| MissKitty16 a întrebat:

Am o problema sad. Imi place foarte mult de un baiat. Suntem colegi de clasa. Imi place de el ca si persoana, nu obligatoriu de aspect. Am impresia ca si el ma place fijnca uneori, in timpul orelor se uita la mine, iar atunci cand il vad se inroseste si se intoarce, in orele de Info vine pe scaunul de langa mine si nu il mai pot lua de acolo, ma intreaba pe cine plac etc. Dar nici el nu prea are curaj. Din cauza emotiilor sau, nu stiu ce nu putem vorbii. Mi-e frica sa ii trimit un amarat de "Buna!" fiindca nu stiu cum sa duc conversatia mai departe. Nu stiu despre ce sa vorbim dupa. Va rog sa ma ajutati. Daca e disponibila vreo fata dintre voi cu care sa vorbesc si sa ii spun mai multe pe privat si care sa stie ce sa imi recomande ar fi perfect! Va rog sa nu raspundeti in bataie de joc!
Dau FUNDA!
P.S.: Daca am greseli de scriere, imi pare rau, eram pe telefon.

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Pai e de inteles, ti-e teama ca daca il bagi in seama nu vei stii ce sa discuti cu el. Din cauza asta crezi ca te va considera foarte plictisitoare, aiurita s.a.m.d.
Dar te-ai gandit vreun moment ca poate si el gandeste la fel? Ca si lui ii este teama sa faca acest lucru tocmai din cauza ca ii e frica sa nu se faca de ras in fata ta.
In situatia asta, nu aveti cum sa vorbiti, nu aveti cum sa va apropriati din moment ce nu vorbiti.
Presupun ca ai pretentia ca el sa faca toata treaba, el sa te bage in seama, el sa duca conversatia mai departe iar tu sa faci aproape nimic.
Ei bine, in cazul acesta nu are cum sa te placa pentru ca o sa simta ca nu esti interesata de el.
Nu-i nimic rusinos in a acorda importanta unui baiat pe care il placi, bineinteles nu trebuie sa incepi cu declaratii de dragoste, sa-i spui ca-l iubesti sau chestii de genul pentru ca tu o sa pari a fi o ciudata.
Este evident ca tipul este timid si da, mai mult ca sigur si el te place insa nu are curajul sa te abordeze de teama ca il vei respinge asa ca se multumeste cu putinul, sa te priveasca in timpul orelor.
Eu iti propun un stimulent pentru tip, pentru ca e posibil ca el sa nu isi dea seama ca il placi, adica nu are cum sa isi dea seama ca il placi din moment ce nu vorbesti cu el, ar fi chiar culmea sa creada asta laughing.
Iti sugerez sa-l bagi in seama, il saluti si il intrebi ce face.
Daca-ti va raspunde cu un simplu "bine, tu ce faci?" ei bine o sa fie destul de aiurea deoarece in momentul de fata la atat se va rezuma conversatia voastra.
Numai ca daca se va intampla asta, nu da inapoi si fi insistenta. Evident, aceasta insistenta trebuie sa fie moderata, de genul "in ce consta acest bine?"
Si de acolo se poate dezvolta subiectul, poate sa iti zica ca asculta muzica, il poti intreba ce melodie asculta, ii poti da si tu o melodie ca o sa asculte si el si uite asa incepeti sa vorbiti.
Nu e asa de greu pe cat pare, asa-i?
Lasa emotiile deoparte, nu rezolvi nimic cu ele, sunt doar o povara care te macina si te impiedica sa obtii ceea ce iti doresti.

6 răspunsuri:
| Jhfdfd a răspuns:

Buna, deci o sa incep prin a-ti spune ca si eu ma aflam in aceeasi situatie. aproximativ happy, doar ca "tipul" meu s-a mutat din clasa...
In fine problema nu e ca sunteti timizi, ci de reactia fiecaruia la ceea ce simtiti happy. Insa poti sa te aproprii de el prin gesturi nu foarte "mari", adica stai in preajma lui glumiti, vorbiti, imprieteniti-va... Daca asta nu merge atunci vorbeste cu o prietena comuna cu care sa va intelegeti amandoi la fel de bine si poate te va ajuta happy.
Mie asa mi s-a intamplat, o prietena i-a spus lui tot si a zis ca trebuia sa fac primul pas, dar cum nici eu nu am putut si el avea un principiu stupid am decis sa ramanem DOAR prieteni, insa mie imi e tare greu sad.
Oricum succes si sper ca te-am ajutat happy! Si fi atenta sa nu faci aceeasi greseala ca mine big grin. Ai tupeu si lasa timiditatea [stiu ca e greu dar incearca].

| ElenaSA a răspuns:

Scrii bine.Dar prea multa teama ai! Fii tu insati si va fi bine!

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Draga mea.Am fost la liceu si stiu despre ce vorbesti.Din fericire nu am fost protagonista insa am avut cativa colegi indragostiti. Faza prosta e ca nu au avut un final placut. Dupa cum spui baiatul este timid si la fel si tu.Te sfatuiesc sa nu astepti pana este prea tarziu. Daca nu poti sa vorbesti cu el din teama, il vei pierde, deoarece el va crede ca nu il placi si doar te joci cu el.Se va gasi alta fata care are tupeu si o sa til sufle.Nu te costa nimic daca ii spui un amarata de buna si daca discutati despre ce veti face in vacanta de craciun.Intreaba-l daca merge la Patinuar. Funda?

| Robi673547 a răspuns:

Intreaba-l daca vrea sa iasa afara cu tine sa va plimbati, poate sa mergeti la patinoar si incercati sa va cunoasteti mai bine...

| lexi21 a răspuns:

Iti sugerez sa fii curajoasa si sa-l abordezi chiar tu, sa-l inviti in oras. Nu astepta sa apara o fata car4e chiar sa faca asta si sa ramai singura(propie experienta, nu e placut).

| Alexandra_Zaharia_1997 a răspuns:

Hey miss...cred ca cel mai simplu este sa iti iei inima an dinti si sa ii spui ce simti pentru el cu adevarat si daca el simte cu adevarat aceleasi lucruri pentru tine, asfel vei rezolva problema...