| victoriabeckham a întrebat:

Buna seara fetelor!
am o intrebare legata de anticonceptionalehappy
le iau pentru prima data la recomandarea medicului: Miligest.
menstruatia mi-a venit vineri la ora 16, moment in care am si luat prima pastiluta.
sambata am luat a 2-a pastiluta tot la ora 16. iar duminica, luni si azi am luat pastilutele la ora 8 dimineata[pentru ca imi e mai usor sa le iau dimineata].
intrebarea: sunt protejata, de la prima pastiluta? poate afecta cu ceva protectia daca 2 zile am luat la ora 16 iar apoi am luat de la ora 8 dim? vreau sa stiu daca sunt protejata.
multumesc anticipat!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa stii daca esti protejata, fiindca ai schimbat prea dramatic data pastilelor. Minim 10 zile, dar de preferat pana dupa urmatoarea menstra ar trebui sa folosesti prezervativ. In principiu, o schimbare atat de mare ar trebui sa afecteze doar echilibrul hormonal si sa te imbolnaveasca, dar sa nu afecteze foarte tare contraceptia. Insa nu ai cum sa fii sigura de asta, asa ca este necesar sa folosesti prezervativ macar 10 zile. daca o sarcina ar fi o problema foarte serioasa, foloseste prezervativ pana dupa urmatoarea menstruatie (adica toata luna) ca sa fii sigura

| Onn3 a răspuns:

Pai protectia incepe dupa o saptamana de administrat anticonceptionale la ora fixa.