| victoriabeckham a întrebat:

Hei fetelor!happy Am o mica nelamurire si as vrea sa ma lamuriti voi daca puteti happy
Iau anticonceptionale pentru prima data,mentionez ca am fost la medicul ginecolog si le-am cerut,mi-a prescris Miligest.
Astazi,mi-a venit menstruatia, in jurul orei 16:00, iar dr. mi-a zis ca imediat ce mi-a venit sau ma rog,in ziua in care mi-a venit trebuie sa iau prima pastiluta din folie.
Asa am si facut.happy Dar am luat prima pastiluta, astazi la ora 16:00 si stiu ca trebuie sa le iau in fiecare zi la aceeasi ora.
Eu vreau sa le iau dimineata la ora 8, atunci cand ma trezesc(am alarma in fiecare dimineata la ora 8) si asa nu uit sa le iau, plus ca mi-e mai usor sa le iau dimineata.
Problema: Daca astazi am luat prima pastiluta la ora 16:00, maine dimineata pot sa iau a 2-a pastiluta la ora 8 si sa continui asa cu restul foliei? Sau pot exista probleme?
Multumesc >anticipat!:*big grin

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua maine pilula la ora 8, va trebui toata luna sa le iei la ora 16 (se permit abateri de 10-15 minute, dar nu mai mari si nu orea des). Daca vroiai sa le iei la ora 8 dimineata, trebuia sa incepi folia maine dimineata. in nici un caz nu poti lua o noua pastila atat de repede, este compelt interizs. Poti schimba ora luna viitoare incepand folia la ora la care vrei, prima data cand aceasta survine in ziua respectiva (daca ai inceput folia azi, pe urmatoarea o vei incepe tot intr-o vineri, peste fix 4 saptamani)

| Azµre a răspuns:

Dacă vroiai să iei dimineața trebuia sa iei la 8 în ziua respectivă acu le iei la 4 după masă cum ai început așa este normal la aceași oră.

| victoriabeckham explică:

Multumesc pentru raspunsuri! N-am stiut ca pot incepe folia si din a 2-a zi de menstruatie(si avand o menstruatie usor neregulata, n-am stiut ca fix azi imi va veni, pentru ca vreo 3 luni la rand mi-a venit pe 13 ale lunii, iar acum a intarziat 2 zile), pentru ca daca stiam ca se poate incepeam de maine de la 8 dimineata, dar am crezut ca o sa gresesc tot iar pastilele nu vor mai avea acelasi efect.
Va trebui sa fiu acum mereu cu ochii pe ceas si cu telefonul langa mine, sa aud alarma la ora 16:00. Multumesc inca odata!:*