| Anahiteamo a întrebat:

Cum as putea sa îmi conving părintii sa ma lase la mare împreuna cu prietenul meu sau la munte împreuna cu el și părintii lui?

Noi suntem împreuna de aproape un an, părintii mei îl cunosc destul de bine și au o părere buna despre el. Nu mi-au interzis niciodată sa ma vad cu el, dar i-am mai întrebat de 2 ori dacă ma lasă la mare cu el și părintii lui și nu mi-au dat voie ( atunci poate aveau motiv pentru ca nu eram de foarte mult timp împreuna și eram în timpul școlii, dar acum nu ar mai avea niciun motiv).

Eu sunt un copil cuminte, nu le-am ieșit aproape niciodată din cuvânt, la scoală învăț foarte bine, niciodată nu am ajuns acasă mai târziu de 10 seara și încerc tot timpul sa le fac pe plac, chiar daca ripostez de multe ori ca nu am voie sa fac nimic( gen sa ma plimb cu iubitul meu in afara orasului etc.)

Tin sa menționez ca eu am aproape 18 ani, iar prietenul meu aproape 20.

Voua vi se pare normal sa ii întreb asa ceva? (mie mi se pare normal pentru ca ii vad pe alții, care sunt poate și mai mici decât mine, ca se duc la mare fără părinti)

Si cum as putea sa ii conving pe ai mei sa ma lase? Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

5 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

E normal sa le ceri permisiunea parintilor atat timp cat esti intretinuta de dansii si locuiti in aceeasi casa.Parerea mea este sa vorbesti intai cu mama ta.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Pai spune-le exact ce ne-ai spus si noua; clar, fara indoieli si apeleaza la intelegerea lor. Daca le spui asta, nu ar avea de ce sa nu te lase, mai ales ca sunt si parintii lui. Sau, ca sa nu le lasi loc de "nu", invita-i si pe ei, daca nu au incredere in familia lui.

| mihai69 a răspuns:

Roagă-i pe „socri" să te susțină - cheamă-i la voi și împreună cu ei expune-le alor tăi rugămintea.
Știu, unora le poate sune ciudat că la vârsta asta mai trebuie să ceri voie părinților, dar atâta timp cât nu ești pe picioarele tale și ei te întrețin...
Dar nu te necăji, ei o fac pentru binele tău, chiar dacă ție ți se pare că uneori exagerează. Peste câțiva ani o să pricepi.

| SkyPilot a răspuns:

Cat esti pe banii lor, respecti regulile lor.
Intreaba-i din nou. Le explici ca ai crescut, ca iti cunosti interesul si ca esti fata cuminte. Incepi cu mama, explicatia vine prima.

| sebiiiii a răspuns:

Buna, roaga-i pe parinti baiatului sa vorbeasca cu parintii tai si eu zic ca o sa te lase. daca nu te lasa pleaca pur si simplu ai 18 ani nu o sa se intample nimic rau laughing eu tot 18 ani am si de la 16 ani ma duc cu amicii la mare in fiecare vara si nu le.am cerut voie parintilor dar au inteles si mi-au zis doar sa am grija de mine! sper ca si parintii tai sa fie la fel de intelegatori