| mihaela8005 a întrebat:

Hei. Am o problema. Mă ustură atunci când fac pipi si mi.a întârziat menstruația. Sânii mă dor si burta ma doare dar menstruația tot nu vrea sa vina. Mă dor si ovarele dar nu mereu. Cred că am răcit pt ca am stat cu picioarele goale pe gresie si am stat pe rece cu fundul. Burta ma doare ca si cum ar trebui să.mi vina. Sarcina nu are cum să fie pt ca am făcut doar cu prezervativ si anal. Cred că am o infecție urinara. Ce tratament ar trebui să iau? Infecția urinara întârzie menstruația?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se produce strict hormonal, si din acest motiv momentul inceperii nu este influentata nici de factori externi si nici de starea de sanatate. Faptul ca ai stat pe gresie cu picioarele goale si te-ai asezat cu fundul pe rece, probabil ti-a provocat o infectie a aparatului urogenital. Tratamentul se poate face doar medicamentos insa tratamentul in mod obligatoriu trebuie sa fie prescris de medicul ginecolog pe baza rezultatelor analizei secretiei vaginale. Menstruatia intarzie din cauza dereglarilor hormonale a caror cauza poate fi determinata tot de medicul ginecolog. In consecinta in cazul tau consultatia ginecologica devine obligatorie. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Mihaela! Posibil ai cistită, de la faptul ca ai stat cu fundul pe ceva rece, si ai mers desculță pe gresia rece, ai grijă de tine, este iarnă, si vara cand este caniculă si daca mergi descultă sau te speli cu apă rece racesti, asa sunte ti voi fetele, sensibile, delicate, ovarele te dor intrucit ai racit, cand te culci, ia un halat pe tine, ciorapi in picioare(șosete groase) sa ti fie cald la picioare, si la rinichi, ca daca ai infectie urinara te dor rinchii si durerea rezonează spre spate, spre mijloc, burta te doare ca sigur te pregatesti de ciclu, dar acum ai dereglare hormonală din cauza infectiei urinare, mîine mergi urgent la medic, sa ti facă o ecografie sa vada ce ai, ce vârsta ai? Nu mai practica sexul anal, distrugi intestinul gros, si sfincterul anal, o sa ajungi sa faci pe tine, pe lînga faptul ca sexul anal lezează anusul, vei face cu sange, vei avea episoade de diaree, si de constipatie nasoale, asta vrei? Multă sanatate.

| Violleta2022 a răspuns:

Infectie urinara sau o boala cu transmitere sexuala!
Mergi la ginecologie si fa un test de sarcina pentru linistea ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti sanatos la cap? ce raspuns e ăsta?

| Mimi1994 a răspuns:

Iti recomand un test de sarcina, posibil la sexul anal a ajuns sperma unde nu trebuia. Neaparat un control ginecologic urgent!