| Cristina14123 a întrebat:

Hei TPU happy
Numele meu este Cristina si am 17 ani, am o mica problema la care inca nu am gasit o rezolvare asa ca va cer voua ajutorul.
Sunt clasa a-11a la un liceu bun, ma inteleg bine cu prietenii si cu parintii in general insa ca oricare adolescenta am cunoscut un baiat si vreau sa avem o legatura mai speciala, vreau sa fie iubitul meu, problema nu este la mine si nici la el ci la parintii mei.
Parintii mei nu ma lasa sa am inca un iubit sub pretextul ca nu sunt pregatita, nu spun ca sunt dar daca nu ma lasa sa incerc cum voi fi?
Intrebarea este: Cum as putea sa-i conving pe parinti sa ma lase sa am o relatie?
Multumesc de ajutor si de timpul acordat, Funda happy
Si da, mi-am facut cont doar pentru a pune aceasta intrebare.

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ei au temeri, dat fiind cate se intampla, si vor sa te protejeze. Incearca sa le explici ca va placeti, si ca esti destul de mare sa ai un prieten, il si poti prezenta lor, ca sa se convinga, cat de cat, vazandu-l, si mai poti incerca sa le explici ca ai si tu un suflet, ai nevoie de un prieten, si sa iti respecte demnitatea si nu sa te constranga si limiteze. Problema e ca mai si ca vine bacul si admiterea, iar ei iti vor numai binele!

| ksuper31 a răspuns:

Ei inca sunt convinsi ca esti imatura, deci incearca sa le dovedesti asta printr-un vocabular elocvent si fapte pe masura. Daca nu poti, inseamna ca nu meriti sa ai o relatie, asta in ochii parintilor tai.
Succes!

| LoveSleep a răspuns:

Vorbește cu ei și asigură-i că știi care îți sunt limitele și nu vei trece peste ele.(sex) De asemenea spune-le că ar fi mai ok să știe decât să te întâlnești cu el pe ascuns.
Mai încolo depinde de ei, dacă sunt bătuți în cap îți urez noroc.

| Radu284 a răspuns:

Cel mai simplu este sa le spui ca nu ei decid cand esti tu pregatita, si gata. Ce mare lucru?

| Iyulia3712 a răspuns:

Nu le spui pur si simplu. Daca sunt atat de batuti in cap incat sa nu te lase sa ai iubit la 17 ANI, deci 17 ANI, daca aveai 13 mai ziceam si eu, dar 17 ANI! Sincer, tu acum s-ar putea, nu e sigur inca sa ai o relatie cu un baiat pe care il placi, ceva inofensiv ce majoritatea copilelor au la 14 ani. Sa iti zic ceva: NU ei decid cand esti pregatita pentru o relatie, TU decizi! E viata ta, faci ce vrei cu ea! Nu zic, le ceri sfatul parintilor, dar atat. Ei nu au dreptul sa iti controleze viata sau sa iti dicteze ce sa faci, mai ales la varsta asta. Ai 17 ANI pentru numele lui Dumnezeu, mai ai un an si esti majora si tu INCA ii lasi sa iti spuna ce sa faca? Am trecut de faza aia de la 10 ani. Trebuie sa te detasezi de ei si sa incepi sa faci ceea ce vrei TU, nu ei.

| Devilgrim a răspuns:

Du-te cu prietenul tau de mana si prezintai la parintii tai.
Spune-i la prietenul tau sa fie pregatit ^_^
Poate ca te-ai suparat sau nu cum ti-am scris dar na asta e deci norocwinking si nu e bine sa al ti ascuns sau sa ti secret o sa fie si mai greu.
Bafta

| BizSinir a răspuns:

Comunica mai mult cu ei, demonstreaza-le ca esti matura, responsabila, ca pot avea incredere in tine happy Naspa parinti...nici ai mei nu-s mai luminati laughing

| tractorisul a răspuns:

salut!, nu trebuie neaparat sa stie parintii ca ai o relatie

| Cristina14123 explică (pentru tractorisul):

Nu vreau sa-i mint, mi-ar placea sa primesc si acordul lor happy

| chaos99 a răspuns:

Prezentarea baiatului cred ca ar fi primul pas, pentru a-si da seama ca e un baiat serios cu principii care nu vrea sa te bage-n pat si dupa sa te trimita acasa, e bine si ca mai exista parinti de genul cred aici depinde de parerea fiecaruia dintre voi, dupa ce se v-a sparge gheta si o sa realizeze ca e un baiat bun (depinde de caz), presupun ca-ti vor permite sa ai o relatie cu el.

| Nume_Fără_1995_TPCT a răspuns:

Ăăm... Ai si tu o vârstă. In care poti avea si tu o relatie. adica. daca erai la vreo 12-13 ani. Intelegeam. Dar ai 17. Te duci la parintii tai si le spui problema ta, inca o data. Si daca dau acelasi raspuns, ii intrebi " Dar voi. Cum ati fost? " Este viata ta. Nu trebuie sa decidă doar ei ce vei face in viață!

| Cristina14123 explică:

Am uitat dar va spun acum : Baiatul are aceeasi varsta cu a mea.