| pupic1dulke a întrebat:

Hei! Nu sunt deloc bine in ultima vreme. Am avut o relatie de 4 luni cu un baiat..totul a fost superb ..pana a inceput sa fie gelos..ne-am despartit acum 5 zile si acum mai aflu ca este cu cea mai buna prietena a mea... Cum fac sa-l uit? ..plang incontinuu.P.S il iubesc mult broken heart((

Răspuns Câştigător
| MissADEEL a răspuns:

Cred că trebuie să o iei pe etape.
Prima e conștientizarea situației. Tu încă îl mai iubești și, din cauza lui, ți-ai pierdut și cea mai bună prietenă, asta fiindcă o prietenă adevărată nu „reciclează" foștii celeilalte, niciodată. El ți-a creat probleme, gelozia lui a creat drumul despărțirii voastre.
Iar tu încă nu poți să îl dai uitării.
El a făcut-o fără probleme. Tot fără vreo grijă, ți-a preluat și o amiciție puternică. Ar merita o palmă pentru asta!
Nu merită să te gândești la el măcar.
Al doilea pas e să acționezi.
Îi dai uitării pe amândoi. Le ștergi numărul de telefon, le dai block pe rețelele de socializare iar, dacă una din persoane este de la tine din școală, fă tot ce e posibil să elimini orice contact dintre voi (în afară de situații excepționale).
Ar trebui să fii puternică. Să admiți că totul e pierdut. Să mergi mai departe.
A treia chestie pe care o poți face e să te ții ocupată constant. Nu te plictisi nicio clipă. Înconjoară-te cu „good vibes". Ascultă muzică veselă, ritmată. Găsește-ți un nou hobby. Fă ceva ce nu ai mai făcut până acum. Fă-ți un „to-do-list" cu astfel de lucruri până găsești ceva interesant. Eu mă gândesc la DIY stuff, desen, poze etc. Dacă stai și te plângi, sau, dacă stai degeaba, o să te gândești doar la el.
Apoi propun să stai cât mai mult cu prietenii și să nu vorbiți deloc despre despărțire, ci despre altele, acesta fiind scopul, să fii acaparată cât mai mult de către altceva.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Are și el dreptul să fie gelos, asta dacă nu exagerează, ar fi trebuit să existe puțină înțelegere acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Si eu am trecut printr-o despartire asa ca stiu cum e! Gandeste-ca nu te-a iubit! Cum dupa o relatie de 4 ani el pleaca la alta? Ce iubire? Poate din partea ta, dar nicidecum a lui! Stii sigur ca-s impreuna sau sunt doar prieteni? Oricare ar fi raspunsul, nu te mai gandi la el.Stiu ca e greu! Te rog uita-te la comedii,citeste ceva,plimba-te prin parc,asculta muzica vesela, dar fa orice sa iesi din starea asta fiindca nu-ti face bine! Daca te iubeste va veni la tine, dar ai grija sa nu te foloseasca! Cu timpul il vei uita chiar daca doare! Daca esti credincioasa mergi la Biserica, vorbeste cu cineva! Sper sa iti revii cat mai repede, o seara buna!

| AlyiiiA a răspuns:

Heiii stiu sentimentul, am trecut prin exact aceeasi chestie. Doar ca diferenta dintre noi 2 era foarte mare. Ma iubea, il iubeam nu zic nu pana a devenit foarte gelos cu oricine ieseam, vorbeam, ma intalneam si spunea ca lui nu-i acord atentie desi stateam in acelasi bloc si mereu eram bot in bot ca sa zic asa. Nu aveam voie sa fac absolut nimic. Ma ameninta cand ii reprosam ceva pana mi-am luat inima in dinti si ne-am despartit iar a 2 sau a 3 zi aflu ca e cu o prietena foarte buna. Ca sa il uiti sterge-i numarul sterge-l de la prieteni de pe facebook de oriunde sterge tot ce e legat de el dai block peste tot daca ai primit ceva material de la el arunca da-le foc. Nu asculta melodii triste sau melodii care iti aduc aminte de el. Fa-ti si tu alt iubit cum a facut el fi fata desteapta, arata-i indiferenta si nu spera sa va impacati pentru ca e o prostie. Nu merita sa faci asta, si-a batut joc. Se va intoarce la tine dar tot ce trebuie sa faci tu este sa nu ii dai satisfactie si sa-i intorci spatele cum a facut el!