| madalinax6 a întrebat:

Am nevoie de ajutor URGENT.
Deci: Am acus 16 ani. La 13 ani mi-a placut de un baiat mai mare decat mine si l-am placut in jur de 1 an si ceva. In clasa a8a am inceput sa am sentimente pentru un coleg de clasa (ii voi spune Alex). Pai in scurt timp am devenit cei mai buni prieteni. Cand el m-a intrebat daca plac pe cineva eu i-am spus ca il plac pe tipul de care v-am spus. Dupa 9 luni in care el a avut alte relatii si eu sufeream in tacere mi-am facut curaj si i-am spus ca-l plac...adica il iubesc. El mi-a spus ca si el m-a placut (cand eu ii ziceam de acel tip) si inca ma place, dar trebuia sa-i spun inainte ca acum are prietena. Dupa 2 zile s-a despartit de iubita lui si a inceput sa flirteze cu mine si in aproximativ 2 saptamani am ajuns impreuna. Am stat doar 5 zile ca dupa mi-a dat papucii pe motiv ca nu vrea sa sufar mai tarziu. Dupa o luna am aflat ca el e cu una mai mica decat mine pe care eu nu o suport deloc. A zis ca ma considera in continuare cea mai buna prietena. In 2-3 saptamani un baiat flirta cu mine in fata lui si am observat ca devine gelos. S-a despartit de fata aia si am ajuns din nou impreunaa. Aveam o relatie mai mult decat perfecta. Eram indragostita pana peste cap. Venea des la mine, dar nu m-am culcat cu el desi m-a tentat... Intr-o saptamana m-a lasat balta de 2 ori (vineri si sambata). Duminica am iesit in parc cu iubita fratelui lui si mama lui Alex ne-a invitat la ei. Pana la urma am mers si el a fost uimit sa ma vada acolo. Am plecat sa ne plimbam si a zis ca trebuia sa-l anunt. Luni si marti s-a comportat normal. Miercuri si joi nu am vorbit deloc,iar joi seara i-am lasat mesaj cu "Hey, ce faci?", iar vineri dimineata vad ca am un mesaj de la el si fericita il deschid. Soc. In mesaj scria "hey, vreau sa ne despartim". I-am zis ca vreau sa vorbim f2f despre asta si el m-a intrebat ce vreau sa vorbim. Vineri seara l-am sunat de vreo 7 ori dar nu mi-a raspuns. I-am lasat mesaj pe facebook, dar nu mi-a raspuns. Sunt daramata. Nu stiu ce sa fac. Il vreau inapoi cel putin ca prieten. Am mare nevoie de el. Mentionez ca a fost prima mea iubire adevarata. Ajutati-ma TPU. Ce sa fac? Plang intr-una. :'( Duminica ar fi trebuit sa fie ziua noastra. sad

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E un badboy adevarat

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Incearca sa te linistesti. Acum pare ca e sfarsit de lume, dar peste ceva timp o sa-ti amintesti si o sa razi de tine, si de naivitatea ta. In primul rand, dupa parerea mea, a fost o greseala sa dai curs unei iluzii si sa pui in pericol o prietenie. Desi, daca vorbim de dragoste, nu mai e doar prietenie. Oricum, tu ai incercat, ai fost fericita un timp, iar acum e timpul sa iti dai seama ca el nu tine la tine, cel putin nu atat cat tii tu. Lasa lucrurile asa cum sunt, n-are rost sa insisti, sa te umilesti. Baiatu' n-a fost in stare nici macar sa-ti ofere o explicatie, sa lamureasca lucrurile "face to face". Asta e genul de tip pe care il vrei langa tine?
Timpul o sa vindece happy deocamdata, ocupa-ti mintea cu alte activitati, si incearca sa te obisnuiesti cu ideea ca el nu e asa perfect cum il vedeai tu. Capu' sus!

| MidnightR a răspuns:

Iti dai seama ce barbat e el daca nu e in stare nici macar sa iti dea explicatii.
Pare ca te-a folosit pe post de substitut.

| Shriti a răspuns:

Imi pare rau pentru tine scumpo, dar ce poti sa faci? Daca el te-a lasat si s-a reintors de atitea ori nu crezi ca e ceva suspect? Nu vreau sa iti jignesc sentimentele pentru cs mi-am dat seama ca tu ai avut iubire curata spre deosebire de el. Probabil ca acel baiat a avut nevoie de tine un timp apoi dupa ce nu a mai avut nevoie te-a lasat. E trist dar nu toti oamenii sunt asa cum am dori noi sa fim.
Sfatul meu ar fi sa stati amindoi de vorba si sa hotariti civilizat adica sa nu va certati ce face mai rau. Acum, cit ai de plins, plinge deoarece asta te va elibera de stres, dar nu uita, nu se merita sa iti sacrifici sanatatea si viata pentru un baiat care te-a inselat. Fii tare scumpa!

| madalinax6 explică (pentru Shriti):

Inteleg ce vrei sa spui, dar inca nu pot sa cred ca am distrus o prietenie pentru o relatie care nu avea cum sa dureze la nesfarsit :'(

| Petty98 a răspuns:

Se vede ca nu ii mai pasa de tine, arătai si tu ca nu îți pasa si fi fericită in fata lui si chiar cu un băiat de mana sa vadă ce a pierdut, si gândește te la Alex se pare ca te cam place. Funda?!