| Anonimus502 a întrebat:

Hei! Nu imi vine menstruatia de mai bine de 1 saptamana, sunt in primul an de menstruatie, practic menstruatia asta ma despartea de acest an.Nu stiu ce sa fac ca peste o saptamana merg in Grecia. Ajutati-ma. Apropo am aproape 14 ani

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest moment nu se poate face absolut nimic in primul rand datorita faptului ca ai ciclu menstrual de putina vreme si este si de tipul NEREGULAT. Momentul in care urmeaza sa porneasca urmatoarea menstruatie este stabilita STRICT HORMONAL, inca din prima zi a ciclului menstrual adica prima zi a ultimei menstruatii. Lungimea ca numar de zile a fiecarui ciclu este stabilit, programat si se desfasoara dirijat, in conformitate cu activitatea hormonala. Din aceste motive momentul inceperii urmatoarei menstruatii NU poate fi influentat si nici modificat dupa placul fiecarei femei, incat sangerarea sa inceapa atunci cand are ea chef. Stabilirea lungimii ciclului menstrual ca numar de zile si pornirea menstruatiei in momentul dorit, se poate realiza insa numai in cazul folosirii de pastile AC, al inelului contraceptiv NuvaRing, sau a unor medicamente cu continut de hormoni. NU poti face nimic altceva in afara de a pune in bagaj absorbante normale ori/sau tampoane intravaginale/O.B.-uri mini, care au marimea, grosimea si forma speciala, fiind create si produse in mod special pentru a fi folosite de fetele inca virgine. Multa sanatate!

| Anonimus502 explică (pentru corbulalbrosu):

Da,dar mie decat prima oara cand mi-a venit mi-a intarziat 2 luni. dupa a fost cat de cat regulat.Luna trecuta mi-a venit cu 2 zile mai devreme. Poate e si din cauza ca m-am bagat in apa rece..Multumesc mult!

| Anonimus502 explică (pentru corbulalbrosu):

Si am alergat pentru ca ma pregatesc pentru un maraton 6km in mai multe zile

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimus502):

Aerul rece si apa rece pot declansa menstruatia.E vorba de un soc termic aici.