| AnonymousB a întrebat:

Hei... M am despartit de prietenul meu..pentru ca vreau sa merg in Italia la mama si fratele meu in vara. Prietenul meu a spus okey du te dar faci liceul aici si ne impacam. I am spus ca nu pot ca in orasul meu nu e liceu de arte. Si ca vreau sa fiu cu familia mea. Sunt cu el de un an si 2 aproape 3 luni. Il iubesc, dar vreau sa fiu cu familia mea. Am facut bine ca m-am despartit de el? La inceput radeam nu aveam nimic acum parca regret. Si ma suna si imi spune o gramada de cuvinte ca sa raman langa el.imi promite ca ma va face fericita. Vreau sa fiu cu el, dar uneori exagera cu gelozia. si m-am schimbat mult pentru el(eram genu de fata caruia ii placea sa se duca la pretreceri sa stea cu multi oameni, sa iasa afara) Acum nu mai sunt asa nu mai am asa multi prieteni decat un baiat.( prietenul meu nu stie) si afara nu prea mai ies.( Prietenul meu e la facultate si vine din 2 in 2 saptamani). Eram fericita cu el imi facea pe plac multe, imi lua trandafiri ciocolata imi facea toate poftele, doar ca nu ieseam din casa mult (mai mult ne uitam la filme) Voi ce credeti ca am procedat corect sa ma despart de el? eu am facut asta ca sa nu sufere cand o sa plec.

22 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Consider ca faci bine ca iti urmezi familia.
Baiatul de care te-ai despartit a incercat absolut orice sa te tina langa el,dar se pare ca n-a fost de ajuns,am senzatia ca si daca nu vroiai sa pleci,tot va desparteati,nu era o relatie facuta sa dureze.
Acum,i-ai oferit timpul necesar sa isi revina si chiar i-ai dat sansa sa ramaneti prieteni,daca va reusi sa-si depaseasca micul orgoliu...
Ai in fata o viata noua si te pregatesti pentru ea,ai eliminat din vechea viata tot ce te-ar fi putut tine in loc sau te-ar fi putut umple de regrete,sa fii sigura ca ai facut o alegere buna!
Familia e mica noastra lume,din care,incurajati,iubiti si puternici, iesim in lumea mare.
Ai nevoie mai intai de iubirea din familie, apoi de iubirea celor din afara ei!
Asigura-te de iubirea mamei si a fratelui tau, ofera-le si tu dragostea ta si abia apoi, gaseste un baiat care sa-ti merite sufletul!
Drum bun in viata si sa ai grija de tine!
happy

| neutrino a răspuns:

Ai procedat corect, iar el nu avea niciun drept sa emita asemenea pretentii.

| Happyjump a răspuns:

Ai procedat corect.

| Vektor a răspuns:

Nu inteleg de ce voi fetele cautati genul de barbat gelos. aceasta specie este foarte daunatoare din punct de vedere psihologic si fizic (destul de des).
eu zic ca deja ai pierdut destul de multe doar prin relatia cu acest baiat. in primul rand ai ramas fara prieteni, adica wtf si despre ce vorbim?! chiar vrei ca toata viata sa vorbesti doar cu o mana de oameni si aceia sa fie din familie?
du-te in Italia, mai ales pentru viitorul tau. aici nu ai ce sa faci.e o tara inapoiata care te va plafona.

| AnonymousB explică (pentru Vektor):

Eu nu cat genul de barbat gelos, chiar nu imi plac de loc dar cumva ii atrag straight face fostul era si el gelos doar ca intr-o masura mai mica. Steam intr-o gasca si prietena mea cea mai buna se supara pe mine ca de se stau asa mult cu el si ne am certat si acum mi am dat seama ce fel de persoane erau aia ca ma barfesc pe la spate oricand apuca happy de asta vreau sa merg in Italia vreau prieteni noi o viata noua care sa o fac mai buna decat asta

| Vektor a răspuns (pentru AnonymousB):

Fugi-fugi si nu mai sta. Romania este o cauza pierduta.

ciao ragazza big grin

| AnonymousB explică (pentru Vektor):

Multa lume imi spune ca in Italia nu prea se face scoala. e adevart? Ciao laughing

| Vektor a răspuns (pentru AnonymousB):

Depinde ce vrei tu de la viata.
din cate stiu programul scolar e mai lejer, dar italienii au universitati foarte bune. cea mai veche universitate din europa se afla la Bologna si e fondata undeva in 1088.

| AnonymousB explică (pentru Vektor):

Eu vreau sa merg la un liceu de arte desen mai exact. o sa stau undeva pe langa Milano. :3

| Vektor a răspuns (pentru AnonymousB):

Iti urez multa bafta happy

| AnonymousB explică (pentru Vektor):

Multumesc.:3

| deeayly a răspuns (pentru AnonymousB):

Sigur vei reusi sa gasesti persoane de treaba in Italia acolo oameni sunt mult mai amabili, mai draguti cu tine ( o spun din propia experienta si eu am fost si sunt barfita pe la spate de unele pers dar in Italia nu mi s-a intamplat asa ceva. Dar ai grija cu cinr te imprietenesti nu toti sunt la fel!

| AnonymousB explică (pentru deeayly):

Fratemiu a spus ca imi face cunostinta cu prietenii lui :3

| Silenz a răspuns:

Draga, baietii sunt destui in lume.
Gelozia de care spui tu, nu o sa va faca decat mai mult rau pe viitor.
Eu zic ca ai procedat corect. Mai bine acum decat prea tarziu.

| ovidiu2295 a răspuns:

Poate acum ai procedat corect dar gandeste-te ca va veni si randu tau sa suferi. Din cate vad el te iubeste foarte mult si ar da orice sa fie cu tine. Probabil e gelos din cauza ca esti frumoasa, desteapta si nu ar vrea sa te piarda. Gelozia in sine, e un sentiment care nu il poti tine in frau.

| AnonymousB explică (pentru ovidiu2295):

Stiu ca voi suferi. gelozia e buna dar in cantitati mici, El e prea gelos ( sa nu dau like la baieti sa nu vorbesc cu baieti, sa vorbesc cu el in fieacare pauza, eram pe un grup de pe fb si postam poze si mai comentam uneori si imi spunea asta faci tu in loc sa vorbesti cu mine si m-a pus sa ies din grupul ala. se supara daca nu raspuneam cand trebuie la telefon, si ma intreba de fiecare persoana noua pe care o adaugam la prieteni. nu ma lasa sa port colanti decat daca e el cu mine, am inteles ca nu vrea sa se uite altii la mine dar muream de cald in blugi la scoala. Si eu sunt geloasa recunosc dar nu ii interzic sa stea cu prietenii lui sau sa mearga undeva unde sunt multe persoane (si baieti si fete) Imi spune ca el o face din propria lui initiativa si ca trebuie sa fac si eu (adica ce face el sa fac si eu) dar nu il oblig eu sa faca ceva daca eel face bine asta nu inseamna ca trebuie sa fac ceva. Mai mult de asta m-am despartit de el si faptul ca o sa plec si nu vreau sa sufere mai mult. Imi spune ca eu nu am voie sa ii comentez sau sa tip la el doar el are voie am ramas straight face am vrut sa ii zic ca nu e seful meu sa imi zica ce sa fac si cand sa fac si ca daca el e baiatul asta nu ii da dreptul sa faca ce vrea din mine dar nu am curajul... si eu il iubesc mult dar mama mea e plecata de 7 ani (am 15) si nu am mai vazut-o pe ea si pe fratele meu de 4 ani si imi e dor de ei. Imi spune ca o sa fiu nefericita acolo si ca mama care m-a parasit i-a venit brusc dorul de mine si ca ma las manipulata de eastraight face nu ma face sa ma simt bine deloc si ma face sa imi pun o gramada de intrebari legate de mama buncii si tata, uneori ma face sa ma simt ca un nimic si ca nu am fost iubita niciodata de mama si acum sunt doar o jucarie pentru familia mea.

| Vektor a răspuns (pentru AnonymousB):

Draga, fugi de el. din ce scrii tu pe aici nu pot sa remarc decat ca e un prost.

eu am in jur de 28 ani si din toata experienta mea de viata, cat o fi ea de mica, am observat ca gelozia este invers proportionala cu IQ-ul.
cu cat e mai geloasa persoana cu atat se vede ce inteligenta are.

NU SE MERITA SA TRAIESTI SUB FORMA ASTA DE TEROARE!

| mihai69 a răspuns (pentru AnonymousB):

Unuia din ăsta trebuia să-i fi dat flit de mult...
Du-te la ai tăi, învață ceea ce-ți place și urmează-ți drumul în viață; nu te lăsa condusă de orice mascul alfa, care odată plecat (că e și asta o posibilitate - relațiile dintre oameni nu au garanție pe viață, deși ne-am dori asta), te lasă cam pe nicăieri, fără prieteni, fără o meserie pe care să-ți fie drag s-o faci, poate și fără altele...
Bravo!

| AnonymousB explică (pentru mihai69):

Multumesc :3

| deeayly a răspuns:

Ai facut foarte bine!