| UnBaiatNconditionat a întrebat:

Am 13 ani si fosta mea prietena tot 13, este cu mine in clasa. Am fost cu ea 2 luni, apoi ne-am despartit, din cauza unui baiat de care ai placea ei. Si-a dat seama ca era un nesimtit si s-a intors la mine, dar dupa 2 saptamani si 3 zile s-a despartit iarasi de mine pentru alt baiat. Am ramas despartiti toata vacanta de vara, pana cand a inceput scoala si a vrut sa fie din nou cu mine, iar eu fiind indragostit de ea am acceptat si ea mi-a dat papucii peste 1 zi. Eu inca sufar dupa ea am plans dupa prima despartire si a doua. Ea mi-a zis ultima data ca nu e pregatita pentru o relatie si ca inca tine la mine. Eu inca o iubesc si nu mi-e rusina sa spun ca am plans dupa ea. Multi prieteni imi spun ca ma foloseste si acest lucru ma face sa sufar si nu vrau sa cred asta. Ce ma sfatuiti sa fac? Daca vra sa se mai intoarca la mine sa mai acceept? Eu o iubesc.

Răspuns Câştigător
| Simona020 a răspuns:

Multi copii de varsta ta se confruna cu astfel de probleme. La 13-14 ani, relatiile sunt platonice. Mai mereu apar situatii in care el/ea place pe altcineva, dar la randul lui/e e iubit/a si acelei persoane nu ii da atentie, dupa care contata ca a gresit... cred ca toti am trecut prin asa ceva.
Un sfat pe care ti l-as da ar fi sa fi cat se poate de matur. In sensu de a purta o discutie deschisa cu ea.
Cand te gandesi la o relatie te gandesti in primul rand la o prietenie intre 2 oameni care a ajuns la extrem, iar intr-o prietenie, comunicarea si intlegerea e baza. in cazul tau, ia atitudinea si afla de la ea ce isi doreste. daca te iubeste, daca nu. Spune-i ce simti, vezi care e parerea ei despre asta si apoi stabiliti impreuna ce o sa faci in continuare (daca mai ramaneti impreuna sau daca nu). Si nu uita, lasa de o parte rusinea in special. Ai voie sa ai putine emotii, dar nu sa iti fie rusine sa vorbesti despre tine si sentimetele tale. In viata v-or exista multe situatii in care daca nu spui ce simti si cum te simti, lumea te ignora, nu baga de seama iar tu ramai cu suferinta. Bafta!

| UnBaiatNconditionat explică (pentru Simona020):

Apreciez ce mi-ai spus! Sa sti ca am vobit cu ea si ma simt altfel. Am lasat orice sentiment si suntem prieteni. Multumesc!

| Simona020 a răspuns (pentru UnBaiatNconditionat):

M bucur ca am putut ajuta happy Sa stii ca absolut orice se poate rezolva prin "a vorbi". Totul e sa stii cum si ce sa vorbesti.
Stai linistit, mai ai timp sa intalnesti maea dragostea, esti abia la inceput. Acum pe langa asta, mai ai multe situatii de rezolvat, ce se fac la varsta ta. Dar nu uita ca pe langa un strop de maturitate pe care trebuie sa il ai, sa iti traiesti inca viata de copil (eu as vrea sa mai am inca o data 13 ani), iar cand v-a venii iubirea peste tine, o sa iti dai seama ca e oarecum un altfel de sentiment fata de cel pe care l-ai simtit tu acum. Nu ca acum nu a fost iubire, dar iubirea se rezuma la mai mult decat atractie si dorinta. Bafra in continuare in tot ceea ce faci!winking

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ce iubesti la ea, inconsecventa? Lipsa de respect? Nepasarea?
Nu prea vad nimic ce ai putea sa iubesti, ar putea probabil sa-ti placa de ea fizic, dar atat.

| Adrianetc a răspuns:

Prietena asta a ta te foloseste ca pe o roata de rezerva, esti "in caz ca nu am cu cine ".Si daca o iubesti ce? o sa treaca cu timpul, decat sa-si bata joc de tine mai bine stai singur. Daca se intoarce iar la tine sa nu mai accepti, pentru ca ea nu te iubeste cu adevarat. decat tine la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tea parasit deja de trei ori, deci te foloseste prietenii tai au dreptate fa cumva si uito, referitor la raspunsul ei ca nu e pregatita pentru o relatie e o abureala.adica nu e pregatita pentru o relatie dar mai mereu tea parasit pentru alt baiat, din partea mea daca vrea sa se intoarca la tine poti sa accepti, dar inainte sa accepti gandeste-te daca merita sa plangi din nou pentru cineva care nu te apreciaza si te foloseste.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

La 13 ani pentru ce să fie mă pregătită mă? Pentru o relație?
Copii inconștienți ce sunteți. Visați că trăiți pentru persoana iubită și uitați să vă mai trăiți viața proprie...

| denymar a răspuns:

Se despartea de tine urmatoarea zi? Mie nu mi se pare ca nu te merita. Spune-i ce crezi despre lucrul asta! Atunci va trebuii sa decida.

| asdfghjklo a răspuns:

Sincer? NU. Nu iti dai seama ca isi bate joc de tine? Capul sus! Totul se intampla cu un motiv.