| Adelinuca a întrebat:

am avut un contact sexual neprotejat (eram virgina).dar a ejaculat in exterior nu in mine pe data de 6 august..ciclul imi venise in 31 iulie...acum in data de 22 august mi-a venit ciclul din nou ( dupa 23 de zile ) asta insemnand ca mi-a venit mai repede cu 8 zile...Mie ciclul imi venea de obicei la 27-28-29 de zile..acum mi-a venit la 23 de zile mi-a venit normal ca si inainte numarul de zile cat ma tine ciclul e la fel ca inainte diferenta e ca mi-a venit mai repede cu 8 zile.Intrebarea mea este ca mai am sanse sa raman insarcinata? Si ciclul mi-a venit normal? sau este ciclu peste sarcina? Ciclul peste sarcina cum se manifesta? si cum ne dam seama?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, esti insarcinata, ai grija cu copilul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce mai nu va informati inainte de-a o face? e bine de stiut ca daca nu se foloseste prezervativ penisul elimina lichid preejaculator care contine spermatozoizi destui ca sa-ti fecundeze un ovul, m-am interesat si de ciclul peste sarcina si am citit ca daca ramai insarcinata, ciclul menstrual, iti vine imediat dupa ovulatie ( ca si in cazul tau, ti-a venit mai devreme ). Mergi mai bine la un consult medical ca noi ne dam cu parerea nu ne permitem sa dam sfaturi cand sunt implicate probleme de sanatate

Răspuns utilizator avertizat
| junk1sta a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina. E ieftin si o sa iti spuna mai sigur decat ce putem noi presupune.