| anonim_4396 a întrebat:

Prima menstruatie a fost pe 08. 12. 2011 si de atunci nu mi. a mai venit. sunt prezente scurgeri vaginale cateodata. e normal? ce sa fac?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu ai nimic de facut decat sa ai rabdare, draga mea.
Trebuie sa stii ca va trece o perioada de 6 luni, pana la 2 ani, ca sa ti se normalizeze menstruatia, sa o vezi venind, adica, la intervale regulate, in fiecare luna.
Organismul tau este pus intr-o situatie noua si pana isi va regasi echilibrele, va trebui sa astepti.
Vorbeste si cu mama ta, poate sa-ti fie de mare ajutor, impreuna hotarati daca e sau nu cazul sa mergeti la medic, iar cu scurgerile respective nu te nelinisti, este leucoreea, o scurgere caracteristic feminina dar care te va insoti toata viata.
Foloseste protege slip-uri(tamponele pentru o zi), ai grija de igiena ta intima si sa fii mereu pregatita, sa ai in geanta ta intotdeauna cele necesare, nu poti stii cand ti se poate intampla sa apara urmatoarea menstruatie!
Sa ai grija de tine!

3 răspunsuri:
| roxynutza a răspuns:

Da e normal, mai ales daca a fost prima menstruatie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea multe detalii..Constula un ginecolog. Ti-l recomand pe dr.Serban, il gasesti pe Gmtwinking. Baftaaa!

| Elena12Maria12 a răspuns:

Nu ar trebui sa intrebi asta pe mama ta? Si totul e normal. Daca mama ta iti zice ceva mergi la un doctor.