| anonim_4396 a întrebat:

Hei,TPU,daca imi place de un tip e ok sa imi incep viata sexuala la 14 ani? Poate va fi doar o aventura de o noapte,deci, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Hey! Daca doar iti place de un tip, si nimic mai mult, nu e ok sa-ti incepi viata sexuala! Si, in nici un caz, la 14 ani. Mai intai in viata unei fete/ adolescente, trebuie sa intervina sentimentele, apoi totul vine de la sine. Ai putea, pentru o aventura de o noapte, sa-ti distrugi copilaria, sau mai rau...viata straight face. Poate nu iti dai seama, da faza e ca in viitor e posibil sa intalnesti baiatul visurilor tale, sa fi innebunita dupa el, si el sa-ti raspunda la sentimente, iar atunci cand veti putea forma un cuplu, vei realiza ca nu sunteti si niciodata nu o sa fiti un cuplu normal! Nu o sa mai ai nici o placere sa faci dragoste cu el, sau alte chestiihee hee. O sa te simti si tu cam stanjenita. 100% vei regreta! Nu vei mai avea chef de nimic (daca tu incepi sa practici acum, ne avand sentimente), si el o sa inceapa sa se indoiasca de tine, avand diferite motive in cap, si tu care chiar il placi sa nu-l ai... Ar fi pacat sa-ti ratezi viata, intreaga viata pentru o 'aventura de o noapte' straight face.
Gandeste-te ca dupa aceste momente pe care vrei sa le petreci cu un el, nu o sa mai fi acceasi, o sa te schimbi brusc, total! Cu acest tip nu o sa mai ai nici un fel de conversatie, si gandeste-te, daca tipul e bine dotat, si chiar daca ai folosi prezervativ, e posibil sa ramai si insarcinata straight face. Nu cred ca vrei sa-ti distrugi copilaria cu un alt copil! In plus, daca ai ramane cu un prichindel, el nu o sa te sustina in nici un caz! Sau dupa, daca nu ar exista un copil, el te-ar face de cacao in fata tuturor, si tu vei fi cea aratata cu degeul, deoarece el e baiat si la ei e normala chestia asta. Vei putea ajunge sa incepi sa ai sentimente dupa faza asta, si cel mai rau, sa nu fie pozitive. Vrei sa urasti totul, sa te urasti pe tine, pentru o prostie?
Sfatul meu e sa te bucuri de aceasta inocenta (care in ziua de azi nu mai e atat de prezenta) a copilariei, si sa te bucuri de viata din plin (fara sa incepi o viata sexuala).
Daca ti-o incepi acum, toata lumea te va privi ca pe ultima paparuda aparuta la marginea strazii (scuze, nu vreau sa jignesc pe nimeni), si toti te vor ocolii. Si nu spune ca esti doar curioasa! Poate ca esti, dar nu merita! Mai bine astepti sa ajungi la varsta potrivita, mai bine astepti baiatul potrivit, mai bine astepti momentul potrivit!
Mai frumos e ca mai tarziu sa-ti amintesti de o copilarie inocenta, pura, simpla si colorata, decat ca ai fost pur si simplu curioasa si ai distrus tot farmecul vietii (pentru ca o data ce incepi, nu te mai poti stapani, asa cum e si cu tigarile/ drogurile)! Oricum, e alegerea si treaba ta ce vei face!
Eu sper ca m-ai inteles, si ca imi vei urma sfatul! In orice caz, noroc cu ceea ce vei face!
Funda? Bafta kiss

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce să faci? Să te gândești în primul rând la sănătatea ta, pe care o foarte pui în pericol, începându-ți viața sexuală înainte de 17 ani jumate, și să lași jocurile erotice pe mai târziu, când vei fi pregătită atât fizic, cât și psihic.

| JaJe a răspuns:

La 14 ani? WTF is wrong with you!?

| koji567 a răspuns:

Fa...Cine te opreste? laughing

| VannEe a răspuns:

laughing ai 14 ani?! Sigur ca poti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu e deloc ok straight face. Asa de rau a ajuns generatia noastra? Inteleg ca esti moarta dupa el, dar tipul nu zic ca vrea doar o aventura si atat ca nu ne-ai dat detalii, dar cu siguranta ar trebui sa fie informat.
Este foarte nesanatos. Organele tale sexuale nu sunt dezvoltate suficient, deci pot aparea dereglari. In plus si cel mai important, cancerul de col uterin creste de zeci de ori fata de o persoana ce si-a inceput viata sexuala la minim 17 ani. Va trebui sa mergi la un ginecolog sa faci teste pentru depistarea leziunilor precanceroase si alte chestii din 6 in 6 luni (intreab-o si pe Brigaela daca nu ma crezi, e medic si stie mai bine decat mine)...
Bani aruncati degeaba pentru ce, un moment de placere si atat?
Pune in balanta si gandeste-te bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea,
NU fă greşeala, marea greşeală de a-ţi începe viaţa sexuală la vârsta asta şi mai ales pentru o aventură de o noapte. Gândeşte puţin..merită? Oare nu vei regreta mai târziu? Oare nu meriţi să faci pasul ăsta în momentul în care ai o relaţie serioasă, solidă?
Alegerea îţi aparţine.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te lasa fraierita, draga mea!happy
Sunt sigura ca el te vrea doar pentru sex. Dupa ce primeste ceea ce vrea, iti da papuceii si poate ca o sa iti lase ca amintire un bebe happy.
Viata sexuala nu ti-o incepi cu un tip pe care doar il placi. Intr-o relatie care dureaza nu exista doar atractie fizica.
Viata sexuala o incepi cand te simti pregatita, iar la varsta asta nu ai cum sa fii pregatita. Mai asteapta si tu pana la 17-18 ani ca nu e o crima daca mai exista fete sub 17 ani virginestraight face.
Daca ai fi fost pregatita, nu ai fi pus intrebarea aceastahappy.
Deci, te culci cu un tip care, poate ca te va arata cu degetul peste cateva zile pentru ca te-a fraierit cum a vrut el sau sa ii arati ca nu esti ca celelalte "Prostute" care plang cand le lasa toti dobitocii insarcinate? Tu alegi daca vrei sa mergi cu capul sus cand treci pe langa el sau lasi capul in jos de rusine.
Arata-i ca nu esti o carpa si ca poti sa spui NU!

Răspuns utilizator avertizat
| AngelBoy a răspuns:

14 ani? Faci misto, nu?
La varsta ta, fetele (din ce in ce mai putine la numar) au alte ganduri, tie iti zboara gandul la aventuri de o noapte, Doamne Dumnezeule, ma bufneste rasul laughing, raman la ideea ca este o intrebare pusa la misto, n-ai cum. Asa ceva!

| MoNyKa66 a răspuns:

Hei,e foarte ok.Eu cu prietenl meu am inceput viata sexuala la varsta de 14 ani.Ata timp cat ai grija sa aiba prezervativ prietenul tau si ca a 2 zi sa ai un test de sarcina la indemana ca nu cunva sa ramai cu burta la gura si sa te lase cu gura-n soare...PwP

| EmaTanase a răspuns:

Deci viata sexuala o incepi cand crezi tu ca esti pregatita atat fizic cat si psihic! Eu cred ca daca o faci cu baiatul potrivit nu va durea si te vei simti mai bine! Baiatul trebuie si el sa fie mai bland mai ales daca esti virgina. Daca este o aventura de o noapte trebuie sa vorbesti cu baiatul sa clarificati aceasta situatie si sa vezi ce are si el de gand. Daca tu crezi ca el este baiatul cu care vrei sa o faci si crezi ca el merita sa-i oferi ce ai tu mai de pret esti libera sa o faci! Acum ramane de vazut ceea ce vrei si tu :* Funda?

| Huruse a răspuns:

Bineinteles ca NU. Ceea ce vrei tu sa faci insemna mult pentru o fata (sau ma rog, insemna-acum nu e decat o rusine).Si daca spui ca-ti place de un tip categoric nu. Bag mana in foc ca ne e dragoste adevarata, e asa doar un moft, sau poate chiar il placei. Oricum nu e dragoste adevarata. Chiar vrei sa-i oferi ce-ai tu mai sfant, cel mai de pret lucru al unei fete, unui oarecare? Caci la varsta ta nu e marea ta iubire.Nu spun sa astepti pana la 100 de ani si sa-l cauti pe fat-frumos din lacrima, ci ca ar fi o mare greseala sa faci asta.La varsta de 14 ani nu esti inca pregatita psihic, oricat de mult ai nega asta, nu esti.O aventura de noapte este o prostie.N-o sa-ti para rau mai tarziu de asta? In loc sa te daruiesti persoanei pentru care ti-ai da viata, acea persoana la care cand te vei uita nu vei mai putea respira, te vei pierde in ochii lui, intr-un moment in care te vei simti cu adevarat pregatita (se intelege de la sine ca atunci cand vei fi mai mare), tu devii,, femeie" in urma unei aventuri de-o noapte.Ma rog, cum crezi tu.E viata ta. Eu ti-as recomanda sa mai astepti, sa nu o faci.

| k1d0 a răspuns:

Poti sa iti incepi oricand viata sexuala, dar trebuie mai intai sa fii sigura pe tine si sa crezi ca esti pregatita pentru distruge "floarea". Daca vrei sa iti incepi viata sexuala trebuie mai intai sa fii cu un tip pentru o perioada lunga deoarece trebuie sa fii sigura ca acel tip nu este genul de tip care dupa ce ii dai ce isi doreste isi pune palma'n cur si pleaca ( Scuze expresia ). Daca vrei sa iti incepi viata sexuala trebuie sa o faci protejat folosind prezervative ca sa nu ramai insarcinata. Sper ca te'am ajutat. big grin

| CrazyKiss a răspuns:

In primul rand e ok sa iti incepi viata sexuala doar cand simti tu ca esti pregatita. Daca doar iti place tipul si nimic mai mult nu cred ca e ok, si mai ales ca sti ca poate va fi doar o aventura, de ce nu mai astepti putin ca sa gasesti un iubit pe o mai lunga durata.Pana la urma "floarea" ta trebuie data cui merita, pentru ca e importanta.Si daca crezi ca e baiatul potrivit e ok..CURAJ!happy

| malinadaiana a răspuns:

Heii si eu tot 14 ani am....si ma gandeam la acelasi lucru, adica sa imi incep si eu viata sexuala dar m-am razgandit cand am vazut cum sunt baietii din ziua de azi, puti sunt aceia care sa ramana cu tine dupa ce le oferi ceea ce vor, majoritatea vor doar asta si gata, eu nu vreau sa imi incep viata sexuaal de acum o sa mai astep cel putin 1 an sau 2, acum tu faci cum crezi dar sfatul meu este sa nu iti incepi viata sexuala, sper ca te-am ajutat. :* funda? puppy dog eyes; x

| gumitademestecat a răspuns:

Daca chiar iti place de tip poti sa o faci dar sa nu regreti mai tarziu! si sa te gandesti la consecinte si fii sigura ca lui vrei sa te daruiesti pot ptima data

| Gi4nin4 a răspuns:

Nu iti recomand sa iti incepi viata sexuala cu el, doar daca merita happy. Si in plus de asta fa ce crezi ca e mai bine pentru tine happy totusi o data si o data tot iti vei incepe viata sexuala happy deci...happy

| avva89 a răspuns:

Draga mea eu iti zic mai bine ce simti in inima ta asta sa faci doar imi poti sa-mi raspunzi la intrebare baiatul acela cati ani are?

| fanolly a răspuns (pentru avva89):

Vreo 16big grin

| fanolly a răspuns (pentru avva89):

16big grin