| LoredanaS19 a întrebat:

Hei TPU :*
Iau anticoncepționale de câteva luni iar recent a trebuit sa fac acea pauza de 7 zile. Din păcate nu mi-am mai adus aminte când am terminat ultima folie, am făcut sex neprotejat și am reînceput cu anticoncepționalele cam după 6 sau 7 zile din nou.(Nu am mai ținut minte când e a 8-a zi)
Sunt doua săptămâni de atunci și de câteva zile ma simt foarte rău. Sunt șanse sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca PRIMA pastila AC de pe folia/blisterul urmator, NU este administrata pe parcursul celor 24 de ore ale celei de-a 8-a zile numarate fata de ziua in care a fost folosita cea de a 21 patila AC (ultima). Intro astfel de situatie incepand cu cea de-a 9-a zi (a 2-a dupa pauza de 7 zile), din organismul femeii dispare complet protectia anticonceptionala instalata pana in acel moment si in urma intretinerii de contacte sexuale neprotejate formarea sarcinii devine posibila. In aceasta situatie pe parcursul actualului ciclu menstrual, toate contactele sexuale trebuie ca in mod obligatoriu sa fie protejate cu prezervativ pana dupa terminarea viitoarei menstruatii (daca va exista). Insa starile de rau existente in acest moment, in nici un caz NU sunt urmarea si/sau NU sunt provocate de o sarcina chiar si cu totul ipotetica. Multa sanatate!