| Raluca0745 a întrebat:

Știu ca întrebarea mea o sa sune stupid dar îmi e rușine sa întreb pe altcineva. În urma cu 2 săptămâni am fost la prietenul meu. De frică durerii ce știam ca o sa fie am decis sa nu facem sex iar el a crezut ca e mai bine dacă îmi introduce un deget în vagin pentru început sa ma obișnuiesc. Inițial am simțit o presiune mica și o durere mica. După câteva dăți a decis sa introduca 2 degete iar atunci durerea a fost puțin mai mare dar suportabila și plăcută(dar nu pentru foarte mult timp) după am fost la baie și am văzut ca îmi curge puțin sânge și am crezut ca urmează sa îmi vina ciclul. Din acel moment nu mi-a mai curs pana a 2 a zi sau a 3 a când chiar mi-a venit ciclul. Când a introdus primul deget a întrat destul de mult iar după 2 sau 3 dați a întrat chiar foarte mult iar un deget de băiat are 7 cm sper 8. Întrebarea mea este dacă mai sunt sau nu virgina având în vedere cât de mult a fost introdus degetul iar dacă acel sânge a fost din cauza dezvirginarii(in cazul în care nu mai sunt) sau a fost începutul menstruației. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

Dacă tu se rupe himenul numai ești virgina.

Nu o sa mai fie dureri ca prima data însă. O sa ai dureri dacă nu te lubrifiezi sau te exciti.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Starea de VIRGINITATE dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care HIMENUL si/sau VAGINUL fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat in timpul unui act sexual real.
Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE, deci nu DEZVIRGINARE asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit,
DEFLORAREA ''pasaricii'' se produce intotdeauna in urma unei actiuni fizice aplicate asupra pielitei himenului prin producerea unei anumite ''agresiuni'' in urma careia ramane o stare vizibila si/sau palpabila de himen lezat/rupt. In circa 42% din cazuri se produce si sangerare care poate fi foarte slaba abia perceptibila sau poate fi si abundenta, in functie de gradul de vascularizare cu vase de sange a pielitei himen.
In anumite cazuri acest proces de DEFLORARE se mai poate produce si din mai multe diverse alte motive. Printre aceste motive care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si producerea deflorarii sunt activitati care n-au absolut nici-o conotatie sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea himenului, acesta se poate leza/crapa/rupe in momentul in care fata exercita asupra himenului o ''tensionare'' ce rezulta ca urmare a unor miscari de desfacere/indepartare foarte pronuntate a picioarelor, in cazul in care fata practica : baletul, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Este unanim insusita si acceptata aprecierea portivit caruia este IMPOSIBIL sa se produca (AUTO)dezvirginarea prin MASTURBARE. Sangerarea initiala s-a produs ca urmare a DEFLORARII pasaricii tale de catre degetele prietenului tau, cu 2-3 zile inainte de pornirea sangerarii menstruale. Multa sanatate!

| Raluca0745 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar biologic vorbind nu mai sunt virgina? Întreb pentru ca vreau sa știu dacă sa ma mai gândesc la posibilitatea de a simți durere la primul contact sexual.

| Andreeush a răspuns:

Probabil ți-a perforat himenul.
O să îți pierzi virginitatea în momentul când vei avea primul act sexual.

| QElenaBoghiu a răspuns:

NU te dezvirginezi cu degetul. Cu degetul te poti eventual DEFLORA adica sa-ti lezezi sau rupi himenul. Dezvirginarea se va petrece in momentul intretinerii primului act sexual in urma caruia in vaginul tau va fi introdus/bagat un penis real al unui baiat/barbat.

| Raluca0745 explică (pentru QElenaBoghiu):

Aia vorbim psihologic dar fizic și biologic dacă himenul meu este rupt înseamnă că nu mai sunt și ca nu o sa mai am dureri ca prima data?

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Raluca0745):

Dacă tu se rupe himenul numai ești virgina.

Nu o sa mai fie dureri ca prima data însă. O sa ai dureri dacă nu te lubrifiezi sau te exciti.

| WgStefan a răspuns:

Dezvirginarii. Te ai dezvirginat cu un deget, cati ani ai?

| Anabella22 a răspuns:

S-ar putea sa-ti fi rupt himenul, dar nu te panică
, când o sa ajungeți să faceți sex încearcă o cremă lubrifianta