| bibiiiiiloluuuuuuu a întrebat:

Hei TPU, buna! :* O sa trec direct la subiect.Va rog cititi.
Eu si cu prietenul meu ne certam foarte des. Avem 3 ani de relatie, eu 18 ani, el 22. De un an ne-am mutat impreuna.Relatie este frumoasa,avem momentele noastre de tandrete si toate cele, insa ne si certam foarte des si este violent, ajunse sa ma loveasca.Lucrul asta l-a mai facut si inainte dar nu ca acum.Bun sa va spun ce s-a intamplat.
La noi acasa parca ar fi hotel motel,toata lumea vine cand vrea pleaca cand vrea, prieteni lui si ai mei cei drept vin dimineata sa bea cafea la noi, insa prieteni lui vin asa pe nepusa masa.Ma suna vezi ca vine X sa-i pui sa manance,vezi ca vine Y nu stiu ce vrea sa ii dai,seara la fel stau pana aproape de dimineata,si cine trebuie sa faca curat dupa ce pleaca ei,FRAIERA.Mie greu sa ma imaprat intre facultate,casa,spalat, facut mancare, curatenie. Acum ce s-a intamplat.
Aseara se facuse deja ora 1 veniseram 2 prieteni de-ai lui, unul insotit de prietena.Mie imi era foarte somn, si s-au gasit la ora aia sa zica sa facem niste cartofi parjiti cu branza.Eu am zis nu e tarziu,tu,iubitule mergi la serivci, eu la facultate, o lasa-ma pe alta data.Baietii au inceput sa rada,in fine am mai stat ce au stat si au plecat.Dupa ce au plecat vine in fata mea "Tu ma iei de prost sau mi se pare?" "cu ce anume?" si am inceput sa rad,am primit o palma peste fata atat de tare inca mi-a curs sange din nas. "Sa nu mai faci chestia asta in viata ta,aia sunt prieteni mei si nu imi zici tu niciodata nu in fata lor".M-am pus pe plans,un plans isteric. Dupa ce s-a calmat m-a luat in brate,in fine toate cele.
O alta faza s-a intamplat in club,eu nu mai voiam sa stau,aveam facultate a doua zi,eram obosit si i-am spus ca plec,el nu si nu.M-am ridicat frumos,mi-am luat haina si am iesit din club,am auzit in spatele meu "Ba Andrei iti pleaca femeia de la masa,asa ai ajuns?". A venit dupa mine,m-a tras de mana si am inceput "Lasa-ma" "Treci la masa!" "Lasa-ma ma omule" "Treci la masa acum!" a tipat la mine "NU" "A,nu?" mi-a dat o palma peste fata si am intrat in masina,in fine s-a dus a platit consumatia si am mers acasa. In drum spre casa,plangeam si am inceput sa tip la el,atunci mi-a dat cu pumnul peste fata cu mana dreapta si mi-a inegrit zona de langa ochii.
Ce fac? cum sa fac sa nu ne mai certam asa des? El e mereu pe distractie, eu nu sunt chiar asa, sa nu-l contrazzic niciodata de-o fata cu "ai lui" cum zice el... fundita ajutor :*

19 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Draga mea, de ce sa te chinui cu un idiot si sa fii eterna lui sclava cand altcineva te poate trata de enspe mii de ori mai bine?
Nu este normal sa te forteze sa faci ceva ce nu vrei, si nu este normal sa te bata.
Ia masuri. Nu iti fie frica, vorbeste cu el si spune-i sa va despartiti. Eventual, muta-te, si lasa-l un timp singur. Ii va fi extrem de greu si iti va simti lipsa. Daca decizi sa il ierti a doua oara, fii desteapta si nu ii mai permite sa te loveasca. Daca o va face din nou, atunci lasa-l definitiv!

| shadow72 a răspuns:

Stiu ca nu e usor sa te desparti de cineva pe care il iubesti dar te sfatuiesc sa incerci....adica ai 18 ani si o facultate...viata ta e inaintea ochilor tai nu la spalat si facut mancare
nu stiu si relatia mea o am tot de 3 ani s-a pus problema invatatului...cand trebuia sa invete nu o deranjam oricat de mult aveam nevoie sau voiam
tu tii la el dar intrebarea e el daca tine la tine

| Skins97 a răspuns:

Mie nu mi se pare corect straight face Mereu mi-am zis ca daca dau peste o persoana violenta ma despart de ea la prima palma, pumn, etc. Mai ales din motivul ca nu ai ce spune in fata prietenilor lui... imi da impresia ca te foloseste, nu asa ar trebui sa fie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Luati o menajera si o camerista si se rezolva

| sofisis a răspuns:

Asta e ceea ce se numeste abuz si violenta in familie.
E atat abuz fizic cat si psihic.
Tu chiar nu vezi ca nu ai ce sa cauti langa omul asta?
Asa vrei sa traiasca viitorii tai copii? In pumni si palme si terorizati la maxim?
A si da...nu te agata de ideea ca va fi mai bine. NU VA FI. De aici incolo va fi mai rau.

| Alcyon a răspuns:

Parerea mea e ca te-ai cam grabit sa intri in viata de adult. La 18 ani, ar trebui sa te distrezi, sa iesi cu prietenii, si nu sa stai in casa, sa speli si sa faci mancare. Ai ajuns pe post de menajera neplatita. Sfatul meu e sa-i dai papucii. Nu stiu sincer, cum poti sa mai stai langa un barbat care da in tine. A profitat de lipsa ta de experienta, ca sa ti se urce in cap.

| Danysan a răspuns:

Inainte de toate observ un aspect destul de Important cu toate ca nu cunosc atat de Bine situatia ta.Tu Ti foarte Mult la el dar nu stii cum ai putea sa il faci sa se schimbe.Bun sa te fac sa Intelegi un lucru. Baiatu asta Tine la tine dar ii place sa detina controlu.E genu ala care se pierde, te loveste dar apoi se pune pe plans sa il ierti si asta pentru ca asa s-a invatat.Incearca sa vb cu el fara ocolisuri dar nu pe un ton aiurea sau cu tipete.Fa-o cand aveti un moment mai tandru si e mai relaxat.Violenta e de Prost gust Intr-o Relatie si nu e oki, mai ales ca nu avea motive sa dea in tine.E Genu de Persoana care vrea sa dea Bine mereu in fata Prietenilor dar el nu ia in considerare de cate ori acei Prieteni au facut pe el ceea ce a facut el pentru ei? De cate ori a mancat el la ei? Cu ce l-au ajutat si tot asa? Trebuie sa inceapa sa tina mai mult la Relatia lui care acum fie ca vrea sau nu e un Fel de Familie.Mi se pare Normal ca la Ora aia tarzie sa nu ai chef sa mai faci nimic si mai ales pentru altii.Acum sit cum e Prieten sa fi dar ai si tu un Bun Simt si pleci daca se face tarziu, dar vad ca astia au tupeu de li se scoala de Manacare la ora aia si te-au gasit pe tine.Trebuie sa dai dovada de un gram de Bun -Simt si sa pleci. Maxim Ora 12 daca nu e Party sau ceva de genu.Eu o Puneam pe Iubita mea sa imi faca daca aveam chef, dar sa cer gazdei asta mi se pare lipsa de obraz.Bine ca aici vb de Prieteni Apropiati dar daca sunt asa cum spune el ia merge-ti si voi la ei si face-ti la fel sa vedem cum se Simt dupa asta.Acum revenind la Club iar o mi se pare ceva de prost gust sa dea in tine. Bine ca tu nu ai de unde sa intelegi anumite lucruri cand vine vb de Baieti.El s-a simti umilit ca tu l-ai lasat acolo ca un Prost si aia au inceput sa faca baza de el dar nu cred ca trebuia sa dea in tine, se gaseau alte metode sa te faca sa te simti prost daca s-a simti jignit sau luat de Fraier.Pe de alt parte nici tu nu ai procedat corect dar acum e destul de greu sa te pui in situatia ta tinad cont ca i-ai spus ca vrei sa pleci de mai multe ori si nu a acceptat. Puteai totusi sa spui -Mai stam un pic si mergem ca Maine am la Facultate si trebuie sa ma Odihnesc si cred ca era mai oki. Poate ai spus-o pe un ton asa mai agresiv si mai aiurea si Poate ca asta l-a determinat sa reactioneze aiure.Una e sa spui mai stam un pic si mergem si alta e sa incepi Haide ma acasa.Solutia e sa vb cu el si sa il faci sa Priceapa ca trebuie sa o lase mai moale cu Prietenii si sa se concentreze mai mult asupra Viitorului vostru.El nu observa ca de fapt cele mai mari probleme apar din cauza Prietenilor lui si asta e urat. Deasemenea spune-i in fata ca daca mai da in tine fara un motic anume se lasa cu urmari grave si daca Tine la Tine nu o sa o mai faca.

| bibiiiiiloluuuuuuu explică (pentru Danysan):

Da ideea este urmatoare este foarte atasat de prietenii lui, el a ramas fara de mama de cand era micut, taicasu un betivan si a crescut intrei ei, sunt ca frati si eu inteleg asta, ca tin foarte mult uni la alti da prea exagereaza...

| Danysan a răspuns (pentru bibiiiiiloluuuuuuu):

Ok dar daca Tine la Tine o sa incerce sa te Inteleaga ca pana la urma doar pe tine te are.Tu esti cea care il sprijini la greu si oricat ar face un Prieten nu se compara cu Iubita ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ramas proasta straight face. De ce mama naibi mai stai cu el nu inteleg?
Plangere la politie, te desparti de el si gata straight face.

Viitor clar nu aveti asa ca nu vad de ce mai induri aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine sa mai suferi 2-3 ani pana iti trece(daca esti chiar asa indragostita de el incat nu l-ai parasit deja pana acum)decat sa mai stai langa o asa persoana.Am vazut ca si ceilalti au dat in marte parte acelasi sfat si anume sa te desparti de el.Asa iti zic si eu, mereu va face asa.NU e bine ca mai stai langa o persoana ca el, eu daca as fi barbat si as iubi o femeie sigur nu as da in ea, mai ales in asa hal.

| rabbit2014 a răspuns:

Draga mea, imi pare rau dar tot o sa faca asa ca a vazut ca i-ai permis o data de 2, 3 si o sa inceapa din ce in ce mai rau. Nu pot sa iti zic sa te desparti de el ca este relatia ta si poate il iubesti extrem de mult din moment ce stai si acum cu el. Da un ultimatum, zi ca il lasi daca mai face asa, sau te faci ca pleci iar daca devine agresiv, scuza-ma dar pleaca de tot....crede-ma te rog am careva prietene in aceeasi problema ca tine, mi se rupe sufletul cand le vad batute din ori ce, asa au fost si barbati lor :azi o palma maine un pumn, poimaine un picior si dupa aceea scaune in cap, umilire maxima in fata lumii etc. Dar de ce nu te muti inapoi la tine? Poate se mai potoleste. Astept sa imi scrii aici, te pup

| rabbit2014 a răspuns (pentru rabbit2014):

Scuze de greselile de orografie la " se" si " ori ce"' am scrs repede cand am vazut povestea ta si nu mi-am dat seama.

| numeletrandafirului a răspuns:

Sincer iti spun ca aproape mi-au dat lacrimile deci sa incep cu inceputul, am aceiasi varsta ca si tine si oricat de mult tin la iubitul meu cu care am o relatie mai lunga si etc nu as accepta asa ceva.In fine,fara sa intru in detalii despre mine eu cred ca atunci cand sunteti numai voi doi ar trebui sa vorbesti cu el si sa-i spui ca il iubesti insa consideri ca cel mai bine ar fi sa luati o pauza daca continua asa, mare parte din vina este a acelor "prieteni" deoarece il intarata, tu trebuie sa-i explici lui sa nu se increada asa de mult in prieteni deoarece atunci cand ii va fi greu tu vei fi langa el nu aceia si ca daca doreste sa continuati relatia sa se schimbe incetul cu incetul deoarece dintr-o data nu se poate. Explica-i ca pentru tine este un stres sa ai in fiecare zi "vizitatori"(Care uita sa mai plece acasa) in fine ar fi mai multe de spus daca ai explica si tu mai multe, am trecut si eu prin niste chestii de genul dar nu asa grave, daca vrei sa vorbesti cu cineva imi poti da mesaj in privat.

| R3laXaTT a răspuns:

Oricum daca te desperti de el te va bate, daca te-a batut pentru ca nu ai facut cartofi prajiti.Trebuie sa ajungeti la un anumita decizie.Sau daca nu plangere de politie, te multi si viata merege mai departe. Oricum ai face BAFTA

| Marean24 a răspuns:

Salut.
De unde esti? Ca vin eu sa-l bat pe ala cu mana mea. nu e frumos sa dai intr-o fata/femeie mai ales daca este PRIETENA ta! Si crede-ma. de la o palma se ajung la mai multe, mult mai multe, eu inteleg ca el cu prietenii lui sunt ca fratii, ca a ramas fara mama, da si eu am patit-o ba chiar fara parinti de la 10 ani. am trecut peste.
Dar iti dau un sfat. ori te desparti de el ori ii spui sa nu mai fie violent. sau ceva tot trebuie sa faci.O prietena de-a mea a fost batuta de iubitul ei pana a bagat-o in spital.
Sper ca o sa reflecti cu atentie asupra ceea ce am scris eu aici, ai vazut si tu. prima palma, a 2-a, dupa cu pumnu`, tura viitoare ce urmeaza? CUTITU`?
Gandeste-te.
Bafta sa ai, sper ca te-am ajutat!

| AlexSeNNNzor a răspuns:

Ce a zis si rabbit... adica ala daca la 22 de ani face asa m-ai incolo ce mai face? laughing adica daca ai doar 18 ani oricum e devreme. cat sa m-ai dureze relatia 3 ani si ce? adica daca el e pus pe caterinca cu prietenii si nu te pune pe primul loc, ala nu merita. Trebuie sa te aprecieze cum il apreciezi si tu.

| R0berTo a răspuns:

Fără violenţă....ai acceptat prima palmă acum aşa s-a învăţat aşa va continua...

| cblp a răspuns:

Vai, scumpo! Nu, draga mea! Nu procedezi corect. Fii atenta: a inceput cu o palma, a avansat la pumn, va avansa cu bata, cu ce mai vrei, draga mea, sa te mai bata? El si-a creat un obicei, de a te lovi, de asta nu mai scapi, e ca o sfoara cu noduri, cu cat faci mai multe noduri, cu atat sfoara se intareste si crezi ca mai poate sa desfaca? Nu, deci sfatul meu: daca vrei sa fii batuta mai mereu, sa fii "catelusa" (imi cer scuze de expresie) unui baiat, sa ajungi in el mai rau hal + tu faci facultate, gandeste-te ce viitor frumos ti-ai crea, cu ce baiat te-ai putea intalni sa-ti schimbe viata, in timp ce asta te bate, altul te-ar putea tine in puf. DE TINE depinde viitorul TAU! Inca nu-i tarziu, dar daca tu preferi sa ramai asa
(de schimbat, n-o sa se schimbe, scumpo), atunci ramai, daca nu, gata, acasa+facultate, mai iesi si cunosti baieti care ti-ar schimba viitorul. In viata noi trebuie sa ne inconjuram de oameni de unde avem de invatat, de unde putem cunoaste noi lucruri, de oameni pozitivi, nu de oameni ce ne vor raul. E foarte greu la inceput, dar relatia ta nu-ti aduce beneficii. O viata ai, suferi la inceput, dupa o viata o duci bine, daca nu, suferi toata viata, daca DOAMNe FERESTE nu ti-o da un pumn mortal ...Eu ti-o spun prieteneste, nu te cunosc, deci n-as putea interveni in relatia voastra, dar draga mea, Relatia asta beneficii NU-ti aduce, sper sa iei in considerare sfaturile noastre. Gandeste-te la sfoara, greu o va desface. Bafta multa!