| roxelenne a întrebat:

Hei TPU!

Am avut contact sexual neprotejat in ziua a 14 a a ciclului menstrual. Mentionez ca a fost la inceputul actului, a durat undeva la 2-3 minute maxim, ulterior s-a pus prezervativul iar dupa minute bune s-a produs ejacularea in el.

Pot suspecta o sarcina? Menstra trebuie sa vina peste 5 zile aproximativ (am ciclu regulat +/- 2 zile). Am sanii umflati si durerosi si schimbari de dispozitie.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca baiatul nu ejaculase anterior (dupa o masturbare sau dupa o alta partida de sex consecutiva) nu avea sperma pe teava si nu ar putea sa te lase gravida.
Joaca asta prosteasca fara prezervativ, mai ales in perioada ta fertila, este cea care intr-o zi iti va aduce o sarcina, fiindca sperma ramasa pe teava, se scurge instantaneu in vaginul femeii, in primele 5 secunde cand este re-introdus.

Sincera sa fiu, nu am inteles niciodata de ce va place sa riscati fara prezervativ, ca doar prezervativul ala nu musca, nu doare si nu provoaca rani nimanui, dar confera 99% protectie.

| Together a răspuns:

Erai in perioada fertila din pacate, deci conteaza daca el s-a putut abtine sa nu dea nicio picatura inauntru. Daca ai incredere in el si zice ca n-a dat, sanse mici sa aveti probleme. Totusi nu e indicat sa repeti, ori iei pastile ori va protejati in perioada fertila.

| alexandraionela1234 a răspuns:

Buna. Deci exact la fel am pățit si eu, iti zic sa stai liniștită, din moment ce nu a ejaculat in tine nu poți fi însărcinată, ți-am spus si la mine a fost exact la fel! Si nu doar o data am facut asta. Mai ales ca dupa cum spui dupa minute bune a ejaculat, nicio șansă sa fi scapat ceva in tine. Si pe mine la fel ma dureau sânii, e din cauza hormonilor ce se eliberează in timpul contactului. Nu-ți face griji ❤️

| Nina74 a răspuns:

Un test de sarcina il poti, face la 3 săptămâni de la contact! Prezervativul il poate folosi de la începutul actului sexual, asa poti sa fii si tu in siguranta!

| mFlo a răspuns:

Sansele pentru o sarcina sunt extrem de mici.Pana si folosit corect prezervativul tot nu esti protrjata 100%.Eu cred ca esti mai mult speriata acum.Fa un test sa te linistesti.