| alexandrumarcu32 a întrebat:

Hei,

Saptamana trecuta am inceput facultatea. La cursuri am zarit o fata super draguta. Ne-am uitat de cateva ori "ochi in ochi", dupa care am inceput sa vorbesc cu ea pe Facebook, dar cu intrebari "comune" filme, muzica, carti preferate etc. Ieri "mi-a cazut cerul in cap" cand am aflat ca de un an si putin are prieten, el stand in Anglia. Fata e desteapta, stie sa vorbeasca si e si draguta (ma repet, stiu). De aseara sunt in stare foarte ciudata, putin trist, nu stiu ce e cu capu meu, ma gandesc la orice si brusc mi se forteaza in cap ganduri cu ea. Cum ar fi posibil sa ma fi indragostit daca asa o fi in doar trei zile, neavand niciun dialog pe "viu" cu ea, doar pe chat, iar la facultate doar contact vizual. As dori sa aud sfaturile voastre, dar as fi cel putin josnic sa ma folosesc de orice mijloace ca sa sfarseasca relatia cu tipul. As putea sa fac gesturi ca de exemplu sa o rog sa o iau de la facultate si de la camin cu masina(vine pe jos/cu autobuz)? As putea sa ma apropi de ea mai mult decat trebuie? Zilele trecute am mai vorbit cu ea pe chat, si ieri m-a rugat daca mai am locuri libere in masina sa o iau si pe ea la facultate cu mine. Normal ca am acceptat, am mers cu ea putin astazi, am vorbit destul. Cand ar trebui sa ma opresc sa ma "apropii de ea"? Daca o sa fie prea tarziu? Daca se desparte de baiatul acela si o sa vrea sa se apropie tot mai mult de mine? Deja simt ca "ma doare ceva" daca nu vorbesc cu ea des, sau nu raspunde pe chat. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Procesele astea de constiinta sunt tipic adolescentin-idealiste. Cu cat trece si cunosti viata si femeile ( eventual iti mai spune cate una ca ai fost un prost ), realizezi ca daca ele o cauta o gasesc in alta parte in final si tot inseala. Asa ca nu te faci cu nimic vinovat. Se intampla de regula ca nu se simt apreciate la justa valoare, unele sunt razbunatoare si te discrediteaza apoi in colectiv / cunostinte / anturaj si pierzi si alte oportunitati sau relatii. Fetele discuta la colt mai mult ca baietii, regleaza conturi, fac schimb de experienta, platesc polite etc. Ce te-ar durea pe tine de unul de care " ai auzit tu " ( imaginar ) ca ar exista in UK etc. Eu nu as avea incredere nici daca mi-ar fi spus ea asta. De unde stii ca nu te testeaza sa vada daca o doresti destul si esti in stare sa lupti s-o obtii sau nu. Se lauda si ele cu barbati cuceriti cum se lauda barbatii la un coniac. Cu femeile nu te pui, sunt un hau plin de enigme si intortocheli, mult mai instinctuale decat noi. Daca nu completezi cu inteligenta ramai de caruta cat traiesti. Am ajuns batran trecand prin prea multe, am ales numai femei frumoase si destepte, nu am prea dus lipsa dar parca tot regret cate ceva. Nu cred ca exista barbat sa nu ajunga la un moment la concluzia ca cel putin odata in viata a fost prost. Hai pa, ti-am tinut prea multa morala. Iti place fata sau nu? Deocamdata nu trebuie s-o iei de nevasta. Cunoaste-o cat mai bine, asta e secretul, dupa aia vezi tu la ce e buna.

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E clar. Caz de sinucidere. 1- Cu siguranta trebuie sa mai cresti ca nu stii nimic ce sa faci cu tine, de unde am putea sti noi? 2-Daca lasa pe altul pentru tine ceva nu e chiar ok. 3-Relatiile la distanta nu functioneaza. 4-Sunt femei care umbla cu sau chiar iubesc mai multi barbati odata. Tu stii ce vrei sa vaci in cazul asta. 5 - asa ca te poti orienta dupa horoscop ca tot aia e.

| alexandrumarcu32 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Poate puteai sa nu fi asa ironic, cu "cazul de sinucidere". Nu cred ca a reiesit din ce am scris ca sunt disperat, voiam doar parerile si altor oameni. E cert ca nu vreau si nu imi place sa intervin in relatiile oamenilor. Ma pun in situatia lui, ce reactie aveam eu (oribila, desigur) daca eu eram cu ea si incerca el sa se bage in relatie?!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru alexandrumarcu32):

Procesele astea de constiinta sunt tipic adolescentin-idealiste. Cu cat trece si cunosti viata si femeile ( eventual iti mai spune cate una ca ai fost un prost ), realizezi ca daca ele o cauta o gasesc in alta parte in final si tot inseala. Asa ca nu te faci cu nimic vinovat. Se intampla de regula ca nu se simt apreciate la justa valoare, unele sunt razbunatoare si te discrediteaza apoi in colectiv / cunostinte / anturaj si pierzi si alte oportunitati sau relatii. Fetele discuta la colt mai mult ca baietii, regleaza conturi, fac schimb de experienta, platesc polite etc. Ce te-ar durea pe tine de unul de care " ai auzit tu " ( imaginar ) ca ar exista in UK etc. Eu nu as avea incredere nici daca mi-ar fi spus ea asta. De unde stii ca nu te testeaza sa vada daca o doresti destul si esti in stare sa lupti s-o obtii sau nu. Se lauda si ele cu barbati cuceriti cum se lauda barbatii la un coniac. Cu femeile nu te pui, sunt un hau plin de enigme si intortocheli, mult mai instinctuale decat noi. Daca nu completezi cu inteligenta ramai de caruta cat traiesti. Am ajuns batran trecand prin prea multe, am ales numai femei frumoase si destepte, nu am prea dus lipsa dar parca tot regret cate ceva. Nu cred ca exista barbat sa nu ajunga la un moment la concluzia ca cel putin odata in viata a fost prost. Hai pa, ti-am tinut prea multa morala. Iti place fata sau nu? Deocamdata nu trebuie s-o iei de nevasta. Cunoaste-o cat mai bine, asta e secretul, dupa aia vezi tu la ce e buna.

| Coloringthevoid a răspuns:

Daca chiar o iubesti nu ai vrea sa ii inchei relatia cu persoana iubita.Asta este doar egoism.

| valeriospinachi a răspuns:

Eu multe fete am observat că născocesc ca au prieten..adika prieten imaginar...