| Denyl a întrebat:

Hei salut! Pana acum vrei 3 luni am stat cu o fata de a 11-a. Treaba e ca relatia noastra a fost cam ciudata.
La inceput a mers totul bine pana ce s-au intamplat niste lucruri care au facut-o pe ea sa creada ca am inselat-o..De atunci totul a luat-o la vale.ea se supara din orice iar eu tot incercam sa ma apropii de ea dar din moment xe ea se tot enerva pe mine am lasat-o balta..de la acel punct relatia a mai durat cam o luna jumate. O luna jumate in care ne-am certat, ne-am despartit de doua ori insa am revenit unul la celalalt dupa o zi. Pana la urma ne-am despartit dar dupa cateva zile am realizat ca ea e tot ce imi doresc si am inceput sa vorbesc iar cu ea.Mi-a zis ca o sa ma ierte daca ii dau ceva timp pana se hotaraste si daca in timpul asta nu o sa ii dau atentie altei fete sau sa o insel o sa revina la mine.m-am bucurat insa peste cateva zile am devenit gelos pentru ca credeam ca are o relatie cu unu si i-am spus niste chestii gen "ai renuntat la mine, care te iubeam".etc. Treaba e ca eu am facut cam 70% din greselile din relatia noastra. Mi-a zis ca mai bine lu-am o pauza si ne vedem de vietile noastre.Ne-am intanlit si ne-am luat ramas bun.In petioada urmatoare am inceput sa ies cu altele dar parca nu era lafel..intr-o seara trebuia sa ies cu ea la un suc sa mai vb si mi-a zis sa ne vedem la 8. Pe la 8:15 am vazut ca nu imi da nici un fel de semn de viata..am incercat sa o sun dar nu mi-a raspuns.intre timp bausem niste beri si am inceput sa ii dau mesaje in care ii spune-am ca e vina ei, ca e o javra.etc Ne-am intanlit si ne-am certat, am inceput sa plengem amandoi..Eram cu un orieten si prietenu ala ne-a spus ca din noi a ramas doar scrum si ca mai bine ne lu-am adio... Atunci am inceout sa plang(dap..plans),ea plangea deja, am sarutat-o pe frunte si i-am zis ca o iubesc si dupa am plecat..Seara aia nu am putut sa dorm deloc..Am realizat ca am gresit si i-am dat doua mesaje in care ii spune-am ca imi pare rau dar nu mi-a raspuns..in momentul ala am luat chitara in brate si am inceput sa compun o melodie despre noi..peste doua zile i-am trimis-o insa nu mi-a raspuns la mesaj..Am sunat-o si mi-a zis ca nu mai vrea sa vorbeasca cu mine..atunci i-am spus ca o sa fac 3 lucruri pentru ea pe care nu o sa le faca vreun alt baiat vreodata..Am facut respectivele lucruri si dupa doua zile cand am terminat tot ne-am luat adio si i-am zis ca daca o sa aiba vreodata nevoie de mine o sa fiu acolo pentru ea(stupis stiu..era un moemnt melancolic).
Am uitat sa mentionez ca prietenele ei cele mai bune si varamea ma urau si ca prietenul cel mai bun spunea nasoale de mine mereu? Dupa doua saptamani am intrebat-o pe o prietena de a ei ce mai face. fata respectiva i-a spus ca am intrebat de ea si seara m-a bagat in seama..am vorbit toata noaptea si dupa doua zile am iesit pe la ea prin cartier.a fost chiar romantic(eu cu ea pe un bloc, ne uitam la apus mancand ciocolata).Mai departe au avut loc niste discutii ciudate(discutii nu certuri) dupa intr-o zi am insistat sa iesim dar nu a vrut pentru ca peste o saptamana datea delful(am vrut sa ies cu ea pentru ca doream sa ii fac un cadou dar nu i-am spus), s-a suparat si dupa doua zile de discutii mi-a zis ca nu mai vrea sa mai vorbim.I-am zis ca e alegerea ei si atat.Saptamana aceea ma asteptam sa imi dea un mesaj ceva dar uitasem ca are un orgoliu mare cat casa si ca chiar daca se topea de dorul meu nu ar fi facut asta. Dupa o saptamana ne-am intanlit.I-am spus ca mi-am gasit pe altcineva si ea a spus ca si ea. Dupa un timp am aflat ca de fapt nu isi gasise si s-a bagat cu unu la o ora dupa ce i-am spus eu ce i-am spus.Ea mi-a zis ca s-a bagat cu ala din orgoliu tipul cu care s-a bagat fiind acelasi tip pe care eu eram gelos..De curand am aflat ca ala tot s-a dat la ea cand era cu mine si ca ea l-a tot refuzat.El fiind prieten cu prietenul ei cel mai bun au pastrat legatura si uite asa in ziua aia s-au intanlit si s-au bagat. Cu fata cu care m-am bagat eu a mers bine o vreme.ea chiar ma iubea dar eu nu trecusem de Mia(asa o chema) inca si ea simtea asta..nu o iubeam dar ma gandeam ca poate asa o sa uit de acea Mia..Intre timp m-am intanlit cu Mia si mi-a spus tot ce am spus eu mai sus insa mi-a zis si ca a ajuns sa ii placa sa stea cu ala pentru ca e romantic si nu o sa o insele... Si eu eram romantic dar s-au intamolat mai multe faze si ea credea ca am inselat-o..de vreo 3 ori mai exact. I-am zis sa renunte la el pentru mine si mi-a zis ca nu pentru ca e mai cuminte ca mine(eu am o reputatie de pervers). Ne-am certat si am lasat-o balta..Acum cateva zile mi-a zis sa jucam cs..Am jucat si totul a fost foarte tare..la un moment dat cand eu eram afk(sau asa credeau ei) unu a intrebat-o daca ma mai iubeste iar ea a zis "poate :3"
M-a sunat dupa ce am terminat jocul si am vorbit vreo 2 ore.M-am gandit ca a realizat in sfarsit ca ala nu e asa bun pentru ea si ca vrea sa ne apropriem iar cat de cat chiar daca nu o sa fim impreuna. Ala dupa o zi a vazut mesajele pe fb iar ea i-a spus ca nu e nimic, ca a fost doar un joc..peste doua zile am intrat pe cs. Ea mi-a spus sa intram pe un sv.treaba e ca pe serveru ala era iubitu ei si am inceput sa jucam..Am incercat sa fiu prietenos cu tipu. Dupa ce a iesit ea am vb cu el oe fb si i-am zis sa aiba grija de ea..Treaba e ca am ajuns sa ne certam din cauza unui alt tip(prietenu ei cel mai bun, care spunea nasoale de mine). Dupa o zi am intrat iar cu ei pe un server si m-am enervat la o faza si am inceput sa fac baza rau de iubitu ei si prietenul ala. Ea s-a suparat mi-a zis ca e dezamagita si ca eu nu o apreciez. Spunea ca dupa dupa tot ce am facut ea tot vorbeste cu mine si ca ar trebui sa apreciez asta. Ziua urmatoare am vorbit si am revenit la trecut.
I-am explicat care a fost treaba cu acele tipe cu care ea credea ca am inselat-o(de fapt in realitate am cam inselat-o dar am reusit sa creez povests credibile si i le-am spus.da stiu..sunt un nenorocit). dupa mi-am cerut scuze pentru trecut si i-am zis ca degeaba incearca ea sa ma faca sa fiu prieten cu aia doi. oricat de mult am incerca o sa existe mereu o tensiune intre noi si nu are rost.I-am zis dupa ca eu nu mai am nimic de pierdut si nimic de castigat cand vine vorba de relatia mea cu ea(adica am pierdut-o si probabil nu o sa o mai aduc inapoi) si ca e mai bine sa plec...Ea mi-a zis ca e treaba mea daca asa cred eu ca o sa imi fie mai bine.I-am zis ca nu stiu daca o sa imi fie mai bine dar asa nu merge si ca ramane de vazut..Am uitat sa mentionez ca cu fata cu care stateam m-am despatit cu o seara inainte pentru ca simtea ca inca simt la Mia si ca ea e doar o bariera intre mine si ea(am lasat-o sa plece pentru ca nu o iubeam cu adevarat si mai mult ii faceam rau). Treaba e ca acum inca tin la Mia.O urasc oarecum dar in acelasi timp o iubesc si nu stiu ce ramane de facut. Sa stau si sa asteot sa imi treaca?(astept deja de 3 luni). Sa ma impac cu acea fata?(nu ar fi greu dar nu tin cu adevarat la ea si in ultimul timp a aparut un filmulet pe fb in care ma tineam de mana cu una..presupun ca si ea si mia l-au vazut pentru ca au dat like ) Sa incerc sa ies cu alte fete?(Fac asta de mult timp deja si nu reusesc sa ma atasez de nici o fata oricat de tare ar fi ea.) Ce naiba ar trebui sa fac?
Probabil nu a stat nimeni sa citeasca tot dar daca a facut-o va multumesc si imi cer scuze pentru roman..Cred ca am batut un record cu intrebarea asta

6 răspunsuri:
| Pacala a răspuns:

Am trecut si eu prin asta, sa stii. Problema e asa: eu am ramas cu ea o vreme, dupa ce era convinsa ca o inselasem. N-a fost bine deloc, facea urat din orice, ne certam aiurea, sexul era praf... si pana la urma ne-am certat de tot, la modul urat, chiar. Daca ar fi sa dau timpul inapoi, n-as mai pierde timpul stand cu ea. Odata ce ajunge la concluzia ca ai inselat-o, ori se gandeste ca nu e destul de buna (caz in care devine frustrata), ori ca nu o iubesti (caz in care relatia s-a dus oricum). Parerea mea e sa inchei relatia si sa iti vezi de viata ta cu altcineva. Chiar daca tii la ea. Teoretic, vei gasi pe cineva mai bun, pentru ca vei cauta pe cineva care sa aiba calitatile "fostei" si inca vreo cateva in plus.

| CristinaElena96 a răspuns:

Desi nu am mai intrat de mult pe TPU,m-am hotarat sa raspund la intrebarea ta si chiar am citit tot "romanul" scris de tinelaughing.Ce te-as sfatui eu sa faci ar fi sa fii mai indiferent.Da,indiferenta ajuta in multe cazuri de genu pentru ca tipa respectiva se cam joaca cu tine.Tu ar trebui sa fii cel care pune stop si sa constati ca te-ai umilit destul,ok inteleg iubesti,dar nu uita ca iubirea nu inseamna umilinta si inferioritatea. Timpul este cel mai bun remediu in cazul tau si ar trebui pur si simplu sa nu-i mai dai atentie sa o lasi in pace pentru ca daca o sa continuui sa comunici cu ea vei continua sa o si iubesti. Poate ca nu o vei uita, azi, maine dar sunt convinsa ca dupa o perioada de timp dupa ce vei rupe orice legatura cu ea, iti vei da seama ca meriti mai mult si ca tu chiar ai iubit-o.Ar trebui sa gandesti mai pozitiv si mentalitatea ta sa fie ca vei gasi pe cineva mai bun care te va pretui cu adevarat si va pretui mai ales iubirea ta, vad ca esti un tip care iubeste foarte mult si pacat ca iti irosesti iubirea.

| neutrino a răspuns:

Ai scris mult, si din pacate si prost. Felicit pe cei ce ai avut rabdarea sa citeasca pana la capat. Cat despre fata ta, ea merita mai mult respect din partea ta, asa ca este timpul sa o lasi in pace. Iesi cu alte fete.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu te-as sfatui sa schimbi anturajul.

Răspuns utilizator avertizat
| VIP3r a răspuns:

Wooow, chiar ca e un mesaj mega lung, cand am inceput sa citesc nu stiam de ce nu se mai termina laughing Oricum, a fost captivant, nu am ce spune.
In legatura cu ce ar trebui sa faci, noi iti putea da doar niste sfaturi, al meu ar fi sa mai astepti o perioada si sa vezi cum evolueaza situatia, este evident ca Mia inca mai simte ceva pentru tine, ea probabil se indoieste ca sunteti capabili sa va faceti un viitor impreuna, asteapta mai multe dovezi de la tine ca esti genul de baiat alaturi de care sa isi intemeieze o familie. In general fetele sunt foarte orgolioase, nu te astepta sa vina ea sa iti spuna ca ii pare rau si ca ar fi bine sa incercati din nou, sau macar ca ii este dor de tine...
Ma scuzi ca iti spun dar esti putin cam disperat, ar trebui sa iti iei o pauza, fa lucrurile care iti plac o perioada dupa care incearca sa analizezi situatia, pana la urma tu vei fi cel care va lua o decizie si pe care o va urma, in fond esti cel mai in masura.
Cum ti-am mai spus, este clar ca Mia inca tine la tine, incearca sa iti schimbi putin modul de a fi, in primul rand nu mai fa niciodata reprosuri cu toate ca ai dreptate. In al doilea rand, cand esti intr-o relatie incearca sa iti surprinzi persoana iubita de fiecare data cu cate ceva, o mica surpriza acolo care sa o faca fericita. In al treilea rand mereu sa o aperi si sa o sprijini, indiferent de situatie, in fond asta e unul din motivele pentru care sunteti impreuna.
Mai poti incerca o perioada sa mai faci cate un gest pentru ea, daca tot nu merge incearca sa nu te mai gandesti la Mia iar cand reusesti implica-te intr-o alta relatie, nu poti fi cu o fata si sa te gandesti la altcineva.

Ai rija de tine, mult succes happy