| MihaelaRadu a întrebat:

Hei. Mi-a intarziat menstruatia 6 zile, si nu stiu din ce cauza. Dar in fiecare zi ma doare burta ca atunci inainte sa imi vina, si sanii ma dor, dar tot intarzie. Ma gandeam ca din cauza stresului, pentru ca ultimele zile nu au fost tocmai bune. Gravida nu am cum sa fiu, nu am niciun simptom de sarcina, pentru ca m-am documentat. Poate ati avut experiențe asemănătoare si imi puteti da un sfat. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Crisk a răspuns:

Ai probleme vaginale probabil.
Am intimpinat si eu asemenea cazuri si am fost la medic si aveam probleme cu ovarele.Menstruatia uneori venea prea devreme, alteori prea tirziu. Burta ma durea in partea de jos si sinii, la fel ca in descrierea ta.Nu iti fa griji, o sa iti vina, e posibil ceva dereglari dar totul o sa fie bine.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia poate sa intarzie doar in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si exista un reper, adica o data fixa/precisa fata de care se poate raporta data urmatoarei menstruatii. Doar in aceasta situatie se poate afirma ca intarzie menstruatia si sa apara si intrebarea ca oare din ce motiv se intampla acest lucru. De obicei la varsta adolescentei din cauza schimbarilor intervenite in organism pot sa apara si mici dereglari de natura hormonala si din acest motiv sa apara astfel de modificari privind momentul aparitiei, producerii menstruatiei in avans sau cu intarziere de cateva zile. Insa se poate ca ciclul menstrual sa fie NEREGULAT si in aceasta situatie data producerii menstruatiei sa nu poata fi nici macar intuita/prevazuta. Ciclul menstrual neregulat are cauze hormonale si se datoreaza functionarii incorecte a glandelor endocrine. Menstruatia ta nu se porneste din cauza ca probabil esti intro astfel de situatie in care glandele endocrine din cauza functionarii incorecte/defectuoase nu produc cantitatile exacte de hormoni feminini si exact in momentul potrivit, ceea ce dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini (estrogen si progesteron) si acest motiv determina dereglarea ciclului menstrual si aparitia unui astfel de ciclu menstrual neregulat. In cadrul unui astfel de ciclu, imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual chiar si consecutiv, poate sa difere chiar foarte mult fata de cel anterior. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul si mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. In situatia in care functionarea glandelor endocrine si a foliculilor ovarieni este prea dereglata poate apare si situatia ca menstruatia sa nu se produce nici dupa 3 luni. Doar intro astfel de situatie se poate considera ca dereglarea hormonala este mult prea severa si consultatia ginecologica devine obligatorie. Multa sanatate.

| Mila6ka11 a răspuns:

Am avut si eu asa caz numai ca la mine a intirziat cam o luna, am fost la medic si mi-a spus ca e din cauza stresului si mi-a recomandat sa evit cit se poate de posibil momentele stresante si sa ma concentrez asupra mea...si mi-a recomandat sa fac baie cu sare de mare sau cu infuzie de romanita! Daca nu te ajuta aceste proceduri si menstruatia o sa intirzie in continuare ar fi bine sa te consulti cu medicul...