| Alli23 a întrebat:

Hei buna TPU. Este normal ca femeie, dupa primele contacte sexuale, sa ai niste mancarimi-usturimi cateva zile acolo jos, dar nu inauntru?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei dupa dezvirginare este foarte posibil ca pentru cateva zile zona vulvara (a labiilor) sa fie tumefiata si dureroasa la atingere precum sa apara si senzatii de usturime/arsura in momentul in care penisul intra in vagin. Depinde de ce natura este mancarimea deoarece aceasta perceptie/senzatie nu este ceva normal sa se produca.In cazul in care persista mai multe zile si nu dispare s-ar putea sa se datoreze unei infectii vaginale si in acest caz este obligatorie consultatia de specialitate.Multa sanatate.

| SkyPilot a răspuns:

Nu, nu e normal. Poti sa ai o infectie. Incearca sa te speli pentru 2-3 zile cu un sapun bine neutralizat. Daca problema persista, trebuie sa mergi la un control la ginecolog.

| e1xtz a răspuns:

Poate sa fie normal.
Daca este cazul tau, nu esti femeie, ci doar un copil. care s-a apucat de facut sex in conditiile in care organele sexuale nu sunt maturizate complet.

| Ruxandra15 a răspuns:

Este posibil sa fi facut o infectie. Candida e cea mai frecventa. Nu simti nevoia sa mergi foarte des la toaleta?

| BoYkAn a răspuns:

Foloseste un lubrifiant de la durex playwinking nu vei mai avea probleme de genulwinking

| princess004 a răspuns:

Si o prietena de a mea a treacut prin asta iar asa zisa problema era la el. Au fost la control si i s-au administrat ceva pastile. Acum nu mai au nici o problema.