| BrokenAngel22 a întrebat:

Ce sanse sunt ca o femeie sa rămână insarcinata intr-o luna in care nu a avut ciclu menstrual din cauza dereglarii hormonale avand in vedere ca pe 25 trebuia sa vina cm dar nu a venit abia luna urmatoare pe 10. Apoi luna viitoare nu a venit pe 10 iar persoana respectiva a avut contact sexual neprotejat cu ejaculare intravaginala pe 23-24-25 iunie? Mentionez ca nici pana azi 16.06 nu i-a venit ciclul.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este foarte dereglat, asa cum este precizat de tinein aceasta intrebare, probabilitatea ca sexul sa fie intretinut intr-o zi care apartine perioadei fertile sau sa fie chiar ziua ovulatiei, scade cu atat mai mult cu cat ciclul are mai multe zile fata de 28-30. La un ciclu de 28 de zile probabilitatea de a ''nimeri'' ziua ovulatiei este de circa 3-5% dar scade la 2-3% in cazul unul ciclu de peste 40 de zile. Fiindca atat teoretic cat si practic este cu totul imposibil sa poata fi determinata chiar si cu aproximatie perioada fertila in situatia ta, esti ''condamnata'' ca mereu sa intretii doar sex protejat. Fiindca ai precizat ca sperma a fost ejaculata in vagin NU poate fi exclusa posibilitatea de a exista o sarcina insa probabilitatea reala este foarte mica sau chiar 0 (ZERO). Fiindca astazi este cea de-a 21 zi de dupa ultimul sex intretinut in 25 Iunie, de astazi se poate efectua testul de sarcina al carui dezultat va fi corect in proportie de peste 98%. Multa sanatate!

| BrokenAngel22 explică (pentru corbulalbrosu):

In urma cu o săptămână am facut doua teste iar ambele au avut rezultat negativ. Am folosit un test felidona care e scump si are recenzii bune iar rezultatul negativ oare l-am facut prea devreme?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru BrokenAngel22):

Fiindca pana astazi 16 Iulie, NU a pornit menstruatie devine cat se poate de sigur faptul ca testul de sarcina efectuat in urma cu 1 saptamana adica in cea de-a 14 ori a 15-a zi de dupa ultimul act sexual intretinut sa aiba rezultatul REAL NEGATIV datorita faptului ca in urina testata NU poate sa existe hormon de sarcina hCG. Acest lucru se explica in mod cat se poate de precis prin aceea ca in mod sigur OVULATIA in cazul in care s-ar fi produs pana in acest moment, acest lucru s-ar fi putut intampla/produce doar dupa data de 2-3 IULIE, fiindca un caz contrar in mod absolut obligatoriu ar fi trebuit sa porneasca menstruatia. In baza acestei analize rezulta ca toate cele trei zile 23-24-25 Iunie in care au fost intretinute actele sexuale amintite au fost situate cu mult inainte de posibilul moment de producere a ovulului. Exista si posibilitatea ca acest proces al ovulatiei sa nici nu se fi produs pana in prezent. Din acest motiv indiferent de calitatea si/sau ''renumele'' testerul folosit, deoarece NU exista hormonul de sarcina hCG in urina testata, rezultatul obtinut va fi mereu NEGATIV. fiindca NU exista nicio sarcina instalata in uter, care sa-l produca. Fiindca NU s-a produs pana in prezent menstruatia inseamna ca o ipotetica perioada fertila ar putea exista chiar in acest moment. Multa sanatate!