| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU... Am o poveste mai complicata.
Tocmai m-am mutat din tara, impreuna cu toata familia. Aici, scoala se termina la sfarsitul lui iulie si de cand am venit, am intrat imediat din nou in clasa a9a, cat sa mai prind cateva saptamani ca sa invat mai repede limba.
Si am nimerit intr-o clasa de baieti, adica noi suntem doar vreo 6-7 fete...din vreo 20 si ceva de copii.
Si printre cei 20 si de baieti, era si culmea sa nu imi faca vre unul cu ochiul... Problema insa, este ca imi plac doi tipi, care sunt cei mai buni prieteni.
De cateva saptamani ma tot gandesc cum si ce sa fac, pentru ca nu mai pot dormi noapte, ii visez incontinuu, si nu mai pot atunci cand nu ii vad!
Va rog, ajutati-ma, ca uneori simt ca imi plezneste capul. Mai ales ca peste cateva zile, vreo 4 cred, se termina scoala si vine vacanta, si nu o sa pot sa rabd o luna fara sa ii vad.
Mai rau este ca nici nu pot sa comunic cu ei, si nici cu altii din clasa. Nu stiu prea bine limba, mai deloc chiar, si ei stiu destul de putina engleza. Unul dintre baietii astia doi stie bine engleza, parca e chiar englez, nu stiu sigur...
Si, in plus, sunt foarte, dar foarte timida... Adica, dupa 3-4 saptamani de scoala, nu am vorbit nici cu fetele din clasa, decat buna. Uneori mai e cate cineva care imi explica ce a zis proful la lectie, dar in rest sunt foarte retrasa, si nici macar celelalte fete nu prea ma baga in seama...
Nu stiu ce sa ma mai fac!

va rog, ajutati-ma, ca nu mai suport sa stau in banca singura si sa ma uit la tipii aia doi si sa imi plang de mila ca nu sunt destul de curajoasa

help, plz!

24 răspunsuri:
| CMaria21 a răspuns:

Trebuie sa te decizi care iti place mai mult! Succes

| dodicuta a răspuns:

Ce norocoasa esti! Daca ai luat vacanta si merg la soala cu tine, poate locuiesc si in apropiere.Pai roaga-l pe ala care stie engleza sa te ajute cu germana.Vezi care dintre ei te place.

| PolishJew a răspuns:

Mda. eu sunt in Germania cu familia... si eu tot acelasi program scoalar ca tine big grin nici eu nu prea stiu limba... vb doar engleza si putina Germana

| enjoy23life a răspuns (pentru PolishJew):

Unde esti in Germania?

| PolishJew a răspuns (pentru enjoy23life):

BadTolz, tu? happy

| enjoy23life a răspuns (pentru PolishJew):

Baden-Wurtenberg

| PolishJew a răspuns (pentru enjoy23life):

Oh happy Cati ani ai?

| enjoy23life a răspuns (pentru PolishJew):

Sunt in clasa a9a... ia ghici cati ani am...

| enjoy23life a răspuns (pentru PolishJew):

Sunt in clasa a9a... ia ghici cati ani am...
tu cati ai?

| PolishJew a răspuns (pentru enjoy23life):

Woo laughing Esti mare fata de mine eu d'abia 14 am. 16-17 ani?

| enjoy23life a răspuns (pentru PolishJew):

Dap

| Ronni a răspuns:

Si eu tot in Germania stau si trec in clasa a 9-a numai ca eu invat in engleza

| enjoy23life a răspuns:

Dar ma ajuta si pe mine cineva cu problema mea?!?

| PolishJew a răspuns (pentru enjoy23life):

Lasa baieti pune mana si invata limba ca dupacea ai parte numa de baieti. happy

| enjoy23life a răspuns (pentru PolishJew):

Tu ai 14 ani, ca sa spun ca sa las baietii. Vreau si eu o relatie, ce naiba

| Exilee a răspuns (pentru PolishJew):

CUm este invatamantul la voi? De curiozitate.

| PolishJew a răspuns (pentru enjoy23life):

Daca am 14 ani inseama ca nu stiu nimic si sunt inferior tie? Hai bafta ca n-am chef sa ma cert...

| enjoy23life a răspuns (pentru Exilee):

Cum adica cum e? Se face scoala, cat am putut sa imi dau seama in cateva saptamani

| enjoy23life a răspuns (pentru PolishJew):

Ho ma, ca nu am vrut sa ne certam... Eu la 14 ani nu stia prea multe de baieti si chestii. Scuze

| PolishJew a răspuns (pentru Exilee):

Vai vai. foarte interesati totul este pus la punct merge totul bine... de EX : mi-am rupt degetul la fotbal nu am mers la doctor si cand am ajuns la scoala ma intreaba profesoara de ce nu scriam, i-am spus ca mi-am rupt degetul si imd a mers la secretariat si a venti salvarea rolling on the floor Sau daca stai acasa suna sa vada ce e cu tine si daca esti bine, iar nu mergi la scoala fara sa suni la scoala sau sa sune ei la tine vine politia... Nu ma mir de ce merge bine tara asta fata de Romania, nu sunt copii agresivi si multe altele, ti-as povesti dar nu am chef sa stau 1-2 ore sa scriu incontinu happy Sper ca te-am lamurit

| Exilee a răspuns (pentru PolishJew):

EU ma refeream la matematica, fizica, modul de predare al profesorilor, numarul de ore la profilul Real etc.

| PolishJew a răspuns (pentru Exilee):

Totul la fel ca in Romania...tot asa e matematica si celelalte materi, dar profesori sunt mai interesanti cand te invata... nu sunt agresivi ca fata de cei din Romania. Fara amanunte inutile si altele de scris. nu stiu la mine la scoala e proector in fiecare clasa si ne da fise de facut si lectiile le scriem in caiet. happy