| Mariuca1999 a întrebat:

Hei TPU.Am o intrebare care ma macina.Am facut sex neprotejat cu iubitul meu in a doua ziua dupa ce mi s-a oprit menstruatia. Dupa aceea am facut-o neprotejat pe 8 august si dupa aceea pe 10. Tin sa mentionez ca nu si-a dat drumul in mine si pe 8 am facut-o cu prezervativ.Ieri,pe 10 august am observat ca ma cam balonasem si m-am gandit ca poate e un semn de graviditate.Tin sa mentionez ca am un ciclu regulat de 30 de zile si menstruatia imi venise pe 19 iulie.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Avand in vedere afirmatia ta ca ai un ciclu menstrual regulat de 30 de zile iti poti calcula cu foarte mare precizie data producerii ovulatiei, deoarece este dovedit stiintific ca aceasta se produce cu fix 14 zile inainte de ziua de debut a urmatoarei menstruatii. In cazul tau in actualul ciclu menstrual ovulatia s-a produs in data de 4 august deci rezulta ca perioada considerata fertila a fost in perioada 31 iulie-5 august.In aceasta situatie sexul din ziua a 2-a dupa menstruatie (circa 25 iulie) s-a produs cu mult inainte de perioada fertila si se poate scoate din orice calcul, probabilitatea de sarcina fiind cea teoretic admisa de 3-5%. Ultima zi considerata ca fiind fertila si in care se putea sa ramai gravida a fost ziua de 6 august. In aceste conditii chiar si in cazul in care in timpul sexului petrecut in data de 8 august partenerul ar fi scapat din greseala sperma in vaginul tau probabilitatea de a se mai poate produce o fecundare este foarte mica din 2 motive si anume faptul ca el sustine ca nu a ejaculat precum si datorita perioadei foarte scurte in care se poate produce fecundarea. Se stie precis ca un ovul este viabil adica poate fi fecundat doar intro perioada de maxim 6-24 de ore de la eliminarea acesteia din ovar. In aceasta situatie rationamentul este identic si pentru sexul din data de10 august si sepoate considera ca o sarcina nu se mai putea instala dupa data de 6 august.Balonarea daca este reala are o cu totul alta cauza care poate fi medicala sau de sanatate, insa in nici un caz nu se poate manifesta/apare din cauza unei ipotetice/probabile sarcini deoarece teoretic sunt necesare minim 8-12 zile pentru ca un ovul fecundat sa se POATA IMPLANTA SI TRANSFORMA INTRO SARCINA. Consider ca poti fi linistita deoarece probabilitatea unei sarcini este foarte mica. Deoarece pana la data calculata a menstruatiei mai sunt 7-8 zile in aceasta perioada rezultatul oricarui fel de test de sarcina va fi gresit fiindca nu ar reflecta realitatea din cauza lipsei cantitatii/concentratiei minim necesare detectabile de hormoni de sarcina hCG.Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Cel mai bun, normal si logic lucru pe care il poti face este... exact: fa un test de sarcina dupa ce trec minim 7 zile de la actul sexual considerat "cu risc".
Serios, voi aveti impresia ca noi ghicim in stele care dintre voi a ramas sau nu?

Teoria e simpla: poti ramane insarcinata oricand. Diferenta e ca in unele zile ale lunii riscul este mai mare decat in altele. Dar posibilitate exista mereu.
Pe de alta parte, nu toate femeile fac copii atat de usor. Corpul tau e diferit fata de celelalte si reactioneaza diferit.
Acestea fiind spuse revin la raspunsul initial: fa naiba un test de sarcina si gata.
A si da, balonarea NU e semn de sarcina. Jesus....de ce faceti sex daca nu sunteti pregatiti cum trebuie?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sofisis):

Testul de sarcina se poate face doar in MOMENTUL in care concentratia hormonului de sarcina hCG depaseste limita minima detectabila. Ar fi bine sa te informezi cu privire la timpul minim necesar atingerii acestui MOMENT pentru a nu pune fetele sa efectueze niste teste inutile al caror rezultat la fi 100% ERONAT.

| sofisis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Parca te-am rugat sa eviti sa vorbesti cu mine.
Ramane valabila rugamintea. Multumesc.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sofisis):

In primul rand raspunsul nu este adresat in mod expres tie.Iar eu am sa intervin ori de cate ori cineva, ca esti tu sau altcineva comite gafe sau greseli. Acesti copii au nevoie de raspunsuri corecte nu de aberatii. Am sa intervin cu sau fara voia ori aprobarea ta sau a celui care greseste.

| sofisis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Poti sa intervii si fara sa te legi strict de mine sau de raspunsul meu.
Ma puteai contrazice daca voiai, si fara sa dai "Raspunde" la raspunsul meu.
Te rog frumos sa tii cont de dorinta mea si sa nu mi te mai adresezi mie personal.
Ce raspunzi tu in alte situatii e problema ta.
Eu nu vreau sa mai vad asa ceva :
"corbulalbrosu
a comentat la raspunsul tau
acum 50 minute"
Da? Multumesc frumos.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sofisis):

Raspunsul meu este DA insa cu o conditie, Sa nu mai dai raspunsuri eronate care in loc sa ajute produc confuzie, deruta. Promit sa ma tin de cuvant daca o faci si tu. OK?

| 24082000 a răspuns:

Fa test de sarcina!