| jessi12 a întrebat:

Iubitul meu mi-a cerut sa facem sex... eu vreau insa imi este putin frica ca e prima oara. Am 16 ani si sunt de ceva timp impreuna cu el.
Ce imi sugerati? Prima data doare asa rau?

Răspuns Câştigător
| stefaniaforever a răspuns:

Nu are rost să fim absurzi şi să îţi spunem că nu o să simţi nimic, nu o să te doară deloc sau etc.
Da, o să doară un pic, dar nu o durere chiar insuportabilă.O să curgă puţin sânge, iar după primele 2-3 minute o să devină plăcere (zic eu). Din câte se ştie, dacă fata este virgină şi o face pentru prima dată nu prea există şanse de a rămâne însărcinată. Din fericire pentru tineri, se pot folosi prezervativele care sunt cea mai sigură metodă de protecţie împotriva bolilor cu transmitere sexuală şi împotriva unor sarcini nedorite.Iar în ceea ce vă priveşte pe voi doi ca relaţie, dacă nu te simţi pregătită, nu o face! E cel mai urât sentiment să regreţi ceva ce ai făcut. Dacă te iubeşte, o să te mai aştepte un pic. Oricum părerea mea este că nu o să poţi rămâne virgină la infinit.Tot o să se întâmple odată şi odată, dar mai bine mai târziu decât prea devreme.Tu îţi cunoşti iubitul, tu ştii dacă merită sau nu.Iar dacă iei decizia de a o face, îţi urez multă baftă! kiss

18 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca doar de durere ti-e frica, inseamna ca nu esti pregatita. Mai asteapta pana iti vei da seama de ce sa-ti fie frica cu adevarat si cum sa te descurci cu frica asta.

| madyddd a răspuns:

Tu decizi cand trebuie sa se intample asta. Cat despre durere, vorbeste cu el, spune-i sa fie bland.

| cuvant a răspuns:

Salut Jessi, daca nu esti pregatita eu iti sugerez sa mai astepti putin. Asa il poti verifica cat de mult tine la tine. Daca nu-i convine si iti reproseaza ceva sau te jigneste inseamna ca acest lucru doreste de la tine si nu mai mult

| jessi12 explică (pentru cuvant):

Multumesc pentru sfat

| cuvant a răspuns (pentru jessi12):

Asta e parerea mea ca vad ca relatia nu e cea mai sigura

| AlexanderAdrian a răspuns:

Prezervativul sa nu lipseasca, lubrifiantul la fel, sa aiba rabdare si sa faceti un preludiu de macar 20 de minute si daca esti pregatita si ai deja 16 ani eu sunt de parere ca sunt toate conditiile intrunite.

Nu intotdeauna doare, unele fete simt doar o intepatura si cam atat, uneori curge sange si foarte putin, nu prea ai de unde stii, important e un preludiu mai serios ca sa te relaxezi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde ce insemna,, de ceva timp''.Cat insemna? Zile, saptamani, luni?
Ai tu atata incredere in el si il iubesti?
Esti pregatita fizic, mental? In tot cazul corpul nu e pregatit.
Ia spune iubitul tau e major sau te-a constans cumva?

| jessi12 explică (pentru Fatamuntilor):

Are 18 ani. Suntem de 4 luni impreuna...dar am mai fost si inainte si ne-am certat apoi ne-am impacathee hee

| vocea a răspuns:

Frumoaso, este foarte simplu, teama ta este ca incerci ceva nou, stai calma o sa iti placa o sa fie ceva ce nu o sa uiti toata viata, tu decizi cine vrei sa fie primul din viata ta, dar ai mare grija sunt baiat si te avertisez ca daca va desp0artiti cumva sa nu suferi prea mult, pentru ca s-ar putea sa va despartiti, de facut oricum o faci si cel mai bine e sa o faci cu peroana pe care o iubesti, fara regrete, te pup succes

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il iubesti si crezi in el si in relatia voastra eu zic sa incerci..eu am facut-o la 13 ani si nu regret chiar daca nu mai sunt cu el(adica cu primul), daca a trecut cel putin 6 luni eu zic ca merita.Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| DoarSteff a răspuns:

Nu o fa, asteapta sa vezi cum reactioneaza. Daca reactioneaza rau, atunci nu e de tine si vrea doar sa te 'footha' si nimic mai mult. Dar daca vezi ca trece un an cu de toate dar fara nici un fel de sex si inca mai rezista atunci e pregatit pentru tine happy. Ciao si BAFTA. big grin tongue

| jessi12 explică (pentru DoarSteff):

Multumesc pentru sfat!

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns (pentru DoarSteff):

Adevarat. Nu trebuie sa iti spuna cineva. Fa atunci cand simti.Cu adevarat.

| methodmen a răspuns:

Daca are experienta, si prin asta vreau sa intelegi ca stie cum sa te ia, durerea nu prea mai e durere (va fi prea mica in comparatie cu placerea).

Si depinde de la femeie la femeie.

| jessi12 explică:

Da, el e major (are fix 18 ani). Suntem de 4 luni impreuna...dar am mai fost si inainte. apoi ne-am certat si acum 4 luni ne-am impacat.

| CherryPie a răspuns:

Doamne copilă, nu! Ce naiba, ai 16 ani. Nu o să pățeşti nimic, absolut nimic dacă mai aştepți, iar dacă el ține cu adevărat la tine şi îi pasă de tine E DISPUS SĂ AŞTEPTE, iar dacă NU e dispus să aştepte, înseamnă că nu vrea decât să se culce cu tine, iar mai apoi să se descotorosească de tine. Ai viitorul în față, nu te arunca în brațele primului venit.