| anonim_4396 a întrebat:

Hei am o problema, de ceva vreme am incheiat o relatie de lunga durata cu un baiat pe care il cunosc de 3 ani, care a fost primul meu iubit si cu, care am fost de mai multe ori despartindu-ne si impacandu-ne cam de vrei 4-5 ori. Problema este ca eu nu pot sa il uit pe acest baiat desi au trecut 5 luni de cand nu mai avem niciun fel de legatura, imi aduc aminte mereu de momentele frumoase petrecute impreuna si incep sa plang, de fel nu prea am probleme de acest gen, uit repede, dar pe el imi este foarte greu sa il uit si sa nu ma mai gandesc la el, am incercat sa fiu cu altcineva, dar nu am reusit, deoarece nu pot sa tin la altcineva si ma cuprinde o stare foarte aiurea, noi acum nu mai vorbim, iar el are o alta prietena, insa eu tin la el foarte mult si inca il mai iubesc. Cum ar fi bine sa procedez sa il uit sau sa incerc sa il conving sa ne impacam? Si cum? Si mai ales sa nu ma mai gendesc la el si sa am o stare proasta?sad

7 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Buna!
Ceea ce simti tu acum este o obisnuinta.Te-ai obisnuit cu prezenta lui, ti-a fost alaturi timp de 3 ani, o perioada lunga.
Eu spun sa iti accorzi un timp tie, sa te refaci, apoi sa incerci sa-ti cladesti o relatie.

| lolly a răspuns:

Problema este ca v-ati despartit foarte des.Inseamna ca aveti niste probleme.Depinde de motivul despartirii.Dar crezi ca mai exista vreo sansa cat timp el are o prietena? Sau crezi ca o foloseste sa-si aline durerea? Sa te uite?

| Nextone a răspuns:

Intr-adevar prima dragoste nu se uita niciodata! Am fost si eu in situatia ta...3 ani de relatie cu certuri si impacari si momente foarte urate dar a fost minunat.Suntem despartiti de doi ani,dar pot spune ca nu l-am uitat si nu e noapte in care sa nu ma intreb "oare ce mai face?". Nici eu nu am putut sa am o alta relatie de cand m-am despartit de el.dar acum sunt de cinci luni cu un baiat minunat, care ma respecta si prin intermediul caruia mi-am dat seama ca se poate sa o iei de la capat. Daca inca il mai iubesti eu zic sa ii spui si vezi ce se intampla, daca nu se mai poate asta e! Dar ai grija sa nu profite de tine si sa fie si cu actuala lui iubita si cu tine. Unele lucruri trebuiesc lasate in urma, asa cum au fost, tu vrei ca totul sa fie ca la inceput dar si daca va impacati nu cred ca totul va mai fii la fel.Mai asteapta, poate o sa se desparta de actuala si atunci va fi momentul sa ii spui.Ai grija de tine si o sa vezi ca va rasari soarele si pe strada ta.
Te pup!

| onasis1961 a răspuns:

Dacă a fost primul cum tu ai spus, nu o să-l uiţi toată viaţa. Dacă ai încercat alte relaţii şi eşti cu gândul şi inima tot la el, cred că el a pus punct relaţiei.Şi unde dragoste nu e, Nimic nu e! Va veni şi cel care-l va înlocui cu timpul!

| georgianaionescu a răspuns:

Off. nu inteleg de ce v-ati despartit! Ca va iubiti unu pe celalalt! ar fi cazul sa faci primul pas, si sa incerci sa remediezi situatia.Dezamagita de viata ta de dupa despartirea de fostul tau, s-ar putea sa ai tendinta de a te intoarce la el doar pentru ca nu te vezi reusind intr-o alta relatie. Daca iei o astfel de decizie, e putin probabil sa fii fericita alaturi de el. Pentru ca impacarea nu va insemna rezolvarea problemelor, ci resemnarea in ele.Dar. daca intr-adevar va iubiti Sfatul meu este sa va impacati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pfoaii...Cum era si citatul ''Prima dragoste nu se uita niciodata'' deoarece exact cum ai zis si tu ca era primul tau iubit, dar si de asemenea obisnuinta, asa mi s-a intamplat si mie cu primul iubit m-am atasat foarte mult de el cu toate ca am fost impreuna doar 4 luni si tot nu puteam sa-l uit nicicum apoi am incercat sa ies cu multi multi baieti si tot nu puteam sa-l ui se intiparise in mintea si inima mea, dupa ce a trecut un an am cunoscut pe facebook alt baiat care locuia aproape de mine au trecut 2 saptamani de cand vorbeam si m-am simtit foarte atasata de el apoi ne-am vazut si am hotarat sa fim impreuna, acum avem 6 luni si l-am inselat odata dar m-a iertat si ma iubeste cu adevarat, dar acum fostul meu tot vine si vrea sa se impace cu mine dar nu are niiicii un efect asupra mea pentru ca l-am uitat si numai simt nimica pentru el, cu toate ca unele momente imi aduc aminte de mirosul lui si de momentele petrecute cu el... Ceea ce simti tu este obisnuita si trebuie sa incerci sa treci peste adica sa stergi toate pozele, sa numai asculti melodiile care iti amintesc de el si o sa poti sa-l uiti gandeste-te la faptul ca el nu te merita si ca poti sa treci peste si fara elwinking nu poti fii dependenta de cinevawinking o sa gasesti pe cineva facut pentru tine Succes! :*