| mihaela8005 a întrebat:

Hei, am o nelămurire. Deci eu n.am mai avut contact sexual în vagin cu nimeni(in anus, Da) si de ceva timp, prietenul meu baga degetul destul de adânc în vagin, dar nu curge nimic. Mai am himenul intact? Mi.e frică că atunci când o să o facem normal, sa nu zică ca l.am mințit, dacă nu.mi curge nimic. Si dacă e să nu.mi curgă, cum pot sa ii demonstrez că n.am mai întreținut relații sexuale cu altcineva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prietenul iti face "degetica" dar cu toate acestea nu ai sangerat pana in prezent, este posibil ca himenul tau sa fie prevazut cu o perforatie/gaurica mai larga pe unde poate trece degetul fara sa-l lezeze sau sa-l rupa deci sa nu apara sangerarea. Insa este posibil ca himenul tau sa se rupa in momentul sexului de dezvirginare si sa sangereze doar atunci mai tare sau mai putin, fiindca si sangerarea diferita de la fata la fata si depinde de mai multe lucruri printre care : grosimea himenului, elasticitatea acesteia, dar mai ales cat este de vascularizata. Daca nu vei sangera deloc in momentul in care vei fi dezvirginata, atunci arata-i (dar o poti face si acum) urmatorul articol scris de medici si cercetatori : "Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării/dezvirginarii. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil/elastic şi se rupe relativ târziu uneori mult după primul contact sexual, în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, spre exemplu în timpul miscarilor de balet, spagat, la ciclism sau in cazul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte." In concluzie NU se produce in mod obligatoriu sangerarea in timpul intretinerii sexului de dezvirginare. In literatura de specialitate sunt consemnate cazuri in care himenul a fost intreg/intact pana in momentul nasterii si s-a rupt doar in momentul intinderii extreme a vaginului pentru a permite iesirea copilului. Sper ca ai inteles atat tu cat mai ales prietenul tau. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil himenul tau s-a rupt cel putin partial. Nu ai cum sa ii demonstrezi, va trebui sa te creada pe cuvant (banuiesc ca relatiile anale le-ai intretinut tot numai cu el, fiindca altfel chiar nu conteaza starea himenului).

| Emilian65 a răspuns:

Dezvirginarea, atat la fete cat si la baieti se face in urma unui contact sexual vaginal. Or, voi nu ati intretinut relatii sexuale, ci doar ti-a bagat degetul, un pic mai adanc, in vagin fara ca himenul sa se rupa.

| Anaad a răspuns:

Nu esti straina de contactul fizic. De ce iti doresti sa ai himenul intact? Ce crezi ca mai inseamna aceasta virginitate fizica? Pe de alta parte, daca exista riscul ca el sa nu aiba incredere in tine in astfel de situatie, poate ar trebui sa re evaluezi relatia voastra, si urmatorii pasi.

| maria6m a răspuns:

Scurt si la obiect :
1. Nu ii poti demonstra( trebuie sa te creda si sa simta ceae ce face )
2. Sunt cazuri in care nu curge sange, probabil sa curga foarte putin un mucus maroniu
3. Ai himenul flexibil si nu s-a rupt! ( himenul poate sa se rupa de prima data, sa se rupa dupa mai multe dati in care ai intretinut relatii sexuale sau sunt cazuri rare in care nici nu se rupe)
4. Cu siguranta in cazul tau probabil o sa se rupa cand o sa insereze penisul in vaginul tau.