| RMman a întrebat:

Hei,TPU.
Nu stiu, pentru mine e o problema care-mi lasa multe intrebari urmatoarea :
Am 17 ani si imi place nebubeste de o fata. Suntem in aceeasi clasa. Ea imi spune ca ma iubeste la fel de multã,ca ma place, ca vom fi sot si sotie intr-o zi etc. dar nu pomeneste nimic de o relatie intre noi doi. Nu stiu ce sa cred...cateodata ma simt luat de prost, ca doar profita de mine. Asa sa fie? Când ma gandesc la asta ma gandesc si la faptul ca...ce rost ar avea? Ce rost ar avea doar sa se joace cu sentimentele mele? Nu stiu ce sa cred.
Ma gandesc ca faptul ca ne cunoastem doar de 7-8 luni(ea s-a transferat in clasa cu mine) o impiedica sa-mi spuna,dar,totusi,ne cunoastem atat de bine,radem impreuna,ne intelegem de minune,imi da impresia ca o cunosc de ani. Daca nimic nu se va schimba,am sa-i spun eu ce vreau cu adevarat. Se poate numi friend zone? Da,probabil se poate,dar va rog sa-mi dati niste sfaturi,care sa ma ajute sa decid ce sa fac. Am intrebat-o daca e cuplata,dar a spus ca nu e. Stiu ca tine la mine, dar nu stiu daca mai are rost sa continui. Va rog ajutati-mãã.

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Simplu. e o fata de moda veche ceva rar in ziua de azi.
fata asta stie ca ordinea e asta : amicitzie, prietenie, logodna casatorie, sex.
deci o "relatie" intre voi doi o sa fie parcurgand lista de mai sus de la stanga la dreapta, nu invers!
" profita" de tine? si cum profita ma rog? ce-ti face?
dar daca tu iti faci numarul cu ea si o lasi pe urma cu ochii in soare pentru alta mai zglobie, cum se mai cheama treaba asta? asta nu se cheama ca ai profitat?
oricum e o raritate fata asta de care zici ca iti place" nebuneste " ai varianta sa-i faci curte elegant si sa asteptzi si sa te multumesti cu putin sau sa te. "reorientezi". asta e.

| RMman explică (pentru Ara997):

Mmm,cred ca ai dreptate. Si nu, nu cred c-am sa gasesc pe cineva mai zglobiu.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau totul se rezolva extrem de simplu, fiindca voi doi va cunasteti foarte bine si sunteti si prieteni. Tot ceea ce ai de facut se rezuma la asumarea unui gest de "putin curaj" da a-i lua palmele ei int-ale tale, de a te uita in ochii ei si a-i pune o simpla intrebare : vrei sa fii prietena mea si sa iesim doar noi in 2 la o plimbare prin parc, la un local/terasa sa bem un suc/cafea, sa gustam o pizza, sau orice alt ceva, etc. In functie de raspunsul primit vei deveni persoana cea mai fericita sau... big grin

| Kingsley a răspuns:

Ii spui simplu ce simti. Dupa ii vezi reactia.

| Mmonicuta a răspuns:

Salut,

Invit-o la un suc si vorbeste cu ea. Intreab-o ce planuri are in ceea ce va priveste; fireste, sunteti copii inca, nu te astepta la raspunsuri magistrale, insa discutati despre VOI si puneti-va in ipostaza de cuplu.

Descoper-o putin cate putin si treptat veti construi o relatie frumoasa. Daca nu de iubire, cel putin de amicitie.

Cu drag,
Monica