| Izabella312 a întrebat:

Am un prieten bun care mi-a zis recent ca ma place si m-a invitat sa iesim la o intalnire. Ideea e ca eu nu simt la fel, il consider doar un bun prieten. Asadar, cum as putea sa il refuz politicos si sa ii spun ca nu il plac fara sa il ranesc?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

I spui direct in fata, desi pare poate dur dar un barbat adevarat i place adevcarul mai mult ca minciuna, desigur dupa refuzul tau interesul va scadea fata de tine sa stii

| neutrino a răspuns:

Spune-i ca esti onorata de frumoasele lui sentimente fata de tine dar tu, din motive strict personale, nu poti sa-i onorezi invitatia, nici acum si nici in viitorul apropiat. Daca este baiat istet va intelege refuzul tau politicos si se va retrage fara insa a se supara pe tine, iar daca nu este istet, nu va intelege si poate ca, chiar se va supara. In acest ultim caz, nu-i mare bai, nu vei pierde nimic.

| Emilian65 a răspuns:

Spune-i direct ce simti tu pentru el si nu-l mai amagi.

| Kenya a răspuns:

Pur si simplu. Ii spui daca incearca sa te sarute sau ceva.

| madalinamadu a răspuns:

Îi spui politicos că nu îi împărtăşeşti sentimentele şi te scuzi dacă se simte rănit. E mai bine să îi spui acum decât să îl laşi să îşi facă speranţe.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Poti incerca sa iesi la intalnire cu el. Asta nu inseamna neaparat ca veti si ramane impreuna.

Se spune ca pofta vine mancand. S-ar putea ca iesind cu el, sa descoperi ca in timp relatia s-ar putea transforma de la una de prietenie in ceva mai romantic.