| Mylifeiskindacrazy a întrebat:

Hei, am o problemă, mi-a întârziat ciclul 10 zile, mentionez ca nu am avut contact sexual, sunt virgina. Insa m-am frecat de partenerul meu, îmbrăcați fiind amândoi si l-am atins pe penis dar avea chiloti... se poate sa fi ramas gravida? Suna ridicol dar sunt îngrijorată

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu, nu ești gravidă. Doar, v-ați jucat! Trebuie să fie penetrare și să ejaculeze în vagin, plus calitatea spermei să fie înaltă!
Iar, întârzierea, este normală, dacă nu ai 18 ani, nu ai început viața sexuală.
Nu s-a făcut reglajul ciclului.

| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia prezentata teoretic este cu totul IMPOSIBIL sa fii insarcinata. Insa este POSIBIL ca ciclul tau menstrual sa NU fie de tipul foarte REGULAT si din acest motiv pot sa apara astfel de mici dereglari ale lungimii ciclului ca numar de zile. Fiecare ciclu menstrual se desfasoara din prima si pana in ultima sa zi, STRICT HORMONAL conform programului bine stabilit de catre organism in prima zi a fiecarui ciclu menstrual care incepe odata cu prima zi de menstruatie. Astfel ca, orice prelungire a ciclului menstrual si aparitia asa zisei ''intarzieri'' in pornirea menstruatiei se produce si apare numai in cazul in care se produce o anumita dereglare in procesul desfasurarii activitatii hormonale. Dereglarea activitatii hormonale se produce de regula pe fondul aparitiei unor disfunctionalitati care apar la un moment dat in activitatea ori numai a unei singure sau in a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, ovare, glanda pituitara, suprarenale, etc.). Astfel ca din aceste motive, uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor dereglarile hormonale vor provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor prezentate se poate presupune/aprecia ca aceasta intarziere deocamdata doar de 2 zile fata de data la care a fost preconizat momentul de pornire a menstruatiei, poate fi pusa pe seama unor dereglari hormonale produse in actualul ciclu. Marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, uneori poate prezenta variatii de la cele mici (si frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare intarzieri care uneori pot sa fie chiar si de 2-3 luni, fara sa existe o sarcina instalata in uter.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata nu poti fi gravida.

Răspuns utilizator avertizat
| Teobsn_Teobsn_1989 a răspuns:

N-are nicio legatura, suna ridiocol