| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am o intrebare...eu am 12 ani si ink nu sunt la ciclu desi sunt foarte dezvoltata iar o prietena care e cu 3 luni mai mare ca mine este dar ea nu este ci\hiar asa dezvoltata, are sanii un pic mai mari dar nimic mai mult...chiar din contra, e mai mica ca mine la inaltime. 1.care este varsta ptrivita sa-mi vina ciclu dupa descrierea de mai sus? 2.este normal?

Răspuns Câştigător
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Mie personal, mi a venit ciclu, in jurul varste de 11 ani,tin minte ca ma jucam cu papusile cu o prietena.
Eram foarte dezvoltata,bine,eu seman mult cu tatal meu, foarte inalt, inschimb sa nii nu i avea asa cine stie ce.nici acum!
Idee e ca,cu cat esti mai dezvoltata, cu atat iti vine ciclu mai repede.
De dezvoltarea unui om tine de gena, asa ca nu ai cum sa compari 2 persoane,fiecare are parinti diferiti asa ca,nu ai cum compara.
Cu siguranta,tie iti va veni ciclu mai repede,daca zici ca esti dezvoltata,poate chiar anul asta,dar nu tebuie sa ti doresti, atunci se produc in corpul tau, cele mai multe transformari!
Succes pe mai departe!

5 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Nu conteaza cat de dezvoltata e(inaltimea nu conteaza unele pers sunt mai inalte altele mai scunde asta are leg cu parinti familia). Ciclul poate sa iti vina la 13 ani 14 chiar mai mult.

| νєησм a răspuns:

Varsta pentru ciclu se mosteneste genetic de la mama si poate sa fie intre 11 si 18 ani deci in concluzie este normal.Nu te ingrijora iti va veni ciclu in mod sigur.

| Amaliagb a răspuns:

Stai linistita, nu i e absolut nicio problema, ciclul poate sa ti vina chiar si la 15 16 ani. nu e nicio problema, fii rabdatoare o sa ti vina si tie cat de curand daca zici ca esti dezvoltata, nu te ingrijora!

| ღღDέDέEBчέiiiBiiiღღ a răspuns:

Da este norma deoarece poti sa fii dezvoltata la corp daca la caracter sau asa nu esti si nu conteaza inaltimea si ca are sinii mai mari sau mai mici. fundita?

| Skrilly a răspuns:

Stai linistita deocamdata ai 12 ani. Prietena ta poate are organele mai dezvoltate. Nu te Speria este normal la varsta ta :*
Toate la timpul lor!
Cand o sa-ti vina : depinde de organizm.
Fundita?puppy dog eyes