dar respingem ofertantul si alergam dupa un altul...un lant al slabiciunilor!
Noroc ca multi se trezesc la timp si au curajul sa-l mai si rupa!

| oprescudorin11 a răspuns:

Caci consideram persoanele care ne iubesc cucerite deja, din pacate, luptam sa cucerim si restul-asta ne incita in mod gresit.Nu ne poate iubi toata lumea, ar fi anormal.E un instinct animalic probabil, sau nici asa, mai degraba omenesc! Si mai este o problema: anume ca persoanele care ne vor aproape de ele, ne cunosc destul de profund (din motive tainice) si nu vrem sa acceptam un eventual 'control total ' asupra noastra.Preferam varianta respingerii -daca putem convinge.Respingerea mi-o explic prin neantelegere, teama.In fata unui respins invins nu ma tem, niciodata nu -mi va intelege defectele mele subtile. Ceva in acest gen, mi-am explicat mie insumi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suportam respingerea, pana la urma orgoliul e la mijloc.happy

| DimLight a răspuns:

Ai 16 ani? ce persoane te resping? trebuie sa intelegi si mediul in care s-a dezvoltat persoana respectiva cat si colectivul de prieteni al ei, daca nu aveti nimic in comun cel mai probabil sa te respinga dar poate si datorita jocului constant de interese, poate persoana respectiva admira sau doreste deja pe altcineva, atunci are mult mai putina atentie pentru orice altceva este oarecum intr-o stare de ignoranta a stimulilor veniti din directia altor persoane, la fel si tu poti fi in acest conflict sau poate desi te place sau o placi, unul din voi nu gaseste o cauza rezonabila ca sa fiti impreuna. si mai e si vorba aia, incet sa nu sperii pestii laughing

| Blamely a răspuns:

Pentru că întotdeaună lucrurile obținute greu sunt mai valoroase. Aurul e valoros pentru că se obține greu, precum și diamantele și multe altele. Așa e și cu oamenii.

| RedDeath a răspuns:

Habar nu am, eu nu-s asa nebuna precum persoanele descrise in intrebarea ta. Persoanele care ma resping si nu simt nimic pentru mine le las in plata Domnului, ce Dumnezeu sa fac cu ele?!
Cele care simt ceva pentru noi si ne vor aproape, ei bine - cine se aseamana, se aduca. Deci, nu degeaba sta treaba asa. Nu fac asemenea nesabuinte, deci chiar nu pot sa iti raspund la intrebare.
Sau, cred ca pot : de ce? pentru ca e o problema la bibilica - la creier, o tampenie, care se numeste lenea de a judeca si de a gandi ce e bine si ce nu e. Nu suntem plante, avem creier, daca il folosim, nu ne mai gasim in astfel de situatii vegetale

| Iamnotme a răspuns:

Pentru că indiferenţa lor ne face să le dorim mai mult. Pentru că vrem imposibilul, nu vrem persoana care e acolo când avem nevoie de ea, ci fugim după ceea ce fuge de noi...

| Sidonia07 a răspuns:

Vrea să plece. Cum să-l ţin lângă mine?" Răspunsul e cum nu se poate mai simplu: nu faci absolut nimic. Dacă un om vrea să plece, lasă-l să plece! Nu trebuie să ţii pe nimeni lângă tine cu forţa şi vă spun cu mâna pe inimă ca pentru mine cel puţin nu există nimic mai înjositor decât să cerşeşti iubire.îl iubim pe celalalt sau iubim imaginea noastra în el? Iubim sau doar avem nevoie de cineva care să compenseze ceea ce nouă ne lipseşte?

| Beccaaa a răspuns:

Pentru ca universului ii place sa isi bata joc de noi straight face

| BlackStar99 a răspuns:

Suntem ca animalele.Mereu o sa atraga o persoana care ne respinge deoarece este ininstinctul nostru.Yng si Yang, un echilibru cel putin din punctul meu de vedere

| Nick9401 a răspuns:

Asa-i psihologia noastra, indefrenta lor ne face sa n-e atraga mai mult si sa n-e indragostim. Oamenii nu pun pret pe ceea ce pot avea usor, deci de aicea si reese ca persoanele care le obtii usor si tin la tine nu te atrag si inca un exemplu un joc daca e usor iti pierzi interesul asa si persoanele care tinem noi la ele. Indiferenta face diferenta.

| CHECK a răspuns:

De ce? De prosti de aia! Mai zi ceva!

| Xanadr0n a răspuns:

Stiu ca iti va suna putin ciudat dar aceasta anomalie se bazeaza pe principiul magnetismului, este exact aceeasi chestie. gandeste-te la poli ca la faptele tale. sa zicem ca iti place de un baiat si te porti frumos cu el pentru a-l atrage. ai incercat vreodata sa mai faci si o fapta mai putin buna pentru a te apropia de el? incearcahappy

| WuTangForEver a răspuns:

HAHAHAHA!
Cica:"Problema e ca noi suntem asemenea animalelor pradatoare adica prada prinsa mai greu e mai gustoasa." ce mea?!
Suntem asa deoarece societatea ne indruma iar sistemul ne impune.Trist dar n-avem de ales...ramanem cu sistemul de c a c a t care nu ne va lasa niciodata sa facem ce vrem si sa fim fericiti. Exista fericire si fara consecinte doar ca societatea ne minte pe fata ca noi sa credem in dumnezeu si-n alte bazaconii.
Tot societatea nu-mi permite sa injur in public sau sa pot scrie pe acest site o injuratura deoarece incalcam sistemul si nu vrem sa-l derutam.
Nasol dar ramanem sclavi pe viata.

P.S.:M-am chinuit ceva sa postez acest raspuns deoarece nu mi-l aproba datorita injuraturilor.

| Псих a răspuns:

Problema e ca noi suntem asemenea animalelor pradatoare adica prada prinsa mai greu e mai gustoasa..tot timpul dorim sa primim ceea ce nu avem.ne intindem spre inposibilul si cind primim sta incerkam sa primit inca mai mult uitind de ceea ce avem si daca o perdem ear devine in ceea ce nu avem si ear dorim so intoarcem. suntem fiinte inca prostute