| Cristina14123 a întrebat:

Hei TPU happy
Numele meu este Cristina si am 17 ani, am o mica problema la care inca nu am gasit o rezolvare asa ca va cer voua ajutorul.
Sunt clasa a-11a la un liceu bun, ma inteleg bine cu prietenii si cu parintii in general insa ca oricare adolescenta am cunoscut un baiat si vreau sa avem o legatura mai speciala, vreau sa fie iubitul meu, problema nu este la mine si nici la el ci la parintii mei.
Parintii mei nu ma lasa sa am inca un iubit sub pretextul ca nu sunt pregatita, nu spun ca sunt dar daca nu ma lasa sa incerc cum voi fi?
Intrebarea este: Cum as putea sa-i conving pe parinti sa ma lase sa am o relatie?
Avem aceeasi varsta.
Multumesc de ajutor si de timpul acordat, Funda happy
Si da, mi-am facut cont doar pentru a pune aceasta intrebare.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Eu zic ca e o varsta ok pentru o relatie. Cand aveti macar 4 luni vorbeste deschis cu mama ta si spune-i ca te-ai indragostit, ca sentimentul e reciproc, ca aveti 4 luni deja si va intelegeti din ce in ce mai bine. Ea vrea doar sa te protejeze pentru ca stie ca iubirea la varsta asta nu prea tine si doar iti aduce multa suferinta.

| Δna a răspuns:

Dacă te înţelegi mai bine cu mama, prima dată o iei uşor pe ea să încerci să o convingi. Şi poate-şi doresc şi ei ceva de la tine încearcă şi ajută-i cu ce au nevoie. Părinţii tăi sunt mai pe "modă veche" (ştii tu ). Încerci uşor uşor să te ambiţionezi şi să le spui că îţi doreşti să discuţi cu ei despre subiectul ăsta fiindcă şi tu ai o vârstă şi majoritatea adolescentelor în perioada 14-20 cam aşa sunt şi îşi doresc relaţii/amoruri/aventuri etc. Cel mai important e să comunici cu ei şi să le explici ceea ce îţi doreşti de la viaţă (în momentul de faţă). Şi dacă nu te lasă păi fii cu el pe ascuns cât puteţi şi după un timp vă gândiţi tu cu el şi atunci le poţi spune că nu ai putut fii cu acest băiat fiindcă ei sunt prea răi şi nu sunt îngăduitori cu tine ( adică na îţi dai seama singurică, că o să îţi facă o predică de aia mare căă de ce nu le-ai spus că eşti cu -cutărescu-). Fă ce îţi dictează inima. părinţii nu ar trebui să te influenţeze şi mai ales sunt părinţii tăi şi te iubesc indiferent de situaţie până la urmă vor înţelege. pup:*

| Coman_Valentin_1992 a răspuns:

Daca as fi in locul tau, as tine relatia ascunsa pana cand parintii ma vor lasa sa am o relatie.